Content

Porady ekspertów

Gleba, Informacje

Jak pobrać próbkę gleby?

Data2016-09-12 Ilość wyświetleń4472 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Do pobierania gleby służy laska glebowa lub świder (jeśli nie mamy takiego sprzętu, możemy użyć szpadla)(fot. M. Tabak).
Do pobierania gleby służy laska glebowa lub świder (jeśli nie mamy takiego sprzętu, możemy użyć szpadla)(fot. M. Tabak).


Gdzie pobrać?

Pole, z którego pobieramy próbkę, musi być jak najbardziej jednorodne. Najlepiej, jeśli:

  • gleba pola należy do jednej kategorii agronomicznej (wyraźne zmiany typu, rodzaju, gatunku gleby są niepożądane),
  • różnice w ukształtowaniu terenu są małe,
  • uprawiany był ten sam przedplon,
  • historia nawozowa pola jest taka sama (na całej powierzchni stosowane było nawożenie zbliżone pod względem dawki, terminu i rodzaju nawozów),
  • nie było znaczących różnic w przeprowadzeniu pozostałych zabiegów agrotechnicznych.

Im więcej różnic we właściwościach poszczególnych pól, tym więcej próbek należy pobrać. Zalecane jest, aby jedna próbka przekazywana do analizy odpowiadała powierzchni pola nie większej od 4 ha. Oznacza to, że nawet z pola o jednorodnych właściwościach, jeśli ma powierzchnię większą od 4 ha, nie powinniśmy pobierać jednej próbki, a kilka – odpowiednio do powierzchni tego pola. Dlaczego? Przy dużej powierzchni, nawet jeśli uważamy właściwości pola za niezmienne, bardzo często występują różnice w ukształtowaniu terenu czy budowie profilu glebowego.

Oczywiście, jeśli pól w gospodarstwie jest dużo i pobranie próbek z wszystkich jest niemożliwe, warto oznaczyć właściwości wybranych – na przykład typowych dla całego gospodarstwa lub sprawiających najwięcej kłopotów w uprawie. Pobieranie próbek gleb można prowadzić w cyklu kilkuletnim, ponieważ podstawowe właściwości danego pola wystarczy oznaczyć raz na kilka lat.

 
Dobrze jest przed przystąpieniem do pobierania naszkicować plan pól gospodarstwa. Na planie należy zaznaczyć poszczególne pola, opisać ich wielkość i gatunek uprawianych roślin.
 

I najważniejsze: nie można zapominać o zaznaczeniu numerów poszczególnych pól, które będą także numerami próbek (pamięć ludzka bywa zawodna).

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Zboża

Ekwadorski eksport bananów spadł o 1,74%

Według danych Banana Marketing and Export Association (Acorbanec), eksport bananów z Ekwadoru od stycznia do października 2021 r. spadł o 1,74% w tym samym okresie poprzedniego roku.

Owoce

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

MRiRW

Owoce cytrusowe stanowią 47% powierzchni nawadnianych w regionie Walencji

Według najnowszego badania obszarów i rocznej produkcji roślinnej we Wspólnocie Walenckiej owoce cytrusowe stanowią 47% nawadnianego obszaru autonomicznego regionu o powierzchni 159,015 tys. ha.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5515/smoothies-2253430-1280_nmedium.jpg

Turcja zwiększyła eksport soków owocowych

Eksport soków owocowych z Turcji wzrósł o 20% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w okresie styczeń-wrzesień br. z 223 mln USD do 268 mln USD.

Ze świata
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Biesiekierz
środa, 1 Grudzień 2021
4°C
1°C
min
7°C
max
0