Porady ekspertów

Gleba, Informacje

Siarka przyswajalna – czyli jaka?

Data20 dni temu Ilość wyświetleń753 wyświetleń

Siarka pierwiastkowa nie jest bezpośrednio dostępna dla roślin (musi zostać utleniona do siarki siarczanowej).
Siarka pierwiastkowa nie jest bezpośrednio dostępna dla roślin (musi zostać utleniona do siarki siarczanowej).


Siarka ogółem

W glebie siarka występuje w formach organicznych i mineralnych. Średnia zawartość wszystkich form (tzw. zawartość ogółem) w glebach ornych Polski wynosi 200 mg/kg, przy zakresie od 60 mg do 790 mg/kg[4]. Dla porównania gleby bardzo lekkie i lekkie o niskiej zawartości siarki ogółem zawierają poniżej 150 mg, gleby ciężkie – 250 mg, a gleby organiczne – 1000 mg/kg[2].

Siarka przyswajalna

Tylko niewielka część siarki jest bezpośrednio dostępna dla roślin. Siarka przyswajalna to siarka siarczanowa (SO42-). Gleby orne w Polsce zawierają średnio 11,4 mg siarki siarczanowej w 1 kg, przy zakresie od 3,6 mg do 50,7 mg/kg[4].

Czy to dużo? Przyjmuje się, że gleby o niskiej zawartości siarki siarczanowej to te, które zawierają poniżej 15-50 mg/kg (wyższe wartości z podanego zakresu dotyczą gleb o większej zawartości frakcji ilastej i materii organicznej)[2]. W Polsce aż 94% gleb ornych to gleby o niskiej zawartości siarki przyswajalnej[4]!

Siarka w nawozach

Wiele nawozów mineralnych zawiera siarkę siarczanową – pod postacią siarczanu amonu (np.: Saletrosan®, Siarczan Amonu AS21, Pulsar®, Pulaska®, RSM®S, Polifoska®) czy siarczanu wapnia (np. Salmag z siarką®).

Niektóre nawozy mineralne zawierają siarkę pierwiastkową (tzw. elementarną). Aby mogła ona być dostępna dla roślin, musi ulec w glebie utlenieniu do siarczanów (S → SO42-). Utlenianie przeprowadzane jest przez drobnoustroje (tempo procesu zależy od rodzaju i liczebności tych drobnoustrojów oraz właściwości gleby).

Siarkę zawierają także nawozy organiczne i naturalne. Z dawką 30 ton obornika wprowadza się około 27-36 kg siarki[3] (wg niektórych źródeł nieco mniej). Nie jest to oczywiście siarka tylko w formie mineralnej, a więc bezpośrednio dostępnej dla roślin. Zgodnie z zaleceniami nawozowymi podawanymi przez IUNG-PIB[1], każde 30 ton obornika to 15 kg siarki dostępnej dla roślin.

[1] Jadczyszyn T., Kowalczyk J., Lipiński W. 2010. Zalecenia nawozowe dla roślin uprawy polowej i trwałych użytków zielonych. Materiały szkoleniowe nr 95. Wydawnictwo IUNG-PIB, Puławy.
[2] Kabata-Pendias A., Piotrowska M., Motowicka-Terelak T., Maliszewska-Kordybach B., Filipiak K., Krakowiak A., Pietruch Cz. 1995. Podstawy oceny chemicznego zanieczyszczenia gleb. Metale ciężkie, siarka i WWA. Biblioteka Monitoringu Środowiska. PIOŚ, IUNG, Warszawa.
[3] Kaczor A., Zuzańska J. 2009. Znaczenie siarki w rolnictwie. Chemia ∙ Dydaktyka ∙ Ekologia ∙ Metrologia, 14, 1-2, 69-78.
[4] Monitoring chemizmu gleb ornych Polski. http://www.gios.gov.pl/chemizm_gleb/ (dostęp online: 18.01.2017).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Monika Tabak


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Pesymistyczne prognozy dla rynku rzepaku. Poza Kanadą i Indiami czołowi producenci odnotują spadek zbiorów

Światowa produkcja rzepaku w sezonie 2016/2017 będzie niższa od ubiegłosezonowej o ponad 3,5 mln ton. To kolejny sezon z rzędu, kiedy zbiory rzepaku na świecie zmniejszą się. Obniżka zbiorów w dużej mierze będzie wynikać z ponad 1,4-milionowej redukcji areału upraw tej rośliny, który spadnie do 31,6 mln ha.

Nawozy

W I kwartale 2017 r. ruszą nabory wniosków w ramach PROW 2014–2020

Według harmonogramu planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014–2020, w I kwartale br. powinny rozpocząć się nabory wniosków na operację typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” oraz „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Nawozy

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w czerwcu 2016 r.

W czerwcu 2016 r. jako dobre lub wystarczające określono zaopatrzenie w nawozy mineralne w siedmiu województwach w Polsce, tj. w dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, podkarpackim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim. W województwie podlaskim niedobory występowały w odniesieniu do superfosfatu wzbogaconego 40% i amofoski.

Nawozy

Poprawki w zobowiązaniach ekologicznych i rolno-środowiskowo-klimatycznych tylko do 11 lipca

Dzień 11 lipca 2016 r. jest ostatnim, w którym rolnicy realizujący zobowiązania ekologiczne (PROW 2014-2020) lub zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne (PROW 2014-2020) mogą uzupełnić lub poprawić plany w stosunku do których wystąpiły uchybienia.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kolbudy Górne
niedziela, 26 Luty 2017
okresami deszcz
3°C
1°C
min
6°C
max
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Nawozy azotowe

Saletrzak 27 standard z borem
N(CaMg) 27-(2-4) z borem (B) 0,2%