Content
Porady ekspertów
Gleba, Informacje, Z kraju
Erozja wodna – zagrożenie dla jakości polskich gleb


do ulubionych
z ulubionych

Występowanie erozji wodnej wiąże się ze zmywaniem przez wodę cząstek gleby z terenów nachylonych, co prowadzi między innymi do zmniejszenia miąższości warstwy uprawnej i pogorszenia właściwości gleb, w tym zubożenia w składniki pokarmowe. Na skutek procesów erozyjnych dochodzi także do nasilenia eutrofizacji wód, uszkodzeń urządzeń melioracyjnych, budowli wodnych i dróg.
Na erozję wodną szczególnie są narażone gleby zasobne we frakcje pyłu i drobnego piasku (płowe, zwłaszcza lessy, piaski luźne i słabo gliniaste oraz rędziny) usytuowane na stokach, bez ochronnej okrywy roślinnej.
Około 33% obszaru naszego kraju jest zagrożone erozją wodną, szczególnie w województwach: małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Średnie straty gleby spowodowane tym procesem na gruntach ornych w Polsce wynoszą 1,61 t/ha/rok.
Wśród działań przeciwerozyjnych można wyróżnić między innymi: zmianę użytkowania gruntów z dostosowaniem do istniejących warunków naturalnych — zalesienie, TUZ, utrzymanie i ochronę zadrzewień przeciwdziałających zjawiskom erozji, uprawę konserwującą, mulczowanie, płodozmiany ochronne i stosowanie poplonów, melioracje wodne z rekonstrukcją luster wody, odpowiednie rozmieszczenie dróg rolniczych i działek gruntów.
Tab. 1. Wpływ okrywy roślinnej i sposobu użytkowania na ilość materiału glebowego zmytego ze stoku w procesie erozji wodnej (red. Mocek 2016).
Sposób użytkowania | Względna ilość zmywanego materiału |
---|---|
Las | 1 |
Trwałe zadarnienie | 5 |
Grunty orne, uprawa prostopadła do stoku, płodozmian | 500 |
Grunty orne, uprawa prostopadła do stoku, monokultura kukurydzy | 1000 |
Czarny ugór | 3000 |
Źródło:
1. Mocek A. (red.), 2016. Gleboznawstwo, Wyd. Naukowe PWN SA, Warszawa, 486-491.
2. Panagos P., Borrelli P., Poesen J., Ballabio C., Lugato E., . Meusburger K., Montanarella L., Alewell C., 2015. The new assessment of soil loss by water erosion in Europe. Environmental Science & Policy 54, 438-447.
3. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Warszawa, 18 kwietnia 2017 r.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Norweska produkcja pomidorów wzrosła
Norweska produkcja pomidorów wzrosła w zeszłym roku o 660 ton, co oznacza wzrost o nieco ponad 5 procent.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Dalszy wzrost ceny zbóż w skupie
W dniach od 8 do 14 lutego bieżącego odnotowano dalszy wzrost cen zbóż w skupie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Na tle europejskiego popytu Chiny rozpoczęły eksport imbiru
W 2020 roku chińscy eksporterzy zaczęli dostarczać imbir na rynek europejski dwa tygodnie wcześniej ze względu na zwiększony popyt konsumencki, ale z powodu wczesnej zbiórki imbiru ucierpiała jego jakość.

min
max