Content

Porady ekspertów

Gleba

Wpływ tekstury gleby na jej żyzność

Data2020-10-11 Ilość wyświetleń551 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Obecne w glebie części szkieletowe i piasek odgrywają dużą rolę w kształtowaniu właściwości fizycznych gleb. Znajdujące się między nimi większe przestrzenie oddziałują korzystnie na warunki powietrzne gleb sprawiając, że gleby o większej zawartości tych cząstek szybko się ogrzewają, jednak łatwo przepuszczają wodę, co często prowadzi do ich wysychania. Gleby takie charakteryzują się małą zdolnością do zatrzymywania składników pokarmowych. Poza tym pod względem chemicznym materiał szkieletowy i piasek są mało aktywne.

Odmienne właściwości mają cząstki pylaste i ilaste, które wykazują zdolność wiązania wody, nadają glebie zwięzłość, mogą utrzymywać się w zawiesinie wodnej oraz są aktywne chemicznie. Duża ilość cząstek pylastych i ilastych w glebie warunkuje dużą zdolność wiązania wody, a przez to zwiększania swojej objętości. Jednak napęczniała gleba po wyschnięciu kurczy się i twardnieje, tworzą się na niej rysy i szpary przecinające glebę w różnych kierunkach. Zjawisko to jest szczególnie niepożądane z rolniczego punktu widzenia, gdyż taka gleba bardzo trudno poddaje się obróbce mechanicznej.
 
Istotną cechą cząstek pylastych i ilastych jest ich utrzymywanie się w zawiesinie wodnej. Nadaje to glebie strukturę gruzełkowatą, która jest najbardziej optymalną strukturą fizyczną dla wzrostu roślin.
 
Cząstki pylaste i ilaste, jako element aktywny, uczestniczą w procesach chemicznych zachodzących w glebie. Wykazują zdolność sorbowania wody, powietrza i składników stałych, w tym chronią składniki nawozowe przed wymyciem w głąb profilu glebowego. Należy jednak podkreślić, że optymalne warunki dla wzrostu i rozwoju roślin uzależnione są od obecności i wzajemnego stosunku części szkieletowych i piasku oraz cząstek pylastych i ilastych. Przyjmuje się, że najlepsze środowisko wzrostu roślin występuje w glebie zawierającej od 30 do 40% cząstek spławialnych (średnica mniejsza niż 0,02 mm).


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2021 roku są najmniejsze w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%, w moczniku oraz w saletrze amonowej, a największe w saletrzaku.

Nawozy

Wartość irlandzkiego eksportu produktów ogrodnictwa wzrosła o 14%

Wartość eksportu ogrodnictwa z Irlandii wzrosła o 14% do 271 mln euro w 2021 r.

Unia Europejska

Dostawy świeżych owoców z Chile

Według Stowarzyszenia Eksporterów Owoców z Chile (ASOEX), od 1 września 2021 r. do 11 stycznia 2022 r. dostawcy z tego kraju wyeksportowali 708,741 tys. ton świeżych owoców, czyli o 7,85% więcej niż w tym samym okresie sezon wcześniej.

Owoce

Eksport peruwiańskich winogron wzrośnie

Eksport peruwiańskich winogron w sezonie 2021/22 wzrośnie o 17% w stosunku do poprzedniego sezonu i wyniesie 550 tys. ton.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5664/field-6374781-1280_nmedium.jpg

Na krajowej giełdzie jęczmień paszowy tańszy o 6%

W dniach od 13 do 19 grudnia br. odnotowano spadek cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Gostycyn
piątek, 21 Styczeń 2022
-2°C
-3°C
min
0°C
max
0