Porady ekspertów

Gleba, Informacje

Potas przyswajalny – czyli jaki?

Data2016-12-27 Ilość wyświetleń1948 wyświetleń

Potas ogółem

Im więcej cząstek ilastych w glebie, tym więcej znajduje się w niej potasu – gleby lekkie zawierają więc mniej potasu niż ciężkie. Całkowita zawartość potasu w glebach uprawnych kraju mieści się z reguły w przedziale od jednego do kilku tys. kg K/ha (poniżej 10 tys. kg). Potas występuje w glebie w różnych formach mineralnych i oczywiście nie jest w całości dostępny dla roślin.

Potas przyswajalny

Potas przyswajalny to przede wszystkim jony K+ znajdujące się w roztworze glebowym. Jest to niewielka część całkowitej zawartości potasu w glebie (z reguły mniej niż 0,5%).
Część jonów potasu jest też sorbowana przez kompleks sorpcyjny. Jeśli jest to sorpcja wymienna, jony są dostępne dla roślin (zachodzi wymiana jonów między roztworem glebowym a kompleksem sorpcyjnym). Wymiennie związane jest około 1-5% potasu obecnego w glebie.

Zapasy potasu

Część jonów zasorbowanych jest w sposób niewymienny (są związane w przestrzeniach międzypakietowych minerałów ilastych). Jest to pula, która nie jest bezpośrednio dostępna dla roślin. Dużo potasu (ponad 90% potasu glebowego) znajduje się w glinokrzemianach. To również jest potas bezpośrednio niedostępny dla roślin (dopiero wietrzenie minerałów uwalnia ten potas).

[1] Gorlach E., Mazur T. 2002. Chemia Rolna. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa.
[2] Grzebisz W. 2009. Nawożenie roślin uprawnych. Tom 2. Nawożenie i systemy nawożenia. PWRiL, Poznań.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Monika Tabak


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Na giełdach przeważały zniżki

W ostatnim tygodniu na światowych giełdach terminowych dominowały zniżki. Zdaniem ekspertów były one wynikiem zwiększającej się podaży surowca na rynku.

Nawozy

Niespełna dwa tygodnie na złożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego

Jeszcze przez niespełna dwa tygodnie można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Pierwszy nabór wniosków w 2017 r. zakończy się 28 lutego.

Nawozy

Większość zbóż ponownie w górę

Ubiegły tydzień zamknął się zwyżkami cen zbóż w krajowych punktach skupu. Jeden z wyjątków stanowiła pszenica konsumpcyjna, która potaniała o 23 zł/t. W rezultacie po notowanych wcześniej wzrostach cen tego ziarna nie ma już śladu.

Nawozy

Grupa Azoty nawiązała współpracę z Texas A&M University oraz Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych

III studyjna wizyta polskich liderów rolnictwa w Teksasie, USA - to projekt, który obecnie realizowany jest w ramach tej współpracy, ma na celu dostarczenie doświadczeń, które mogą być przenoszone na grunt polskiego rolnictwa.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Lubartów
poniedziałek, 27 Luty 2017
niewielkie zachmurzenie
7°C
3°C
min
12°C
max
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® 5
NPK(MgS) 5-15-30-(2-7)