Content

Porady ekspertów

Gleba, Z kraju

Uprawa bezorkowa – czy jest szansa na sukces?

Data2019-02-25 Ilość wyświetleń810 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Uprawa bezorkowa – czy jest szansa na sukces?
Uprawa bezorkowa – czy jest szansa na sukces?

Zwiększające się koszty konwencjonalnej uprawy roli spowodowały, że już w drugiej połowie XX wieku rozpoczęto w Polsce badania nad możliwością stosowania bezpłużnych, konserwujących systemów uprawy roli. Uprawa uproszczona roli polega na spłyceniu uprawy lub zmniejszeniu liczby zabiegów, aż do zupełnej ich eliminacji w przypadku uprawy zerowej. Przy stosowaniu uprawy bezorkowej należy bezwzględnie trzymać się konkretnych zaleceń, aby uzyskać zadawalające plony porównywalne z uprawą płużną. Wieloletnie badania wykazały, że intensywny, płużny system uprawy roli powoduje znaczne zubożenie wierzchniej warstwy gleb w substancję organiczną, redukcję mikroorganizmów i zwiększoną ich erozję. W warunkach naszego klimatu erozja w uprawie płużnej w ciągu jednego roku może spowodować ubytki poziomu próchnicznego od 7-30 t/ha. Uprawa bezpłużna nazywana jest uprawą zachowawczą albo konserwującą, ponieważ głównym jej celem jest osiąganie wysokich plonów roślin przy zachowaniu naturalnych zasobów przyrody.

W uprawie tej wszelkie zabiegi ograniczone są do minimum.
Uprawę tą określają 3 cechy:

  • długotrwałe ograniczenie intensywności uprawy,
  • przykrycie gleby resztkami pożniwnymi, roślinami okrywowymi, międzyplonami,
  • zróżnicowane zmianowanie.

Siew bezpośredni jest ekstremalnym rodzajem uprawy konserwującej, w której nasiona wysiewa się w nieuprawiona glebę, a uprawa roli ogranicza się do spulchnienia rowka siewnego. W uprawie zachowawczej pozostawia się na powierzchni gleby przynajmniej 30% resztek pożniwnych. Przy tym systemie uprawy należy się spodziewać ograniczenia erozji , stabilizacji agregatów glebowych, zwiększenia substancji organicznej i mikroelementów w warstwie ornej. System uprawy bezpłużnej w Polsce nie ma wielu zwolenników. Niektóre badania przeprowadzone w IUNG-PIB (Weber, 2002) wskazują na znaczne zmniejszenie plonów po stosowaniu siewu bezpośredniego, a inne - na porównywalne plony do uzyskanych przy stosowaniu metody tradycyjnej (np. badania niemieckie). Podstawową wadą uprawy bezpłużnej jest nadmierna zwięzłość i gęstość pierwszych latach stosowania. Uzyskiwane plony w okresie przejściowym „uprawa płużna - uprawa bezpłużna” trwającym 4-7 lat są zwykle niższe, szczególnie na glebach lżejszych. Spadek plonu spowodowany jest zagęszczeniem warstwy ornej, które skutkuje mniejszą pojemnością wodną gleb o 50-70%, zmniejszeniem przesiąkania wody (zalania pól, niedobór wody w czasie suszy), zwiększa denitryfikację (straty azotu do 70%. W pierwszych latach należy się również spodziewać wzrostu zachwaszczenia i nasilenia się chorób grzybowych w łanie, które można jednak ograniczyć przy właściwym płodozmianie. Prócz wad uprawa konserwująca ma dużo zalet, które są wymienione w Tabeli 1.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Maleją ceny większości zbóż

W dniach od 5 do 12 maja 2019 roku odnotowano spadek cen większości polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny, a spadki – owies paszowy. Mniej płacono również za pszenicę konsumpcyjną i paszową, ale więcej za kukurydzę.

MRiRW

Ceny środków produkcji dla rolnictwa dalej rosną

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Arkadiusza Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowego Instytutu Badawczego, na krajowym rynku środków produkcji dla rolnictwa notowany jest dalszy wzrost ich cen.

Z kraju

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2019

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2019 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

Nawozy

Zły rok dla włoskich pomarańczy

Notowany od stycznia wzrost temperatury doprowadził do spadku popytu, a tym samym do obniżki cen, zwłaszcza w przypadku średnich i dużych owoców.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3718/sugar-1487238-1279x846_nmedium.jpg

Utrzymują się niskie cen cukru

Na krajowym rynku ceny cukru są na stosunkowo niskim poziomie, na co wpływ ma zarówno spora podaż z sezonu 2018/2019, a także niskie ceny na rynku globalnym.

Z kraju
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Skołyszyn
wtorek, 21 Maj 2019
14°C
11°C
min
17°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.