Content
Porady ekspertów
Gleba, Z kraju, Informacje
Ile mamy próchnicy w polskich glebach?


do ulubionych
z ulubionych

Opublikowane w tym roku wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w ramach Monitoringu Chemizmu Gleb Ornych Polski wykazały, że zawartość próchnicy (głównego składnika glebowej substancji organicznej) w grupie analizowanych profili wahała się od 0,62% do 6,62%.
Średnia zawartość próchnicy w badanych punktach kształtowała się na poziomie 1,94% i nie różniła się istotnie w stosunku do roku 2010 (1,97%) i 2005 (1,90%). W całej grupie analizowanych punktów przeważały gleby sklasyfikowane według kryteriów IUNG w przedziale zawartości 1-2% – 62,9% wszystkich profili. Należy zaznaczyć, że ten udział utrzymuje się w Polsce na względnie stałym poziomie od dwudziestu lat.
Analizując przestrzenną zmienność zawartości próchnicy w Polsce, można zauważyć strefowość – na północy (w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim) i na południu (w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim) występuje jej więcej (powyżej 2%), natomiast w części środkowej (w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim) wyraźnie mniej (poniżej 1,75%).
Źródło: GIOŚ
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Wzrosła wartość hiszpańskiego importu owoców i warzyw
Według danych FEPEX w 2020 roku Hiszpania zaimportowała 3,4 mln ton owoców i warzyw za 3118 mln euro, czyli odpowiednio o 3,5% i 6% więcej wolumenowo i wartościowo niż w 2019 roku.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Czy wiesz, ile tracisz opóźniając siew poszczególnych gatunków zbóż ozimych?
dr inż. Arkadiusz Artyszak
Rekordowa produkcja ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

min
max