Content
Porady ekspertów
Gleba, Nawożenie
Gospodarowanie wodą na obszarach wiejskich


do ulubionych
z ulubionych

Zasoby wodne Polski, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, są trzykrotnie mniejsze niż wynosi średnia europejska.
Cechują je przy tym:
- znaczna zmienność terytorialna i czasowa, skutkująca między innymi licznymi podtopienia i powodziami oraz okresami susz atmosferycznych, glebowych i hydrologicznych
- niska efektywność wykorzystania (10–30% wody pobieranej z ujęć zostaje utracona w wyniku m.in. nieszczelności instalacji wodociągowych i nawadniania przy użyciu niewodooszczędnych metod i technik)
- problemy z jakością (ponad dwie trzecie wód powierzchniowych nie spełnia kryteriów jakościowych określonych w Ramowej Dyrektywie Wodnej).
Należy przy tym pamiętać, że z jednej strony ilość i jakość rezerw wody w dużym stopniu jest kształtowana na obszarach wiejskich, a z drugiej stanowią one tam kluczowy czynnik produkcji.
- Tereny rolnicze gromadzą około 70% krajowych zasobów wody, a wykorzystują z nich 10%
- największy pobór wody w rolnictwie ma miejsce w półroczu letnim i przewyższa występujące w tym czasie opady atmosferyczne
- plony potencjalne są ograniczane w Polsce niedoborem wody: w przypadku pszenicy ozimej o 46,9%, jęczmienia jarego o 42,9%, rzepaku ozimego o 60%, a ziemniaka o 58,9%
- ponad 50% z ogólnej ilości azotu i 30–40% z puli fosforu odprowadzanych do Morza Bałtyckiego z terytorium Polski pochodzi z rolniczych zanieczyszczeń punktowych (np. z nielegalnych ujść ścieków) i obszarowych (np. z niewłaściwie stosowanych nawozów).
Do priorytetowych celów gospodarowania wodą na obszarach wiejskich należy:
- zwiększenie zasobów wodnych i ich dostępności
- ochrona przed niewłaściwą eksploatacją
- ochrona przed zanieczyszczeniami
- ograniczanie przyczyn i skutków susz oraz powodzi.
Realizacja tych celów wymaga jednoczesnego stosowania różnych metod, zarówno technicznych, planistycznych, organizacyjnych, jak i agrotechnicznych, dostosowanych do warunków panujących w zlewni (tab.1).
Tabela 1. Wybrane metody gospodarowania zasobami wodnymi na obszarach wiejskich.

Literatura:
1.EIP-AGRI Focus Group (FG). 2016. Water & Agriculture: adaptive strategies at farm level. Final Report. ss.64.
2.Jankowiak J. Bieńkowsk J. 2011. Kształtowanie i wykorzystanie zasobów wodnych w rolnictwie. Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich 5, 39-48.
3.Jóźwiakowski K, Siudy W. (red.). 2017. Ochrona i kształtowanie zasobów wodnych na terenach wiejskich. Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, ss. 127.
4.Kaca E., Łabędzki L., Lubbe I., 2011. Gospodarowanie wodą w rolnictwie w obliczu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Postępy Nauk Rolniczych 1, 37–49.
5.Kuś J. 2016. Gospodarowanie wodą w rolnictwie. Studia i Raporty IUNG-PIB 47(1), 83-104.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Na krajowych giełdach cena żyta konsumpcyjnego bez zmian
W dniach od 8 do 14 lutego br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta konsumpcyjnego pozostała niezmienna.

Na Ukrainie średni plon ziemniaków znacznie się zmniejszył
W 2020 roku, według regionalnych administracji państwowych, następuje znaczny spadek średniego plonu ziemniaków.

Wzrost cen jęczmienia browarnianego o 8%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły kukurydzę, a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Konsumpcja borówki w Rosji wzrasta o 83%
Według danych, spożycie borówki amerykańskiej na mieszkańca Rosji wzrosło o 82,8% w latach 2017-2019, z 26,7 gramów do 48,8 gramów rocznie. W ujęciu wartościowym w 2019 roku średnia roczna konsumpcja borówek na osobę wzrosła dwukrotnie w porównaniu z 2017 rokiem.

min
max