Content

Porady ekspertów

Gleba, Rośliny, Nawozy

Skutki zakwaszenia gleb

Data2013-11-12 Ilość wyświetleń6105 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Przykłady roślin wrażliwych na zakwaszenie gleby – pszenica, rzepak (fot. M. Tabak)
Przykłady roślin wrażliwych na zakwaszenie gleby – pszenica, rzepak (fot. M. Tabak)

Dostępność makroskładników i metali ciężkich w glebie

Wartość pH gleby jest jednym z czynników warunkujących dostępność składników pokarmowych w glebie, ponieważ wpływa na stopień ich rozpuszczalności w roztworze glebowym (z którego są pobierane przez rośliny). Zakwaszenie prowadzi do zwiększenia stężenia składników w roztworze glebowym; w glebach kwaśnych intensywniejszy jest jednak proces wymywania składników pokarmowych (głównie zasadowych: wapnia i magnezu). Ponadto fosfor w glebach kwaśnych występuje w postaci nierozpuszczalnych (wytrąconych) soli żelaza i glinu, a więc nie jest dostępny dla roślin.

W glebach zakwaszonych większa jest dostępność większości metali ciężkich, między innymi kadmu, ołowiu, niklu, miedzi i cynku. Zmniejsza się dostępność molibdenu (mikroskładnika biorącego udział w przemianach azotu w komórkach roślinnych).

Forma występowania glinu w glebie

Glin jest jednym z głównych pierwiastków budujących minerały ilaste (glinokrzemiany) obecne w glebie. Zakwaszenie prowadzi do uwalniania jonów glinu z sieci krystalicznej tych minerałów (powstaje glin ruchomy, czyli wymienny Al3+). W rezultacie zwiększa się wysycenie kompleksu sorpcyjnego glinem oraz zawartość glinu w roztworze glebowym. Glin wymienny jest szkodliwy dla roślin. Zakłóca proces powstawania nowych komórek w stożku wzrostu korzenia (blokuje syntezę DNA), destabilizuje strukturę i zmienia przepuszczalność błony komórkowej, blokuje pobieranie jonów wapnia i magnezu (glin jest antagonistą tych kationów) przez rośliny. Wiąże się również w komórkach roślinnych z anionami fosforanowym(V) i siarkowym(VI), prowadząc do niedoboru tych składników. Utrzymujący się stres spowodowany nadmiarem wolnych jonów glinu w glebie hamuje rozwój systemu korzeniowego – następuje brunatnienie i zamieranie stożków wzrostu korzeni, grubienie korzeni i redukcja włośników. W efekcie ograniczenia pobierania wody i składników pokarmowych z gleby, toksyczne działanie glinu obejmuje nadziemną część rośliny (na przykład u zbóż dochodzi do ograniczenia krzewienia i kłoszenia, a rośliny wykształcają zdeformowane ziarno). Zakwaszenie gleb wiąże się także z uruchamianiem manganu (Mn2+). Nadmiar manganu również skutkuje ograniczeniem przyswajania makroskładników przez rośliny. Przy wartości pH gleby wynoszącej około 4 ginie wiele roślin uprawnych (ze względu na bardzo niekorzystne warunki).

Aktywność biologiczna gleby

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nowe kwoty miesięcznego przychodu wpływające na spadek czy zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

Z dniem 1 grudnia bieżącego roku obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zawieszeniu czy zmniejszeniu emerytury lub renty.

Z kraju

Ukraina zwiększy eksport owoców i orzechów

Według pierwszych szacunków, w bieżącym roku eksportowanych będzie 177 tys. ton owoców i orzechów, czyli o 13% więcej niż w 2020 roku.

Owoce

Eksport mandarynek z RPA wyniósł ponad 400 tys. ton

Stowarzyszenie Producentów Cytrusów Republiki Południowej Afryki (CGA) podało, że w sezonie 2021 eksport południowoafrykańskich mandarynek wyniósł 463,5 tys. ton, a więc to więcej niż w 2020 r.

Owoce

W skupie za jęczmień mniej o 2%

W dniach od 15 do 21 listopada br. odnotowano wzrost cen większości zbóż w skupie. Jedynie cena jęczmienia zmalała.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Z kraju
upload/newsy/5534/bananas-745442-1280_nmedium.jpg

Wzrósł światowy eksport bananów

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), światowy eksport bananów w 2020 roku wyniósł 21,542 mln ton, czyli o 0,81% więcej niż w 2019 roku.

Owoce
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Sierakowice
sobota, 4 Grudzień 2021
-2°C
-3°C
min
0°C
max
0