Content

Porady ekspertów

Gleba, Nawozy

Zasobność gleb w magnez

Data2014-12-29 Ilość wyświetleń1665 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zawartość magnezu przyswajalnego w polskich glebach jest lepsza niż potasu i fosforu, ale też zła (Fot. A. Artyszak).
Zawartość magnezu przyswajalnego w polskich glebach jest lepsza niż potasu i fosforu, ale też zła (Fot. A. Artyszak).

Zawartość magnezu przyswajalnego w glebach w Polsce jest najlepsza spośród trzech podstawowych makroelementów (P, K i Mg), ale i tak nie ma czym się chwalić. Średnio w całym kraju 29% próbek gleby zbadanych przez stacje chemiczno-rolnicze w latach 2010-2013 charakteryzowało się bardzo niską albo niską zawartością magnezu (tabela).

Tyle samo było z zawartością średnią.

Największy udział próbek z bardzo niską zawartością magnezu był w województwie lubelskim, w którym prawie co czwarta odznaczała się taką klasą zawartości. W trzech województwach (lubelskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim) udział próbek z zawartością niską przekroczył 20%.



WojewództwaKlasa zawartości
Bardzo niskaNiskaŚredniaWysokaBardzo wysoka
Polska1118291923
Dolnośląskie816272128
Kujawsko-pomorskie1022311918
Lubelskie2425241413
Lubuskie1219331917
Łódzkie1318282021
Małopolskie610231744
Mazowieckie1320281821
Opolskie515372518
Podkarpackie914181544
Podlaskie815292226
Pomorskie1518261823
Śląskie1518291820
Świętokrzyskie514231939
Warmińsko-mazurskie513292429
Wielkopolskie1119322117
Zachodniopomorskie1524321712
Wg GUS 2014

 

 

  

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Mniejsza produkcja oleistych na świecie

Globalna produkcja nasion oleistych jest zmniejszona o 2 mln ton do 604,2 mln ton w wyniku niższej produkcji rzepaku, bawełny i soi.

Rośliny oleiste

Wzrost rumuńskiego importu warzyw

Według danych INS w 2019 r. import warzyw wyniósł 740 tys. ton o wartości 516 mln euro, w porównaniu do 678,318 ton za 424,3 mln euro.

Warzywa

Wzrost biomasy roślinnej w odpowiedzi na podanie azotu zależy od szybkości ekspresji genów

Naukowcy z Center for Genetics and Systems Biology na Uniwersytecie w Nowym Jorku odkryli brakujące ogniwo molekularne między rośliną otrzymującą dawkę azotu ze środowiska a wzrostem biomasy rośliny.

Ze świata

Hiszpańska powierzchnia organiczna wzrosła o 4,8%

W 2019 r. powierzchnia przeznaczona na produkcję ekologiczną w Hiszpanii wyniosła 2,355 mln hektarów, a więc to 4,8% więcej niż w poprzednim roku.

Unia Europejska

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4492/oilseed-rape-5125543-1280_nmedium.jpg

Ceny rzepaku niższe o 0,3%

W dniach od 17 do 24 maja 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 5 zł/t. Odnotowano spadek cen śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Kielce
środa, 15 Lipiec 2020
17°C
11°C
min
23°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.