Content

Porady ekspertów

Gleba, Z kraju

Wapnowanie pogłówne to kosztowna ostateczność

Data2021-09-12 Ilość wyświetleń1327 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zdecydowanie najlepszym terminem stosowania wapna jest okres pożniwny, kiedy nawóz trafia bezpośrednio na ściernisko a późniejsze uprawki umożliwiają jego dobre wymieszanie z glebą. Rolnicy praktykują też z dobrym skutkiem wapnowanie pól zimą na zamarzniętą glebę. W sytuacjach awaryjnych wapno można wysiać wiosną, ale należy dopilnować, żeby okres od wysiewu wapna, do siewu roślin jarych był jak najdłuższy. Dopuszczalne jest również stosowania wapna pogłównie w sytuacjach awaryjnych, kiedy decydujemy się na uprawę roślin wymagających wyższego pH na stanowiskach o odczynie kwaśnym, bądź lekko kwaśnym. Koszty takiego zabiegu są wysokie, a mogą przynieść wątpliwą korzyść. Do pogłównego wapnowania jesienią, zimą, czy wiosną bezpieczne jest tylko szybkodziałające wapno węglanowe granulowane (niestety drogie), nie wymagające wymieszania z glebą bądź wapno pyliste. Pogłównie należy stosować niższe od zalecanych dawki CaCO3, w przypadku wapna granulowanego obniżone o 50%, przy wysiewie wapna pylistego o 70%.

Zabieg wapnowania w czasie wegetacji roślin będzie mało efektywny, ponieważ węglan wapnia przemieszcza się z wodą opadową tylko 2-4 cm w ciągu roku (za Biernackim, 2016) i można się spodziewać tylko nieznacznego zwiększenia pH gleby. Wapń z nawozu zostanie natomiast wykorzystany przez rośliny jako składnik pokarmowy. Ten sposób wapnowania jest doraźny i może „podratować” uprawę, rzepaku, buraka cukrowego, pszenicy, jęczmienia czy warzyw, które są najbardziej wrażliwe na niedobór wapnia. Niekiedy zbyt niskie pH występuje tylko miejscowo, placami, na co wskazują pomiary i objawy u roślin (zahamowanie wzrostu, słabe ukorzenienie, słabe krzewienie, zdeformowane liście) i tylko na tej powierzchni można zastosować wapno. Do rad zamieszczanych na forach internetowych należy podchodzić z dużą rozwagą. Na forum profesjonalnego rolnika nie można liczyć na profesjonalne porady.

Pyt: „Witam, w tym roku zakupiłem trochę ziemi i posiałem już tam rzepak. Występują tam takie place, na których wszystko słabo rośnie i tu moje pytanie - czy zastosowanie wapna węglanowego pogłównie coś da? Jeśli tak to w jakiej ilości i kiedy?
Odp.:”Jeżeli pogłównie i interwencyjnie to tlenek wapnia będzie najlepszy”.

Otóż nie. Wysianie wapna tlenkowego (wapno palone, budowlane) pogłównie jest niedopuszczalne, ponieważ popali rośliny i zniszczy uprawę. Wapno tlenkowe gwarantuje bardzo szybki efekt odkwaszający, ale pod warunkiem dobrego wymieszania z glebą najpóźniej dwa tygodnie przed siewem roślin!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Eksport peruwiańskich winogron wzrośnie

Eksport peruwiańskich winogron w sezonie 2021/22 wzrośnie o 17% w stosunku do poprzedniego sezonu i wyniesie 550 tys. ton.

Owoce

Zbiory czarnej porzeczki w Polsce

GUS podał, że produkcja czarnej porzeczki w Polsce w 2021 r. wyniosła 110 tys. ton, przy czym średnie zbiory tych owoców w Polsce w ostatnich latach to około 100 tys. ton.

Owoce

W krajowym skupie mniej jedynie za kukurydzę

W dniach od 3 do 9 stycznia 2022 r. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża

Wartość irlandzkiego eksportu produktów ogrodnictwa wzrosła o 14%

Wartość eksportu ogrodnictwa z Irlandii wzrosła o 14% do 271 mln euro w 2021 r.

Unia Europejska

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5672/tomatoes-5566741-1280_nmedium.jpg

Produkcja warzyw szklarniowych w Rosji osiągnęła rekordową ilość

W ubiegłym roku zbiory w szklarniach zimowych odnowiły rekord roku 2020 - otrzymano ponad 1,4 mln ton produktów.

Warzywa
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Zawidz
środa, 19 Styczeń 2022
0°C
-2°C
min
2°C
max
0