Content

Porady ekspertów

Gleba, Informacje

Susza rolnicza

Data2020-02-10 Ilość wyświetleń402 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zgodnie z definicją określoną w „Ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce” suszę oznaczają szkody wywołane wystąpieniem od 21 marca do 30 września w dowolnym sześciodekadowym okresie klimatycznego bilansu wodnego kształtującego się poniżej określonych wartości przewidzianych dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych, a także kategorii glebowych. Susza rolnicza jest następstwem suszy atmosferycznej, czyli okresu bez opadów atmosferycznych, względnie ze zbyt niskimi opadami. Szybkość wystąpienia suszy rolniczej uzależniona jest od rodzaju gleby. W glebach ciężkich zapasy wody w strefie wzrostu korzeni mogą być uzupełniane wodą kapilarną z warstw głębszych, przez co stwierdza się opóźnione wystąpienie suszy. Z kolei w glebach lekkich zjawisko to obserwowane jest dużo szybciej. Wynika to z braku możliwości wykorzystania wody pochodzącej z głębszych warstw gleby.

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w Polsce od 1981 roku w mniejszym lub większym stopniu (tak jak to ma miejsce w ostatnich latach) obserwujemy suszę rolniczą. W okresie zimowym susza rolnicza jest zauważalna w minimalnym stopniu. Dopiero gdy średniodobowa temperatura przekroczy 5ºC i rozpocznie się wegetacja roślin, diametralnie wzrasta ich zapotrzebowanie na wodę. Warto przy tym pamiętać, że deficyty wody stwierdzane już w okresie wiosennym mogą w znacznym stopniu przyczynić się do strat w produkcji roślinnej. Zjawisko suszy rolniczej prowadzi nie tylko do braku wody dla roślin uprawnych, ale także wiąże się z niedoborem składników pokarmowych, które muszą być pobrane przez system korzeniowy roślin w roztworze wodnym. Dodatkowo w glebach z deficytem wody dochodzi do zmniejszenia aktywności korzystnej mikroflory glebowej.

W bieżącym roku realna wydaje się możliwość wystąpienia zjawiska suszy rolniczej. Do tego stwierdzenia skłania między innymi sytuacja panująca obecnie, a więc ciepła zima i małe ilości opadów.
 
Aktualne dane wskazują, że w 2020 roku Polskę może dotknąć najsilniejsza od 50 lat susza. Sytuacja taka może mieć miejsce, jeżeli w okresie wiosennym nadal będzie utrzymywał się tak niski poziom opadów atmosferycznych.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Hiszpańska powierzchnia organiczna wzrosła o 4,8%

W 2019 r. powierzchnia przeznaczona na produkcję ekologiczną w Hiszpanii wyniosła 2,355 mln hektarów, a więc to 4,8% więcej niż w poprzednim roku.

Unia Europejska

Wzrost biomasy roślinnej w odpowiedzi na podanie azotu zależy od szybkości ekspresji genów

Naukowcy z Center for Genetics and Systems Biology na Uniwersytecie w Nowym Jorku odkryli brakujące ogniwo molekularne między rośliną otrzymującą dawkę azotu ze środowiska a wzrostem biomasy rośliny.

Ze świata

Wzrost rumuńskiego importu warzyw

Według danych INS w 2019 r. import warzyw wyniósł 740 tys. ton o wartości 516 mln euro, w porównaniu do 678,318 ton za 424,3 mln euro.

Warzywa

Mniejsza produkcja oleistych na świecie

Globalna produkcja nasion oleistych jest zmniejszona o 2 mln ton do 604,2 mln ton w wyniku niższej produkcji rzepaku, bawełny i soi.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Z kraju
upload/newsy/4499/lemon-682698-1280_nmedium.jpg

Eksport cytrusów na półkuli południowej 2020 wzrośnie o 12%

Z raportu okresowego wynika, że całkowite zbiory cytrusów w 2020 r. na półkuli południowej mają osiągnąć 8,387 mln ton, a więc o 3% mniej niż produkcja osiągnięta w 2019 r. Oczekuje się, że eksport wzrośnie o 12%, osiągając tym samym 3,486 mln ton.

Owoce
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Tarnobrzeg
środa, 15 Lipiec 2020
18°C
12°C
min
25°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.