Content

Porady ekspertów

Gleba, Informacje

Susza rolnicza

Data2020-02-10 Ilość wyświetleń300 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zgodnie z definicją określoną w „Ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce” suszę oznaczają szkody wywołane wystąpieniem od 21 marca do 30 września w dowolnym sześciodekadowym okresie klimatycznego bilansu wodnego kształtującego się poniżej określonych wartości przewidzianych dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych, a także kategorii glebowych. Susza rolnicza jest następstwem suszy atmosferycznej, czyli okresu bez opadów atmosferycznych, względnie ze zbyt niskimi opadami. Szybkość wystąpienia suszy rolniczej uzależniona jest od rodzaju gleby. W glebach ciężkich zapasy wody w strefie wzrostu korzeni mogą być uzupełniane wodą kapilarną z warstw głębszych, przez co stwierdza się opóźnione wystąpienie suszy. Z kolei w glebach lekkich zjawisko to obserwowane jest dużo szybciej. Wynika to z braku możliwości wykorzystania wody pochodzącej z głębszych warstw gleby.

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w Polsce od 1981 roku w mniejszym lub większym stopniu (tak jak to ma miejsce w ostatnich latach) obserwujemy suszę rolniczą. W okresie zimowym susza rolnicza jest zauważalna w minimalnym stopniu. Dopiero gdy średniodobowa temperatura przekroczy 5ºC i rozpocznie się wegetacja roślin, diametralnie wzrasta ich zapotrzebowanie na wodę. Warto przy tym pamiętać, że deficyty wody stwierdzane już w okresie wiosennym mogą w znacznym stopniu przyczynić się do strat w produkcji roślinnej. Zjawisko suszy rolniczej prowadzi nie tylko do braku wody dla roślin uprawnych, ale także wiąże się z niedoborem składników pokarmowych, które muszą być pobrane przez system korzeniowy roślin w roztworze wodnym. Dodatkowo w glebach z deficytem wody dochodzi do zmniejszenia aktywności korzystnej mikroflory glebowej.

W bieżącym roku realna wydaje się możliwość wystąpienia zjawiska suszy rolniczej. Do tego stwierdzenia skłania między innymi sytuacja panująca obecnie, a więc ciepła zima i małe ilości opadów.
 
Aktualne dane wskazują, że w 2020 roku Polskę może dotknąć najsilniejsza od 50 lat susza. Sytuacja taka może mieć miejsce, jeżeli w okresie wiosennym nadal będzie utrzymywał się tak niski poziom opadów atmosferycznych.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Dwukrotny wzrost eksportu polskiego zboża i pięciokrotny spadek jego importu

Na koniec marca udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 140,72 tys. ton i stanowił większość. Niemniej jednak, w obrębie miesiąca poza unijne granice zostało wysłane 130 tys. ton pszenicy.

Zboża

Maleją ceny większości monitorowanych zbóż

W dniach od 22 do 29 marca 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenica konsumpcyjna, a obniżki pszenżyto. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza – pszenica paszowa. Za to cena kukurydzy pozostała niezmienna.

MRiRW

Ocena ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w drugiej połowie 2019 r. szacunki odnoszące się do ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, a także zapotrzebowania na produkty rolne czy opłacalności produkcji rolniczej były normalne jak na tą porę roku.

Z kraju

Straty w uprawach spowodowane niskimi temperaturami na Ukrainie

Ujemne temperatury na Ukrainie, które zaobserwowano prawie w całym kraju, mogą prowadzić do utraty nawet 80% plonów w przypadku owoców pestkowych i do 50% wobec jagód.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4275/oilseed-rape-1344348-1280_nmedium.jpg

Ceny rzepaku w górę

W dniach od 2 do 9 lutego 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 4 zł/t. Odnotowano również wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego, śruty rzepakowej, a także makuchu rzepakowego.

MRiRW
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Gołuchów
poniedziałek, 6 Kwiecień 2020
9°C
3°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.