Content

Porady ekspertów

Gleba

Magnez w glebie

Data2020-03-23 Ilość wyświetleń1251 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W glebie magnez występuje głównie w formie minerałów krzemianowych i glinokrzemianowych oraz węglanowych i siarczanowych. W minerałach glebowych występuje około 95% magnezu ogólnego, który jest w formie nieprzyswajalnej dla roślin. Tylko 5% magnezu ogólnego znajduje się w substancji organicznej, roztworze glebowym i w kompleksie sorpcyjnym. W warstwie ornej gleb średnia zawartość magnezu wynosi od 0,5 do 5 g na kilogram gleby. Najniższa zawartość tego pierwiastka stwierdzana jest w glebach piaszczystych, zaś najwyższa w glebach ilastych, gliniastych i lessowych. W glebach magnez występuje w formie magnezu rezerwowego, stanowiącego od 10 do 50% całkowitej jego zawartości w glebie, magnezu wymiennego, który w znacznej części jest dostępny dla roślin i stanowi 5% magnezu całkowitego oraz magnezu przyswajalnego dla roślin, który występuje w roztworze glebowym.

Magnez jest pierwiastkiem ruchliwym i łatwo wymywanym w głąb profilu glebowego. Szacuje się, że w ciągu roku z 1 hektara warstwy ornej gleby wymyciu ulega 20 – 40 kg MgO.

Wynika to między innymi z dominacji utworów piaszczystych oraz warunków klimatycznych sprzyjających przewadze procesów wymywania nad procesami podsiąkania. Na niedostateczną zawartość magnezu w glebach wpływa również ich zakwaszenie. Najlepszą zasobnością w magnez charakteryzują się gleby o odczynie lekko kwaśnym. W glebach kwaśnych zwiększona ilość protonów wodoru przyczynia się do usunięcia z kompleksu sorpcyjnego magnezu, który ulega wymyciu. Dodatkowo w glebach kwaśnych dochodzi do ograniczenia pionowego zasięgu systemu korzeniowego i w efekcie tego zmniejszenia możliwości pobierania magnezu z głębszych warstw, bardziej zasobnych w ten pierwiastek. Poza tym kwaśny odczyn gleb zwiększa aktywność kationów metali ciężkich, które są naturalnymi konkurentami magnezu.
 
Również w glebach o odczynie zasadowym zmniejsza się zawartość przyswajalnych form magnezu, gdyż obecny w nich nadmiar jonów wapniowych blokuje pobieranie tego pierwiastka przez rośliny.
 


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Ekwadorski eksport bananów spadł o 1,74%

Według danych Banana Marketing and Export Association (Acorbanec), eksport bananów z Ekwadoru od stycznia do października 2021 r. spadł o 1,74% w tym samym okresie poprzedniego roku.

Owoce

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Zboża

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

MRiRW

Owoce cytrusowe stanowią 47% powierzchni nawadnianych w regionie Walencji

Według najnowszego badania obszarów i rocznej produkcji roślinnej we Wspólnocie Walenckiej owoce cytrusowe stanowią 47% nawadnianego obszaru autonomicznego regionu o powierzchni 159,015 tys. ha.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5575/rapeseed-6165402-1280_nmedium.jpg

Cena rzepaku wzrosła o 1,6%

W dniach od 7 do 14 listopada bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 49 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Międzyrzec Podlaski
czwartek, 2 Grudzień 2021
3°C
0°C
min
6°C
max
0