Content
Porady ekspertów
Gleba, Nawożenie, Rośliny
Ile azotu gleba może dostarczyć roślinom?


do ulubionych
z ulubionych

Zawartość azotu całkowitego (N) w glebach mineralnych waha się najczęściej od 0,02 do 0,35%, z czego tylko od 1 do 5% stanowią formy mineralne. Pozostała część tego składnika ma postać organiczną, z której azot dostępny dla roślin może być sukcesywnie uwalniany w procesie mineralizacji. Największe zawartości N odnotowuje się w powierzchniowych poziomach gleb mineralnych, gdzie głównie akumuluje się próchnica. W głębszych poziomach profili glebowych jego zawartość zazwyczaj zmniejsza się.
W Polsce azot mineralny uwalnia się z organicznych połączeń głównie od kwietnia do października, tj. gdy temperatura gleby wynosi 8-10oC. Mając na względzie średnią zawartość azotu w glebach Polski (0,1%) i przeciętne tempo mineralizacji organicznych połączeń tego składnika w warstwie 0-20 cm (1,5%) szacuje się, że z tego źródła może pochodzić średnio 45 kg N. Jednak w sprzyjających okolicznościach, tj. przy wyższej zawartości N i szybszym tempie mineralizacji – ta wartość może ulec zwiększeniu nawet powyżej 100 kg N/ha. W warunkach ograniczających aktywność mikroorganizmów, na przykład podczas suszy lub nadmiernego uwilgotnienia, ilość azotu dostarczana z puli organicznej może natomiast drastycznie spaść. Należy przy tym pamiętać, że maksymalna ilość azotu z zasobów glebowych jest uwalniana w miesiącach letnich i tylko rośliny przebywające w tym okresie na polu efektywnie korzystają z tego źródła N.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Świeże maliny to najszybciej rozwijający się segment polskiego eksportu owoców
Jak wynika z danych, świeże maliny i jeżyny wykazały największy wzrost przychodów z polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku i wyniósł 42% w porównaniu do 2019 roku, tym samym osiągając 23,4 mln USD.

Rzepak drożeje o 1,2%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Zniżka produkcji bawełny na świecie
Prognozuje się, że światowa produkcja jest o 1 mln bel niższa, przy redukcji spoza USA, w tym w Pakistanie, Mali i Argentynie. Poza Stanami Zjednoczonymi największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Spadek produkcji kukurydzy na świecie
Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/2021 spadnie o 9,3 mln ton do 1438,5 mln ton.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

min
max