Content
Porady ekspertów
Gleba
Odczyn gleby w sadach


do ulubionych
z ulubionych

Staranne przygotowanie gleby pod sad oraz dbanie o zachowanie jej żyzności jest istotnym elementem decydującym o powodzeniu uprawy. Wynika to z faktu, że drzewa owocowe latami rosną na tym samym miejscu, co przy niewłaściwych zabiegach uprawowych może skutkować wyczerpaniem gleby ze składników pokarmowych. Ważnym zabiegiem jest właściwie przeprowadzona regulacja odczynu gleby, zwłaszcza na glebach lekkich. Odpowiedni odczyn gleby jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o prawidłowym odżywianiu się drzew i krzewów w trakcie ich wegetacji. Wpływa również na wykorzystanie naturalnej zasobności gleby w składniki pokarmowe oraz poprawia jej parametry fizyczne, co przyczynia się do lepszego rozwoju systemu korzeniowego, utrzymania prawidłowych stosunków wodno-powietrznych oraz wpływa na rozwój korzystnych mikroorganizmów glebowych.
Rośliny sadownicze w większości przypadków wymagają gleb o odczynie lekko kwaśnym do lekko zasadowego. Rośliny pestkowe można uprawiać na glebach o nieco wyższym pH w porównaniu do drzew ziarnkowych czy roślin jagodowych (poza winoroślą). Brzoskwinia, morela, śliwa, czereśnia, wiśnia i orzech włoski wymagają gleb o pH w granicach 6,7 – 7,2. Z kolei jabłoń i grusza najlepiej rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym. Podobne wymagania glebowe mają porzeczka, malina czy agrest.
Wrażliwość roślin na odczyn gleby uzależniona jest w znacznym stopniu od jej składu granulometrycznego, zawartości materii organicznej oraz od zasobności w składniki przyswajalne. Przyjmuje się, że w przypadku gleb średnich i ciężkich optymalny odczyn powinien mieścić się w przedziale od 6,1 do 7,2, z kolei na glebach lżejszych od 5,1 do 6,0.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Turcja zwiększyła eksport pomidorów
Eksport pomidorów z Turcji w 2020 roku wzrósł o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim do 313,4 mln USD.

Obniżka światowej produkcji bawełny
Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Owies tańszy o 5%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

W magazynach mołdawskich jest 10 tys. ton winogron stołowych
Krajowe Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Winogron Stołowych zauważa, że są to produkty prawidłowo przechowywane i przeznaczone głównie na eksport.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Niższe ceny gruszek konferencyjnych
Na rynkach hurtowych w Polsce w tym tygodniu zanotowano spadek cen sprzedaży gruszek Konferencja. Zdaniem uczestników rynku popyt na te owoce znacznie się pogorszył. Dodatkowo na polski rynek zaczął importować dość duże partie tych gruszek z Belgii.

min
max