Content

Porady ekspertów

Gleba, Z kraju

Wapnowanie pogłówne to kosztowna ostateczność

Data7 dni temu Ilość wyświetleń151 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zdecydowanie najlepszym terminem stosowania wapna jest okres pożniwny, kiedy nawóz trafia bezpośrednio na ściernisko a późniejsze uprawki umożliwiają jego dobre wymieszanie z glebą. Rolnicy praktykują też z dobrym skutkiem wapnowanie pól zimą na zamarzniętą glebę. W sytuacjach awaryjnych wapno można wysiać wiosną, ale należy dopilnować, żeby okres od wysiewu wapna, do siewu roślin jarych był jak najdłuższy. Dopuszczalne jest również stosowania wapna pogłównie w sytuacjach awaryjnych, kiedy decydujemy się na uprawę roślin wymagających wyższego pH na stanowiskach o odczynie kwaśnym, bądź lekko kwaśnym. Koszty takiego zabiegu są wysokie, a mogą przynieść wątpliwą korzyść. Do pogłównego wapnowania jesienią, zimą, czy wiosną bezpieczne jest tylko szybkodziałające wapno węglanowe granulowane (niestety drogie), nie wymagające wymieszania z glebą bądź wapno pyliste. Pogłównie należy stosować niższe od zalecanych dawki CaCO3, w przypadku wapna granulowanego obniżone o 50%, przy wysiewie wapna pylistego o 70%.

Zabieg wapnowania w czasie wegetacji roślin będzie mało efektywny, ponieważ węglan wapnia przemieszcza się z wodą opadową tylko 2-4 cm w ciągu roku (za Biernackim, 2016) i można się spodziewać tylko nieznacznego zwiększenia pH gleby. Wapń z nawozu zostanie natomiast wykorzystany przez rośliny jako składnik pokarmowy. Ten sposób wapnowania jest doraźny i może „podratować” uprawę, rzepaku, buraka cukrowego, pszenicy, jęczmienia czy warzyw, które są najbardziej wrażliwe na niedobór wapnia. Niekiedy zbyt niskie pH występuje tylko miejscowo, placami, na co wskazują pomiary i objawy u roślin (zahamowanie wzrostu, słabe ukorzenienie, słabe krzewienie, zdeformowane liście) i tylko na tej powierzchni można zastosować wapno. Do rad zamieszczanych na forach internetowych należy podchodzić z dużą rozwagą. Na forum profesjonalnego rolnika nie można liczyć na profesjonalne porady.

Pyt: „Witam, w tym roku zakupiłem trochę ziemi i posiałem już tam rzepak. Występują tam takie place, na których wszystko słabo rośnie i tu moje pytanie - czy zastosowanie wapna węglanowego pogłównie coś da? Jeśli tak to w jakiej ilości i kiedy?
Odp.:”Jeżeli pogłównie i interwencyjnie to tlenek wapnia będzie najlepszy”.

Otóż nie. Wysianie wapna tlenkowego (wapno palone, budowlane) pogłównie jest niedopuszczalne, ponieważ popali rośliny i zniszczy uprawę. Wapno tlenkowe gwarantuje bardzo szybki efekt odkwaszający, ale pod warunkiem dobrego wymieszania z glebą najpóźniej dwa tygodnie przed siewem roślin!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Ceny rzepaku wyższe o 4,2%

W dniach od 5 do 12 września bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 92 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW

Niższa produkcja oleistych, ale większe zapasy początkowe

Globalna produkcja nasion oleistych została obniżona o 1,5 mln ton do 499,8 mln ton, głównie z powodu niższej produkcji rzepaku dla Kanady i UE.

Rośliny oleiste

Ceny śliwek rosną w Polsce

Sezon śliwek z lokalnych gospodarstw w Polsce trwa już pełną parą, ale jednocześnie ceny w tym segmencie zaczynają gwałtownie rosnąć.

Owoce

Światowy rynek kukurydzy

Przewiduje się, że zagraniczna produkcja kukurydzy jest wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym wzrosty w Chinach i Argentynie z nawiązką zrównoważą redukcje w Rosji i Serbii.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5387/grapes-2715711-1280_nmedium.jpg

Winogrona, brzoskwinie i nektarynki – główne pozycje eksportowe Uzbekistanu

W ciągu ostatnich 10 dni winogrona i brzoskwinie oraz nektarynki były na czele wysyłek świeżych owoców i warzyw z Uzbekistanu.

Owoce
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Grubno
niedziela, 19 Wrzesień 2021
11°C
7°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.