Content

Porady ekspertów

Gleba

Odczyn gleby w sadach

Data2020-12-20 Ilość wyświetleń154 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Staranne przygotowanie gleby pod sad oraz dbanie o zachowanie jej żyzności jest istotnym elementem decydującym o powodzeniu uprawy. Wynika to z faktu, że drzewa owocowe latami rosną na tym samym miejscu, co przy niewłaściwych zabiegach uprawowych może skutkować wyczerpaniem gleby ze składników pokarmowych. Ważnym zabiegiem jest właściwie przeprowadzona regulacja odczynu gleby, zwłaszcza na glebach lekkich. Odpowiedni odczyn gleby jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o prawidłowym odżywianiu się drzew i krzewów w trakcie ich wegetacji. Wpływa również na wykorzystanie naturalnej zasobności gleby w składniki pokarmowe oraz poprawia jej parametry fizyczne, co przyczynia się do lepszego rozwoju systemu korzeniowego, utrzymania prawidłowych stosunków wodno-powietrznych oraz wpływa na rozwój korzystnych mikroorganizmów glebowych.

Rośliny sadownicze w większości przypadków wymagają gleb o odczynie lekko kwaśnym do lekko zasadowego. Rośliny pestkowe można uprawiać na glebach o nieco wyższym pH w porównaniu do drzew ziarnkowych czy roślin jagodowych (poza winoroślą). Brzoskwinia, morela, śliwa, czereśnia, wiśnia i orzech włoski wymagają gleb o pH w granicach 6,7 – 7,2. Z kolei jabłoń i grusza najlepiej rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym. Podobne wymagania glebowe mają porzeczka, malina czy agrest.

Wrażliwość roślin na odczyn gleby uzależniona jest w znacznym stopniu od jej składu granulometrycznego, zawartości materii organicznej oraz od zasobności w składniki przyswajalne. Przyjmuje się, że w przypadku gleb średnich i ciężkich optymalny odczyn powinien mieścić się w przedziale od 6,1 do 7,2, z kolei na glebach lżejszych od 5,1 do 6,0.
 
W celu podwyższenia pH gleby stosuje się standardowo nawozy wapniowe lub wapniowo-magnezowe, przy czym w przypadku gleb przygotowywanych pod sad zalecane dawki nawozów są nieco wyższe niż stosowane w sadach wieloletnich.
 
Niekiedy istnieje potrzeba obniżenia pH gleby. Można to uzyskać między innymi dzięki zastosowaniu nawozów fizjologicznie kwaśnych, jednakże w wielu przypadkach jest to działanie niewystarczające. Znacznie efektywniejszym zabiegiem prowadzącym do zakwaszenia gleby jest tzw. ‘siarkowanie’. Dawka zastosowanej siarki uzależniona jest nie tylko od aktualnego pH, ale również od kategorii agronomicznej gleby. Na glebach ciężkich wymagane są wyższe dawki siarki niż na glebach lekkich. Związkiem obniżającym pH gleby jest między innymi siarczan glinu, jednak ze względów ekonomicznych jest on stosowany stosunkowo rzadko. Zwiększenie kwasowości gleby można również uzyskać wykorzystując na przykład torf wysoki, a także korę oraz trociny z drzew iglastych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Turcja zwiększyła eksport pomidorów

Eksport pomidorów z Turcji w 2020 roku wzrósł o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim do 313,4 mln USD.

Warzywa

Obniżka światowej produkcji bawełny

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

Owies tańszy o 5%

W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

MRiRW

W magazynach mołdawskich jest 10 tys. ton winogron stołowych

Krajowe Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Winogron Stołowych zauważa, że są to produkty prawidłowo przechowywane i przeznaczone głównie na eksport.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4876/pear-5726303-1280_nmedium.jpg

Niższe ceny gruszek konferencyjnych

Na rynkach hurtowych w Polsce w tym tygodniu zanotowano spadek cen sprzedaży gruszek Konferencja. Zdaniem uczestników rynku popyt na te owoce znacznie się pogorszył. Dodatkowo na polski rynek zaczął importować dość duże partie tych gruszek z Belgii.

Owoce
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Gozdowo
czwartek, 21 Styczeń 2021
1°C
0°C
min
3°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.