Content

Porady ekspertów

Gleba, Nawozy, Nawożenie

Nawozy stosujemy "na oko"

Data2016-02-02 Ilość wyświetleń2684 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Z opublikowanego ostatnio raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w latach 2011 – 2014 tylko 8,1% wszystkich gospodarstw zostało objętych obsługą agrochemiczną. Trochę częściej (20,7% gospodarstw) badali gleby w celu określenia ich potrzeb nawozowych właściciele dużych gospodarstw (o powierzchni powyżej 20 ha), z intensywną produkcją rolniczą. Należy przy tym zaznaczyć, że liczba badanych gospodarstw zmniejsza się z roku na rok (z 39 tys. w 2011 r. do 36 tys. w 2014 r.). Taki stan rzeczy może skutkować niewłaściwym nawożeniem, zwiększeniem kosztów produkcji rolniczej, obniżeniem wielkości i jakości plonów oraz pogorszeniem jakości środowiska (gleb, wód i powietrza).

Próbki do badań rolnicy mogą dostarczać do Okręgowych Stacji Chemiczno – Rolniczych osobiście, wysyłać pocztą lub przekazywać terenowym pracownikom stacji. Koszt analizy waha się, w zależności od zakresu, od 13 zł do 53 zł za jedną próbkę (dla działki do 4 ha). Warto przy tym pamiętać, że od 2015 roku funkcjonuje ogólnopolski trzyletni program bezpłatnych badań pH gleb i ich zasobności w składniki pokarmowe - „Grunt to wiedza”. Powstał on przy współpracy Grupy Azoty z PKO Bankiem Polskim. W ramach akcji spółki zamierzają dotrzeć do blisko 2 tys. gospodarstw rolnych w całym kraju i przebadać 28 tys. próbek w kooperacji z Okręgowymi Stacjami Chemiczno – Rolniczymi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Handel ryżem maleje

Światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2022 wyniesie 49,5 mln ton, czyli o 2 procent mniej niż w poprzednim roku.

Rośliny

Ceny zbóż w grudniu 2021

Według GUS, w grudniu 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Zboża

Eksport tureckich pistacji wzrósł o 76%

Wielkość eksportu pistacji z Turcji w 2021 r. wzrosła o 76% do 209,69 mln USD.

Owoce

Spadek eksportu albańskich warzyw

W Albanii warzywa są najczęściej eksportowanym produktem wśród artykułów spożywczych, odnotowując szybki wzrost w ostatnich latach w wyniku inwestycji w szklarnie i zwiększonych areałów.

Warzywa

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5634/cotton-4649804-1280_nmedium.jpg

Globalna prognoza zużycia bawełny wzrośnie

Światowe zużycie bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie po skutkach koronawirusa.

Rośliny
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Płużnica
piątek, 28 Styczeń 2022
1°C
-1°C
min
3°C
max
0