Porady ekspertów

Gleba, Informacje

Potas przyswajalny – czyli jaki?

Data28 dni temu Ilość wyświetleń1622 wyświetleń

Potas ogółem

Im więcej cząstek ilastych w glebie, tym więcej znajduje się w niej potasu – gleby lekkie zawierają więc mniej potasu niż ciężkie. Całkowita zawartość potasu w glebach uprawnych kraju mieści się z reguły w przedziale od jednego do kilku tys. kg K/ha (poniżej 10 tys. kg). Potas występuje w glebie w różnych formach mineralnych i oczywiście nie jest w całości dostępny dla roślin.

Potas przyswajalny

Potas przyswajalny to przede wszystkim jony K+ znajdujące się w roztworze glebowym. Jest to niewielka część całkowitej zawartości potasu w glebie (z reguły mniej niż 0,5%).
Część jonów potasu jest też sorbowana przez kompleks sorpcyjny. Jeśli jest to sorpcja wymienna, jony są dostępne dla roślin (zachodzi wymiana jonów między roztworem glebowym a kompleksem sorpcyjnym). Wymiennie związane jest około 1-5% potasu obecnego w glebie.

Zapasy potasu

Część jonów zasorbowanych jest w sposób niewymienny (są związane w przestrzeniach międzypakietowych minerałów ilastych). Jest to pula, która nie jest bezpośrednio dostępna dla roślin. Dużo potasu (ponad 90% potasu glebowego) znajduje się w glinokrzemianach. To również jest potas bezpośrednio niedostępny dla roślin (dopiero wietrzenie minerałów uwalnia ten potas).

[1] Gorlach E., Mazur T. 2002. Chemia Rolna. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa.
[2] Grzebisz W. 2009. Nawożenie roślin uprawnych. Tom 2. Nawożenie i systemy nawożenia. PWRiL, Poznań.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Monika Tabak


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny większości zbóż nieznacznie drgnęły w górę

W trzecim tygodniu maja br. ceny większości zbóż w krajowych punktach skupu uległy wzrostowi. Liderem zwyżek została kukurydza, która podrożała o 12 zł/t. W podobnym stopniu zwiększyły się również stawki za jęczmień browarny i owies paszowy.

Nawozy

Zapowiadają się drugie w historii zbiory na unijnym rynku zbóż

Sezon 2016/2017 zapowiada się optymistycznie dla rynku zbóż w Unii Europejskiej. Prognozy dotyczące zbiorów są o 2,5 mln ton wyższe niż w ubiegłym sezonie, a zapasy powinny wzrosnąć o 1 mln ton.

Nawozy

Pszenica nieznacznie drożeje. Kukurydza i żyto tym razem w dół

W pierwszym tygodniu maja 2016 r. odnotowano niewielki wzrost cen pszenicy i pszenżyta, przy jednoczesnej obniżce stawek proponowanych za żyto i kukurydzę. Zmianie uległy również ceny jęczmienia i owsa, choć tu nie były one jednokierunkowe.

Nawozy

Kukurydza znów poniżej 650 zł/t

W okresie od 8 do 15 listopada 2015 r. zaobserwowano nieznaczny wzrost cen większości zbóż. Ponownie poniżej poziomu 650 zł/t była natomiast wyceniana kukurydza.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Chełmża
wtorek, 24 Styczeń 2017
pochmurno
-1°C
-4°C
min
2°C
max
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Nawozy azotowe

PULREA®
N 46