Content

Porady ekspertów

Gleba, Nawożenie, Z kraju

Nawozy z siarką – odpowiedź na jej deficyt w glebie

Data2020-03-02 Ilość wyświetleń720 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wszystkie rośliny, a w szczególności te uprawiane na skalę przemysłowa, do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebują kompleksowego żywienia. Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i w organizmie roślin brak zbilansowanych składników odżywczych może przekładać się na poważne dysfunkcje w rozwoju i funkcjonowaniu.

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkie rośliny potrzebują: wody, światła, składników pokarmowych (w tym uregulowanego odczynu gleby). Azot, fosfor i potas stanowią jedynie trzon strategii odżywania roślin. Do optymalnego żywienia koniecznym jest dostarczenie roślinom również drugorzędowych składników pokarmowych: siarki, magnezu, wapnia oraz mikroskładników jak np. cynk, bor, miedź. Pierwiastki te są często podawane dolistnie, ale, organem naturalnie przystosowanym i odpowiedzialnym za pobór składników pokarmowych przez roślinę są jej korzenie i jest to główny szlak jej zaopatrzenia. Z tego powodu należy w pierwszym rzędzie zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych w glebie, aby roślina zgodnie ze swoją naturą mogła pobierać niezbędne ilości pokarmu z tego środowiska. 
 
Nie bez przyczyny za główny składnik plonotwórczy uważa się azot. W istocie, pierwiastek ten stanowi jeden z głównych czynników odpowiadających za wzrost roślin. Jednak sam azot to za mało dla optymalnego wzrostu.
 
Pierwiastkiem często pomijanym w uprawie roślin jest siarka, której pobieranie i funkcje są często silnie połączone z azotem, a jej zapotrzebowanie u niektórych roślin jest porównywalne do fosforu czy potasu. Dla przykładu rzepak potrzebuje ok. 35 - 50 kg siarki do prawidłowego rozwoju. Przy optymalnym stosunku N:S (a za taki uważa się 7:1) rośliny są w stanie znacznie lepiej wykorzystać podany azot, gdyż niedobór siarki obniża wykorzystanie jego dostępnych form. Korelacja siarki i azotu jest więc bardzo silna. Siarka jest pobierana przez rośliny głównie przez korzenie i ten sposób jest najbardziej efektywny. Badania pokazują, że jest to pierwiastek zdecydowanie słabiej transportowany w dół rośliny, dlatego możliwości korzystania z siarki z powietrza atmosferycznego, kwaśnych deszczy, bądź zabiegu dolistnego są ograniczone. Rośliny pobierają ten pierwiastek w formie anionu siarczanowego (SO42-).

Funkcje i rola siarki w funkcjonowaniu roślin nie jest jeszcze tak dobrze poznana jak rola azotu. Jednak biorąc pod uwagę stan obecnej wiedzy nie ulega wątpliwości, że siarka jest pierwiastkiem pełniącym specyficzne i ważne funkcje. Wchodzi w skład aminokwasów np. cysteina, cystyna, metionina, aktywuje wiele enzymów, bierze udział w wielu reakcjach zachodzących na poziomie komórkowym, wpływa na wzrost i zawartość białek, cukrów, tłuszczy. Występuje w lotnych związkach i olejkach tzn. nadaje roślinom specyficzny zapach i smak np. czosnek, cebula, por. Odpowiednie zaopatrzenie w siarkę zwiększa odporność roślin na stres spowodowany suszą bądź mrozem. Niedobór siarki w roślinie obniża intensywność syntezy białek, zakłócając ten proces, prowadząc do powstawania niechcianych wolnych amidów, powodujących obniżenie zawartości i jakości białka.

Przez długie lata siarka była traktowana w systemach nawożenia „po macoszemu”. Z uwagi na jej dodatni bilans glebowy, nie była brana pod uwagę jako pierwiastek konieczny do bilansowania w czasie doglebowej aplikacji. Jej główne źródła pochodziły ze spalania paliw kopalnych oraz opadu atmosferycznego, gdzie dostawała się w wyniku spalania wysokosiarkowego węgla. Wraz ze wzrostem wydajności systemów odpylających, instalacji odsiarczających spaliny przemysłowe oraz cieplarniane bilans siarki w glebie systematycznie ulegał odwróceniu. Aktualnie w polskich warunkach glebowych spotykamy się z coraz to większym deficytem tego pierwiastka w glebach. Stąd też, siarka odgrywa coraz większą rolę w racjonalnym planie nawożenia upraw. Zjawisko potęguje fakt, że gleby polskie są z natury ubogie w w ten składnik, a siarka jako pierwiastek, szczególnie jej forma dostępna dla roślin, jest łatwo wymywana z profilu glebowego. Dlatego nie bez znaczenia jest odpowiednie zaplanowanie nawożenia tym pierwiastkiem.

Aktualnie producenci nawozów mineralnych mając na względzie powyższe oraz korelację z azotem, proponują szereg nawozów dających możliwość jednoczesnego nawożenia tymi pierwiastkami. Ciekawymi propozycjami dla producentów rolnych są nawozy zawierające jednocześnie azot oraz siarkę jak np.: Saletrosan® 26, Saletrosan® 30, Siarczan amonu AS21, Salmag® z siarką, Polifoska® 21, Holist ®NK 10-31 agro, Pulsar®, Pulgran ®S, a także nawozy płynne jak RSM®S, Pulaska®.

Cechą wartą podkreślenia w tych nawozach jest fakt występowania azotu najczęściej w dwóch formach azotanowej oraz amonowej (Saletrosan®, Salmag® z siarką ), w formie amonowej i amidowej (Polifoska® 21, ), w wszystkich trzech formach (RSM®S) oraz siarki bezpośrednio dostępnej dla roślin tj. w formie (SO42-).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Ocena ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych w II połowie 2020 roku

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w drugiej połowie 2020 r. szacunki odnoszące się do ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, a także zapotrzebowania na produkty rolne czy opłacalności produkcji rolniczej były normalne lub dobre jak na tą porę roku.

Z kraju

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%

W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW

Wzrost światowej produkcji kukurydzy o 5,9 mln ton

Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/21 będzie wyższa o 5,9 mln ton do 1444,8 mln ton.

Zboża

Jęczmień droższy o 5,6%

W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku odnotowano zróżnicowaną relację cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies konsumpcyjny a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica pszenica, a tańsza – konsumpcyjna paszowa. Za to ceny kukurydzy były na niezmiennym poziomie.

MRiRW

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5022/wheat-2679158-1280_nmedium.jpg

Zużycie światowej pszenicy nieznacznie wzrosło

Globalne spożycie pszenicy wzrosło o 9,8 mln ton do 769,3 mln ton, głównie za sprawą Chin, Indii i Kanady.

Zboża
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Goraj
piątek, 2 Kwiecień 2021
6°C
2°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.