Content
Porady ekspertów
Gleba
Wartość nawozowa liści buraka cukrowego


do ulubionych
z ulubionych

Liście buraków cukrowych mogą być cennym źródłem składników pokarmowych zarówno dla rośliny następczej, jak i całego zmianowania. Ich wartość nawozową można rozpatrywać w cyklu jednosezonowym, bądź też w okresach dłuższych, dwu- lub trzysezonowych. Spośród składników pokarmowych najmniejszy stopień wykorzystania dotyczy azotu. Wynika to głównie ze zmiennych warunków mineralizacji. W glebach niezbyt zwięzłych, przy równomiernym rozmieszczeniu dobrze rozdrobnionych liści, proces mineralizacji zachodzi szybko. Wówczas podczas sezonu wegetacyjnego może dojść do uwolnienia się całego azotu. W przypadku uprawy zbóż jarych jego wykorzystanie kształtuje się na poziomie 40%, z kolei kukurydza wykorzystuje średnio nawet do 75% azotu. Na glebach zwięzłych i mokrych w okresie jesienno-zimowym, a więc w niesprzyjających warunkach do przeprowadzenia mineralizacji, wykorzystanie azotu w następnym sezonie wegetacyjnym może nie przekroczyć 25 – 30%, zaś całkowite wykorzystanie sięga 50%. Pozostała część uwolnionego azotu ulega stratom, głównie w formie gazowej.
Istotnym czynnikiem warunkującym ilość uwolnionego azotu z liści buraka cukrowego są warunki meteorologiczne, jakie panują w okresie zimowym. Wczesny zbiór buraków i wilgotna gleba sprzyja szybkiej mineralizacji liści. Wówczas w przypadku braku mrozów dochodzi do wymywania azotu w głąb gleby. Z kolei późny zbiór i mroźna zima powodują, że proces mineralizacji rozpoczyna się dopiero wiosną, a składniki mineralne dostępne są dla roślin w miesiącach letnich.
Wartość nawozowa pozostałych składników mineralnych liści jest duża. Z przyoranej masy liści łatwo uwalniają się potas i sód, z których w następnym sezonie wegetacyjnym od 50 do 75% ulega włączeniu w zasoby glebowe. W przypadku fosforu pierwiastek ten uwalniany jest wolno, ponieważ jego znaczna część jest wtórnie wiązana przez mikroorganizmy glebowe. Stąd też zboża jare mogą wykorzystać tylko niewielką ilość fosforu z liści buraka cukrowego. Z kolei wykorzystanie tego składnika nawozowego przez kukurydzę waha się w granicach od 10 do 20%.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Rzepak drożeje o 1,2%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Zniżka produkcji bawełny na świecie
Prognozuje się, że światowa produkcja jest o 1 mln bel niższa, przy redukcji spoza USA, w tym w Pakistanie, Mali i Argentynie. Poza Stanami Zjednoczonymi największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Świeże maliny to najszybciej rozwijający się segment polskiego eksportu owoców
Jak wynika z danych, świeże maliny i jeżyny wykazały największy wzrost przychodów z polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku i wyniósł 42% w porównaniu do 2019 roku, tym samym osiągając 23,4 mln USD.

Spadek produkcji kukurydzy na świecie
Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/2021 spadnie o 9,3 mln ton do 1438,5 mln ton.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zwyżka plonowania siana łąkowego
Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze drugiego pokosu notowano na ogół sprzyjające warunki wegetacji roślin chociaż regionalnie zróżnicowane.

min
max