Content
Porady ekspertów
Gleba, Nawożenie, Z kraju
Nawozy z siarką – odpowiedź na jej deficyt w glebie


do ulubionych
z ulubionych

Wszystkie rośliny, a w szczególności te uprawiane na skalę przemysłowa, do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebują kompleksowego żywienia. Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i w organizmie roślin brak zbilansowanych składników odżywczych może przekładać się na poważne dysfunkcje w rozwoju i funkcjonowaniu.
Do prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkie rośliny potrzebują: wody, światła, składników pokarmowych (w tym uregulowanego odczynu gleby). Azot, fosfor i potas stanowią jedynie trzon strategii odżywania roślin. Do optymalnego żywienia koniecznym jest dostarczenie roślinom również drugorzędowych składników pokarmowych: siarki, magnezu, wapnia oraz mikroskładników jak np. cynk, bor, miedź. Pierwiastki te są często podawane dolistnie, ale, organem naturalnie przystosowanym i odpowiedzialnym za pobór składników pokarmowych przez roślinę są jej korzenie i jest to główny szlak jej zaopatrzenia. Z tego powodu należy w pierwszym rzędzie zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych w glebie, aby roślina zgodnie ze swoją naturą mogła pobierać niezbędne ilości pokarmu z tego środowiska.
Funkcje i rola siarki w funkcjonowaniu roślin nie jest jeszcze tak dobrze poznana jak rola azotu. Jednak biorąc pod uwagę stan obecnej wiedzy nie ulega wątpliwości, że siarka jest pierwiastkiem pełniącym specyficzne i ważne funkcje. Wchodzi w skład aminokwasów np. cysteina, cystyna, metionina, aktywuje wiele enzymów, bierze udział w wielu reakcjach zachodzących na poziomie komórkowym, wpływa na wzrost i zawartość białek, cukrów, tłuszczy. Występuje w lotnych związkach i olejkach tzn. nadaje roślinom specyficzny zapach i smak np. czosnek, cebula, por. Odpowiednie zaopatrzenie w siarkę zwiększa odporność roślin na stres spowodowany suszą bądź mrozem. Niedobór siarki w roślinie obniża intensywność syntezy białek, zakłócając ten proces, prowadząc do powstawania niechcianych wolnych amidów, powodujących obniżenie zawartości i jakości białka.
Przez długie lata siarka była traktowana w systemach nawożenia „po macoszemu”. Z uwagi na jej dodatni bilans glebowy, nie była brana pod uwagę jako pierwiastek konieczny do bilansowania w czasie doglebowej aplikacji. Jej główne źródła pochodziły ze spalania paliw kopalnych oraz opadu atmosferycznego, gdzie dostawała się w wyniku spalania wysokosiarkowego węgla. Wraz ze wzrostem wydajności systemów odpylających, instalacji odsiarczających spaliny przemysłowe oraz cieplarniane bilans siarki w glebie systematycznie ulegał odwróceniu. Aktualnie w polskich warunkach glebowych spotykamy się z coraz to większym deficytem tego pierwiastka w glebach. Stąd też, siarka odgrywa coraz większą rolę w racjonalnym planie nawożenia upraw. Zjawisko potęguje fakt, że gleby polskie są z natury ubogie w w ten składnik, a siarka jako pierwiastek, szczególnie jej forma dostępna dla roślin, jest łatwo wymywana z profilu glebowego. Dlatego nie bez znaczenia jest odpowiednie zaplanowanie nawożenia tym pierwiastkiem.
Aktualnie producenci nawozów mineralnych mając na względzie powyższe oraz korelację z azotem, proponują szereg nawozów dających możliwość jednoczesnego nawożenia tymi pierwiastkami. Ciekawymi propozycjami dla producentów rolnych są nawozy zawierające jednocześnie azot oraz siarkę jak np.: Saletrosan® 26, Saletrosan® 30, Siarczan amonu AS21, Salmag® z siarką, Polifoska® 21, Holist ®NK 10-31 agro, Pulsar®, Pulgran ®S, a także nawozy płynne jak RSM®S, Pulaska®.
Cechą wartą podkreślenia w tych nawozach jest fakt występowania azotu najczęściej w dwóch formach azotanowej oraz amonowej (Saletrosan®, Salmag® z siarką ), w formie amonowej i amidowej (Polifoska® 21, ), w wszystkich trzech formach (RSM®S) oraz siarki bezpośrednio dostępnej dla roślin tj. w formie (SO42-).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Ocena ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych w II połowie 2020 roku
Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w drugiej połowie 2020 r. szacunki odnoszące się do ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, a także zapotrzebowania na produkty rolne czy opłacalności produkcji rolniczej były normalne lub dobre jak na tą porę roku.

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Wzrost światowej produkcji kukurydzy o 5,9 mln ton
Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/21 będzie wyższa o 5,9 mln ton do 1444,8 mln ton.

Jęczmień droższy o 5,6%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku odnotowano zróżnicowaną relację cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies konsumpcyjny a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica pszenica, a tańsza – konsumpcyjna paszowa. Za to ceny kukurydzy były na niezmiennym poziomie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zużycie światowej pszenicy nieznacznie wzrosło
Globalne spożycie pszenicy wzrosło o 9,8 mln ton do 769,3 mln ton, głównie za sprawą Chin, Indii i Kanady.

min
max