Content
Porady ekspertów
Gleba, Nawozy
Kiedy i jak nawozić obornikiem?


do ulubionych
z ulubionych

Samo żywienie roślin nawozami mineralnymi nie wystarczy. Aby stworzyć roślinom odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju, należy zapewnić glebie próchnicę. Obornik to doskonały nawóz naturalny, źródło: składników odżywczych, substancji organicznej - próchnicy oraz bogatej i korzystnej flory bakteryjnej. Ważne jest aby był stosowany w odpowiednim terminie, tj. w okresie od 1 marca do 30 listopada.
Jakie dawki stosować?
Obornik jako nawóz wykazuje same zalety i korzyści tylko wtedy, kiedy stosowany jest w racjonalnych - odpowiednich dawkach. Zgodnie z zaleceniami Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej dawka nawozu naturalnego (obornik, gnojówka i gnojowica) na ha użytków rolnych w ciągu roku nie może przekroczyć 170 kg N/ha. Odpowiada to średnio, rocznej dawce obornika w ilości 40 ton na ha lub dawce gnojowicy 45 m3na ha/rok. Ograniczenia, co do ilości stosowania nawozów naturalnych, zostały wprowadzone w celu ochrony środowiska. Chodzi głównie o ochronę gleb i wód przed zanieczyszczeniem azotem i fosforem, gdyż jak wiadomo te składniki oprócz cennych podstawowych właściwości plonotwórczych, stanowią potencjalne i poważne źródło zanieczyszczeń rolniczych gleb i wód.
Zasady stosowania i przechowywania obornika
- nawozy naturalne należy stosować równomiernie na całej powierzchni pola,
- optymalnym terminem stosowania obornika na glebach lekkich jest wczesna wiosna, natomiast na ciężkich i zwięzłych - późna jesień. Należy unikać wywożenia obornika w okresie lata i wczesnej jesieni z uwagi na możliwe straty azotu poprzez wymywanie do wód gruntowych,
- nawozy naturalne stosowane na gruntach powinny być przykryte lub wymieszane z glebą nie później niż następnego dnia po wywiezieniu,
- stosowanie nawozów naturalnych w postaci stałej podczas wegetacji roślin (pogłównie) dopuszczalne jest tylko na użytkach zielonych oraz na wieloletnich uprawach polowych. Najlepszym terminem stosowania obornika na użytki zielone jest końcowy okres wegetacji roślin, czyli późna jesień.
- zabrania się stosowania nawozów naturalnych na glebach zalanych wodą, przykrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30cm,
- zabrania się stosowania nawozów naturalnych w strefach ochronnych źródeł wody, ujęć wody, brzegu zbiorników i kąpielisk. Zakaz stosowania obowiązuje na odległości 20 m od tych obiektów,
Literatura:
Zwykła Dobra Praktyka Rolnicza, MRiRW, www.minrol.gov.pl
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Wzrost światowej produkcji kukurydzy o 5,9 mln ton
Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/21 będzie wyższa o 5,9 mln ton do 1444,8 mln ton.

Polski wywóz zbóż poza UE
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 103,58 tys. ton.

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

W UE ze względu na opóźnienie sezonu ceny pieprzu rosną
Styczniowy cyklon Philomena, który przyniósł do Hiszpanii bezprecedensowe mrozy i śnieg, ograniczył zbiory pieprzu w prowincji Almerii i opóźnił je w Murcji. Początek sezonu pieprzowego w Holandii również się opóźnia.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Tempo unijnego eksportu pszenicy się zwiększa
W drugiej połowie marca bieżącego roku poza Unię Europejską wywieziono 298,78 tys. ton pszenicy miękkiej w odniesieniu do 324 tys. ton niż tydzień wcześniej.

min
max