Content
Porady ekspertów
Gleba
Odczyn gleby w sadach


do ulubionych
z ulubionych

Staranne przygotowanie gleby pod sad oraz dbanie o zachowanie jej żyzności jest istotnym elementem decydującym o powodzeniu uprawy. Wynika to z faktu, że drzewa owocowe latami rosną na tym samym miejscu, co przy niewłaściwych zabiegach uprawowych może skutkować wyczerpaniem gleby ze składników pokarmowych. Ważnym zabiegiem jest właściwie przeprowadzona regulacja odczynu gleby, zwłaszcza na glebach lekkich. Odpowiedni odczyn gleby jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o prawidłowym odżywianiu się drzew i krzewów w trakcie ich wegetacji. Wpływa również na wykorzystanie naturalnej zasobności gleby w składniki pokarmowe oraz poprawia jej parametry fizyczne, co przyczynia się do lepszego rozwoju systemu korzeniowego, utrzymania prawidłowych stosunków wodno-powietrznych oraz wpływa na rozwój korzystnych mikroorganizmów glebowych.
Rośliny sadownicze w większości przypadków wymagają gleb o odczynie lekko kwaśnym do lekko zasadowego. Rośliny pestkowe można uprawiać na glebach o nieco wyższym pH w porównaniu do drzew ziarnkowych czy roślin jagodowych (poza winoroślą). Brzoskwinia, morela, śliwa, czereśnia, wiśnia i orzech włoski wymagają gleb o pH w granicach 6,7 – 7,2. Z kolei jabłoń i grusza najlepiej rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym. Podobne wymagania glebowe mają porzeczka, malina czy agrest.
Wrażliwość roślin na odczyn gleby uzależniona jest w znacznym stopniu od jej składu granulometrycznego, zawartości materii organicznej oraz od zasobności w składniki przyswajalne. Przyjmuje się, że w przypadku gleb średnich i ciężkich optymalny odczyn powinien mieścić się w przedziale od 6,1 do 7,2, z kolei na glebach lżejszych od 5,1 do 6,0.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

W UE ze względu na opóźnienie sezonu ceny pieprzu rosną
Styczniowy cyklon Philomena, który przyniósł do Hiszpanii bezprecedensowe mrozy i śnieg, ograniczył zbiory pieprzu w prowincji Almerii i opóźnił je w Murcji. Początek sezonu pieprzowego w Holandii również się opóźnia.

Polski wywóz zbóż poza UE
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 103,58 tys. ton.

Wzrost światowej produkcji kukurydzy o 5,9 mln ton
Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/21 będzie wyższa o 5,9 mln ton do 1444,8 mln ton.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wzrost globalnych zbiorów mandarynek
Zbiory mandarynek w UE w sezonie 2020/2021 zwiększą się o 10% do 3,1 mln ton ze względu na dobrą pogodę.

min
max