Content
Porady ekspertów
Gleba, Nawozy, Nawożenie
Nawozy stosujemy "na oko"


do ulubionych
z ulubionych

Z opublikowanego ostatnio raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w latach 2011 – 2014 tylko 8,1% wszystkich gospodarstw zostało objętych obsługą agrochemiczną. Trochę częściej (20,7% gospodarstw) badali gleby w celu określenia ich potrzeb nawozowych właściciele dużych gospodarstw (o powierzchni powyżej 20 ha), z intensywną produkcją rolniczą. Należy przy tym zaznaczyć, że liczba badanych gospodarstw zmniejsza się z roku na rok (z 39 tys. w 2011 r. do 36 tys. w 2014 r.). Taki stan rzeczy może skutkować niewłaściwym nawożeniem, zwiększeniem kosztów produkcji rolniczej, obniżeniem wielkości i jakości plonów oraz pogorszeniem jakości środowiska (gleb, wód i powietrza).
Próbki do badań rolnicy mogą dostarczać do Okręgowych Stacji Chemiczno – Rolniczych osobiście, wysyłać pocztą lub przekazywać terenowym pracownikom stacji. Koszt analizy waha się, w zależności od zakresu, od 13 zł do 53 zł za jedną próbkę (dla działki do 4 ha). Warto przy tym pamiętać, że od 2015 roku funkcjonuje ogólnopolski trzyletni program bezpłatnych badań pH gleb i ich zasobności w składniki pokarmowe - „Grunt to wiedza”. Powstał on przy współpracy Grupy Azoty z PKO Bankiem Polskim. W ramach akcji spółki zamierzają dotrzeć do blisko 2 tys. gospodarstw rolnych w całym kraju i przebadać 28 tys. próbek w kooperacji z Okręgowymi Stacjami Chemiczno – Rolniczymi.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nieznaczny eksport polskiego zboża
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 4,83 tys. ton i stanowił 25% wysyłki unijnego zboża.

Spadek cen rzepaku o 3,4%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Rozpoczął się sezon ogórków szklarniowych
W Polsce ogórki szklarniowe są dostępne prawie przez cały rok, ale ich podaż z lokalnych szklarni gwałtownie spada w styczniu, a wtedy rynek jest prawie całkowicie zdominowany przez produkty importowane.

min
max