Content

Porady ekspertów

Gleba, Nawożenie, Z kraju

Nawozy z siarką – odpowiedź na jej deficyt w glebie

Data2020-03-02 Ilość wyświetleń508 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wszystkie rośliny, a w szczególności te uprawiane na skalę przemysłowa, do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebują kompleksowego żywienia. Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i w organizmie roślin brak zbilansowanych składników odżywczych może przekładać się na poważne dysfunkcje w rozwoju i funkcjonowaniu.

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkie rośliny potrzebują: wody, światła, składników pokarmowych (w tym uregulowanego odczynu gleby). Azot, fosfor i potas stanowią jedynie trzon strategii odżywania roślin. Do optymalnego żywienia koniecznym jest dostarczenie roślinom również drugorzędowych składników pokarmowych: siarki, magnezu, wapnia oraz mikroskładników jak np. cynk, bor, miedź. Pierwiastki te są często podawane dolistnie, ale, organem naturalnie przystosowanym i odpowiedzialnym za pobór składników pokarmowych przez roślinę są jej korzenie i jest to główny szlak jej zaopatrzenia. Z tego powodu należy w pierwszym rzędzie zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych w glebie, aby roślina zgodnie ze swoją naturą mogła pobierać niezbędne ilości pokarmu z tego środowiska. 
 
Nie bez przyczyny za główny składnik plonotwórczy uważa się azot. W istocie, pierwiastek ten stanowi jeden z głównych czynników odpowiadających za wzrost roślin. Jednak sam azot to za mało dla optymalnego wzrostu.
 
Pierwiastkiem często pomijanym w uprawie roślin jest siarka, której pobieranie i funkcje są często silnie połączone z azotem, a jej zapotrzebowanie u niektórych roślin jest porównywalne do fosforu czy potasu. Dla przykładu rzepak potrzebuje ok. 35 - 50 kg siarki do prawidłowego rozwoju. Przy optymalnym stosunku N:S (a za taki uważa się 7:1) rośliny są w stanie znacznie lepiej wykorzystać podany azot, gdyż niedobór siarki obniża wykorzystanie jego dostępnych form. Korelacja siarki i azotu jest więc bardzo silna. Siarka jest pobierana przez rośliny głównie przez korzenie i ten sposób jest najbardziej efektywny. Badania pokazują, że jest to pierwiastek zdecydowanie słabiej transportowany w dół rośliny, dlatego możliwości korzystania z siarki z powietrza atmosferycznego, kwaśnych deszczy, bądź zabiegu dolistnego są ograniczone. Rośliny pobierają ten pierwiastek w formie anionu siarczanowego (SO42-).

Funkcje i rola siarki w funkcjonowaniu roślin nie jest jeszcze tak dobrze poznana jak rola azotu. Jednak biorąc pod uwagę stan obecnej wiedzy nie ulega wątpliwości, że siarka jest pierwiastkiem pełniącym specyficzne i ważne funkcje. Wchodzi w skład aminokwasów np. cysteina, cystyna, metionina, aktywuje wiele enzymów, bierze udział w wielu reakcjach zachodzących na poziomie komórkowym, wpływa na wzrost i zawartość białek, cukrów, tłuszczy. Występuje w lotnych związkach i olejkach tzn. nadaje roślinom specyficzny zapach i smak np. czosnek, cebula, por. Odpowiednie zaopatrzenie w siarkę zwiększa odporność roślin na stres spowodowany suszą bądź mrozem. Niedobór siarki w roślinie obniża intensywność syntezy białek, zakłócając ten proces, prowadząc do powstawania niechcianych wolnych amidów, powodujących obniżenie zawartości i jakości białka.

Przez długie lata siarka była traktowana w systemach nawożenia „po macoszemu”. Z uwagi na jej dodatni bilans glebowy, nie była brana pod uwagę jako pierwiastek konieczny do bilansowania w czasie doglebowej aplikacji. Jej główne źródła pochodziły ze spalania paliw kopalnych oraz opadu atmosferycznego, gdzie dostawała się w wyniku spalania wysokosiarkowego węgla. Wraz ze wzrostem wydajności systemów odpylających, instalacji odsiarczających spaliny przemysłowe oraz cieplarniane bilans siarki w glebie systematycznie ulegał odwróceniu. Aktualnie w polskich warunkach glebowych spotykamy się z coraz to większym deficytem tego pierwiastka w glebach. Stąd też, siarka odgrywa coraz większą rolę w racjonalnym planie nawożenia upraw. Zjawisko potęguje fakt, że gleby polskie są z natury ubogie w w ten składnik, a siarka jako pierwiastek, szczególnie jej forma dostępna dla roślin, jest łatwo wymywana z profilu glebowego. Dlatego nie bez znaczenia jest odpowiednie zaplanowanie nawożenia tym pierwiastkiem.

Aktualnie producenci nawozów mineralnych mając na względzie powyższe oraz korelację z azotem, proponują szereg nawozów dających możliwość jednoczesnego nawożenia tymi pierwiastkami. Ciekawymi propozycjami dla producentów rolnych są nawozy zawierające jednocześnie azot oraz siarkę jak np.: Saletrosan® 26, Saletrosan® 30, Siarczan amonu AS21, Salmag® z siarką, Polifoska® 21, Holist ®NK 10-31 agro, Pulsar®, Pulgran ®S, a także nawozy płynne jak RSM®S, Pulaska®.

Cechą wartą podkreślenia w tych nawozach jest fakt występowania azotu najczęściej w dwóch formach azotanowej oraz amonowej (Saletrosan®, Salmag® z siarką ), w formie amonowej i amidowej (Polifoska® 21, ), w wszystkich trzech formach (RSM®S) oraz siarki bezpośrednio dostępnej dla roślin tj. w formie (SO42-).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Globalne zużycie pszenicy wzrosło

Pomimo znacznego wzrostu światowej produkcji, zużycie zwiększy się tylko minimalnie, bo o 0,13 mln ton do 751 mln.

Zboża

Cena żyta konsumpcyjnego wyższa o 4,5%

W dniach od 11 do 18 października 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto konsumpcyjne, a zniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa, a tańsza – pszenica konsumpcyjna.

MRiRW

Światowe wykorzystanie bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wzrośnie o 12 procent.

Rośliny

Rzepak tańszy o 0,7%

W dniach od 11 do 18 października 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 11 zł/t. Odnotowano wzrost cen śruty rzepakowej i spadku cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4731/cotton-flower-4896623-1280_nmedium.jpg

Wzrost globalnego handlu bawełną

Prognozuje się, że światowy handel bawełną wyniesie 41,7 mln bel w sezonie 2020/2021, czyli 1 mln bel więcej niż w poprzednim sezonie i najwyższy od rekordu 2012/2013, wynoszący 46,4 mln bel.

Rośliny
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Branice
niedziela, 25 Październik 2020
11°C
7°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.