Content
Porady ekspertów
Gleba, Z kraju, Informacje
Skąd się bierze próchnica w glebach?


do ulubionych
z ulubionych

Próchnica stanowi naturalną mieszaninę względnie odpornych na mineralizację, ciemno zabarwionych, bezpostaciowych produktów tzw. humifikacji, czyli zaawansowanych mikrobiologicznych i chemicznych przemian resztek roślinnych oraz zwierzęcych. W glebach użytkowanych rolniczo substratem do procesu humifikacji są przede wszystkim resztki pozbiorowe oraz nawozy naturalne, organiczne i odpady.
Należy pamiętać, że tylko 20-25% dostających się do gleby substancji organicznych przekształca się do związków próchnicznych; pozostała część ulega mineralizacji do prostych związków (np. CO2 i H2O). Zawartość próchnicy stanowi więc wypadkową procesów humifikacji i mineralizacji i zależy od wielu czynników siedliskowych (typu gleby, klimatu i stosunków wodnych) oraz antropogenicznych (sposobu użytkowania gruntów, zmianowania i nawożenia). Oszacowano, że do wbudowania 10 000 kg C w próchnicę potrzeba 833 kg N, 200 kg P i 143 kg S.
W celu uzyskania orientacyjnych danych na temat bilansu glebowej substancji organicznej opracowano tak zwane współczynniki reprodukcji i degradacji. Zgodnie z nimi zastosowanie 10 t obornika, gnojowicy czy słomy skutkuje wzbogaceniem gleby w substancję organiczną na powierzchni 1 ha odpowiednio o 0,7 t, 0,28 t i 1,8 t.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Wzrosła wartość hiszpańskiego importu owoców i warzyw
Według danych FEPEX w 2020 roku Hiszpania zaimportowała 3,4 mln ton owoców i warzyw za 3118 mln euro, czyli odpowiednio o 3,5% i 6% więcej wolumenowo i wartościowo niż w 2019 roku.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania


Światowy handel ryżem będzie wyższy
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w 2021 r. wyniesie 45,6 mln ton, czyli o 2,1 procent więcej niż rok wcześniej.

min
max