Content
Porady ekspertów
Gleba, Rośliny
Jakich gleb potrzebuje kukurydza?


do ulubionych
z ulubionych

Kukurydza należy do roślin o niezbyt wysokich wymaganiach glebowych i może być uprawiana na różnych glebach. Niemniej jednak przy wyborze stanowiska pod uprawę tej rośliny nie należy brać pod uwagę gleb podmokłych, zimnych oraz bardzo ciężkich i ilastych, jak również nadmiernie przesuszonych, piaszczystych. Wynika to z faktu, iż kukurydza jest rośliną tropikalną lubiąca ciepło, stąd też wiosną konieczne jest szybkie ogrzanie gleby, które wpłynie na szybkie kiełkowanie i wschody roślin. Gleby ciężkie mimo istotnej zalety, jaką jest dostępność wody i składników odżywczych dla roślin cechują się powolnym nagrzewaniem. Podobnie uprawa tej rośliny na glebach podmokłych i silnie zagęszczonych wiąże się z powolnym ogrzewaniem się gleby oraz jej niekorzystną strukturą.
Z kolei gleby suche i piaszczyste mimo szybkiego nagrzewania charakteryzują się niedoborem wody oraz niejednokrotnie brakiem składników pokarmowych w obrębie systemu korzeniowego roślin. Jednakże kukurydza ze względu na głęboki system korzeniowy oraz oszczędną gospodarkę wodną może być uprawiana na glebach lekkich zaliczanych do kompleksu żytniego bardzo dobrego, jak również żytniego dobrego. W tym wypadku czynnikiem determinującym uzyskanie zadowalającego plonu może być dostępność wody. Dlatego też gleby te mogą być stanowiskiem pod kukurydzę zwłaszcza w rejonach charakteryzujących się równomiernym rozkładem opadów w granicach 300 mm w ciągu sezonu wegetacyjnego.
Glebami najlepiej nadającymi się pod uprawę tej rośliny są czarnoziemy, czarne ziemie i gleby lessowe. Dobrze plonuje również na glebach brunatnych, piaskach gliniastych, lżejszych madach czy glebach wykształconych z lekkich glin zwałowych. Kukurydza charakteryzuje się dużą tolerancyjnością w stosunku do odczynu gleby, stąd też może być uprawiana w szerokim zakresie pH gleby (od 5,0 do 7,5). Jednakże najwyższy potencjał plonotwórczy można uzyskać na glebach o odczynie obojętnym.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Tempo unijnego eksportu pszenicy przyspiesza
Pod koniec lutego bieżącego roku poza Unię Europejską wywieziono 652,6 tys. ton pszenicy miękkiej w odniesieniu do 219,93 tys. ton niż tydzień wcześniej.

Ceny rzepaku wyższe o 8,5%
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 155 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2021
Z dniem 1 marca bieżącego roku świadczenia emerytalno-rentowe zwiększą się przynajmniej o 50 zł, a więc wskaźnik waloryzacji wynosi 104,24%.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

min
max