Content

Porady ekspertów

Gleba

Wartość nawozowa liści buraka cukrowego

Data2020-04-15 Ilość wyświetleń338 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Liście buraków cukrowych mogą być cennym źródłem składników pokarmowych zarówno dla rośliny następczej, jak i całego zmianowania. Ich wartość nawozową można rozpatrywać w cyklu jednosezonowym, bądź też w okresach dłuższych, dwu- lub trzysezonowych. Spośród składników pokarmowych najmniejszy stopień wykorzystania dotyczy azotu. Wynika to głównie ze zmiennych warunków mineralizacji. W glebach niezbyt zwięzłych, przy równomiernym rozmieszczeniu dobrze rozdrobnionych liści, proces mineralizacji zachodzi szybko. Wówczas podczas sezonu wegetacyjnego może dojść do uwolnienia się całego azotu. W przypadku uprawy zbóż jarych jego wykorzystanie kształtuje się na poziomie 40%, z kolei kukurydza wykorzystuje średnio nawet do 75% azotu. Na glebach zwięzłych i mokrych w okresie jesienno-zimowym, a więc w niesprzyjających warunkach do przeprowadzenia mineralizacji, wykorzystanie azotu w następnym sezonie wegetacyjnym może nie przekroczyć 25 – 30%, zaś całkowite wykorzystanie sięga 50%. Pozostała część uwolnionego azotu ulega stratom, głównie w formie gazowej.

Istotnym czynnikiem warunkującym ilość uwolnionego azotu z liści buraka cukrowego są warunki meteorologiczne, jakie panują w okresie zimowym. Wczesny zbiór buraków i wilgotna gleba sprzyja szybkiej mineralizacji liści. Wówczas w przypadku braku mrozów dochodzi do wymywania azotu w głąb gleby. Z kolei późny zbiór i mroźna zima powodują, że proces mineralizacji rozpoczyna się dopiero wiosną, a składniki mineralne dostępne są dla roślin w miesiącach letnich.

Wartość nawozowa pozostałych składników mineralnych liści jest duża. Z przyoranej masy liści łatwo uwalniają się potas i sód, z których w następnym sezonie wegetacyjnym od 50 do 75% ulega włączeniu w zasoby glebowe. W przypadku fosforu pierwiastek ten uwalniany jest wolno, ponieważ jego znaczna część jest wtórnie wiązana przez mikroorganizmy glebowe. Stąd też zboża jare mogą wykorzystać tylko niewielką ilość fosforu z liści buraka cukrowego. Z kolei wykorzystanie tego składnika nawozowego przez kukurydzę waha się w granicach od 10 do 20%.

 
Należy pamiętać, że liście buraka cukrowego mogą stanowić wystarczające źródło magnezu i wapnia do pokrycia potrzeb pokarmowych rośliny następczej w te składniki pokarmowe.
 


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rzepak drożeje o 1,2%

W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW

Zniżka produkcji bawełny na świecie

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o 1 mln bel niższa, przy redukcji spoza USA, w tym w Pakistanie, Mali i Argentynie. Poza Stanami Zjednoczonymi największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

Świeże maliny to najszybciej rozwijający się segment polskiego eksportu owoców

Jak wynika z danych, świeże maliny i jeżyny wykazały największy wzrost przychodów z polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku i wyniósł 42% w porównaniu do 2019 roku, tym samym osiągając 23,4 mln USD.

Owoce

Spadek produkcji kukurydzy na świecie

Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2020/2021 spadnie o 9,3 mln ton do 1438,5 mln ton.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4903/grass-1088114-1280_nmedium.jpg

Zwyżka plonowania siana łąkowego

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze drugiego pokosu notowano na ogół sprzyjające warunki wegetacji roślin chociaż regionalnie zróżnicowane.

Rośliny
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Słubice
niedziela, 17 Styczeń 2021
-7°C
-10°C
min
-4°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.