Content

Porady ekspertów

Gleba

Wapnowanie gleby – kiedy je przeprowadzić?

Data2021-12-12 Ilość wyświetleń326 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rośliny uprawne różnią się reakcją na wapnowanie gleby, dlatego też przy wyznaczaniu terminu stosowania tego zabiegu należy ustalić jego najkorzystniejsze miejsce w zmianowaniu. Rośliny pod które konieczne jest wapnowanie gleby o niskich wartościach pH to: buraki cukrowe i pastewne, jęczmień jary i ozimy, lucerna, pszenica, rzepak, bób, esparceta i koniczyna. Z kolei do grupy roślin wrażliwych na świeże wapnowanie gleby zaliczane są: łubin żółty, seradela, ziemniaki, len, brukiew, groch warzywny oraz ogórki, pomidory, dynia, pietruszka, seler i marchew.

Zabieg wapnowania na gruntach ornych zalecany jest w okresie po żniwach, a zastosowane uprawki umożliwiają dobre wymieszanie nawozów do odkwaszania z warstwą orną gleby. Podobnie w przypadku użytków zielonych najlepszym terminem do wykonania wapnowania jest jesień. Występujące w okresie jesienno-zimowym opady deszczu umożliwiają przenikanie składników nawozowych w głąb gleby. W okresie wiosennym stosowanie nawozów do odkwaszania gleb jest możliwe w przypadku uprawy mieszanek, względnie innych roślin z przeznaczeniem na paszę, między innymi kukurydzy.

Przy ustalaniu terminu wapnowania należy również uwzględnić ewentualne reakcje pomiędzy wapnowaniem a innymi stosowanymi nawozami mineralnymi, które prowadzą do strat składników nawozowych, między innymi w formie amoniaku, bądź też uwsteczniania fosforu. W związku z tym nawozów azotowych zawierających azot amonowy (grupa nawozów amonowych i saletrzano-amonowych) i mocznika oraz superfosfatów, a także nawozów wieloskładnikowych, które zawierają fosforan amonu nie należy aplikować bezpośrednio przed lub po wapnowaniu gleby.
 
Nawozów do odkwaszania gleby nie powinno się stosować po nawożeniu organicznym.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Eksport peruwiańskich winogron wzrośnie

Eksport peruwiańskich winogron w sezonie 2021/22 wzrośnie o 17% w stosunku do poprzedniego sezonu i wyniesie 550 tys. ton.

Owoce

Wartość irlandzkiego eksportu produktów ogrodnictwa wzrosła o 14%

Wartość eksportu ogrodnictwa z Irlandii wzrosła o 14% do 271 mln euro w 2021 r.

Unia Europejska

Dostawy świeżych owoców z Chile

Według Stowarzyszenia Eksporterów Owoców z Chile (ASOEX), od 1 września 2021 r. do 11 stycznia 2022 r. dostawcy z tego kraju wyeksportowali 708,741 tys. ton świeżych owoców, czyli o 7,85% więcej niż w tym samym okresie sezon wcześniej.

Owoce

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2021 roku są najmniejsze w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%, w moczniku oraz w saletrze amonowej, a największe w saletrzaku.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5628/apples-3560751-1280_nmedium.jpg

Ukraiński eksport jabłek we wrześniu 2021 r. był bliski rekordu

Eksport jabłek z Ukrainy we wrześniu 2021 r. wzrósł 2,3 razy w porównaniu do września 2020 r. We wrześniu 2018 r., kiedy ceny spadły do rekordowo niskiego poziomu, a zbiory jabłek na Ukrainie również były rekordowe, eksport był nieco wyższy niż w tym roku.

Owoce
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Morzeszczyn
piątek, 21 Styczeń 2022
0°C
-1°C
min
1°C
max
0