Content
Porady ekspertów
Gleba
Skutki stosowania nawozów naturalnych i organicznych


do ulubionych
z ulubionych

Nawozy naturalne i organiczne działają na glebę wielostronnie i z reguły w sposób dodatni. W wyniku stosowania tej grupy nawozów poprawie ulegają właściwości fizykochemiczne gleby, zmniejsza się zakwaszenie i wzrasta suma zasad wymiennych. Stanowią ważne źródło próchnicy w glebie, wpływając na zwiększenie pojemności sorpcyjnej gleb. Substancja organiczna, a szczególnie tworzące się kwasy huminowe stanowią dobre lepiszcze drobnych cząstek gleby, prowadząc do tworzenia się gruzełków.
Gleby o dobrej strukturze gruzełkowatej charakteryzują się korzystnymi stosunkami wodno-powietrznymi, sprzyjającymi rozwojowi systemu korzeniowego roślin. Poprawiają więc strukturę i pojemność wodną gleb. Na przykład obornik zastosowany w dawce 30 t/ha zwiększa masę warstwy ornej gleby o 1%, co skutkuje rozluźnieniem gleb ciężkich i zwiększeniem pojemności wodnej gleb lekkich. Nawozy te łagodzą również ujemny wpływ niezrównoważonego nawożenia mineralnego oraz silnego zakwaszenia. Zjawisko to występuje częściej przy stosowaniu większych dawek nawozów mineralnych, szczególnie potasowych i azotowych.
Stanowią one źródło składników mineralnych dla roślin, przy czym charakteryzują się wolnym tempem uwalniania azotu mineralnego, z wyłączeniem gnojowicy i gnojówki oraz synergistycznym działaniem formy amonowej i azotanowej azotu. Są również źródłem mikroelementów oraz naturalnych biostymulatorów. Z nawozami tymi wprowadza się do gleby dużo związków będących doskonałą pożywką dla drobnoustrojów glebowych. Stymulacja działalności drobnoustrojów glebowych, które przeprowadzają mineralizację masy organicznej, prowadzi do zwiększenia ilości składników dostępnych dla roślin. Bardzo ważny jest również wpływ tych nawozów na zmniejszenie aktywności niektórych patogenów glebowych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Wzrost światowej produkcji kukurydzy o 5,9 mln ton
Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/21 będzie wyższa o 5,9 mln ton do 1444,8 mln ton.

W UE ze względu na opóźnienie sezonu ceny pieprzu rosną
Styczniowy cyklon Philomena, który przyniósł do Hiszpanii bezprecedensowe mrozy i śnieg, ograniczył zbiory pieprzu w prowincji Almerii i opóźnił je w Murcji. Początek sezonu pieprzowego w Holandii również się opóźnia.

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Polski wywóz zbóż poza UE
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 103,58 tys. ton.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

W UE ze względu na opóźnienie sezonu ceny pieprzu rosną
Styczniowy cyklon Philomena, który przyniósł do Hiszpanii bezprecedensowe mrozy i śnieg, ograniczył zbiory pieprzu w prowincji Almerii i opóźnił je w Murcji. Początek sezonu pieprzowego w Holandii również się opóźnia.

min
max