Content

Porady ekspertów

Gleba, Nawozy

Zasobność gleb w potas

Data2014-12-22 Ilość wyświetleń1189 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Sytuacja z zawartością potasu przyswajalnego w naszych glebach jest gorsza niż fosforu (Fot. A. Artyszak).
Sytuacja z zawartością potasu przyswajalnego w naszych glebach jest gorsza niż fosforu (Fot. A. Artyszak).

Zawartość potasu przyswajalnego w glebach w naszym kraju jest dramatycznie zła. Aż 42% próbek gleby zbadanych przez stacje chemiczno-rolnicze w latach 2010-2013 charakteryzowało się bardzo niską albo niską zawartością potasu (tabela). Tylko w co trzeciej próbce gleby zawartość była średnia.

Największy udział próbek z bardzo niską zawartością potasu był w województwach: małopolskim (30%), mazowieckim (29%), podlaskim (25%), łódzkim (23%) oraz podkarpackim i śląskim (22%). Natomiast mniej niż 20% próbek z niską zawartością tego makroelementu było tylko w województwach: dolnośląskim, opolskim i  warmińsko-mazurskim. 



WojewództwaKlasa zawartości
Bardzo niskaNiskaŚredniaWysokaBardzo wysoka
Polska1626321313
Dolnośląskie917361721
Kujawsko-pomorskie1428311314
Lubelskie1729301113
Lubuskie1026341812
Łódzkie233525107
Małopolskie302425813
Mazowieckie29332387
Opolskie718451614
Podkarpackie2228291011
Podlaskie25352596
Pomorskie1427341411
Śląskie2224321111
Świętokrzyskie1628281216
Warmińsko-mazurskie819351919
Wielkopolskie1628291512
Zachodniopomorskie1027361611
Wg GUS 2014

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Większe świadczenia emerytalno-rentowe

Z dniem 1 marca bieżącego roku świadczenia emerytalno-rentowe zwiększą się przynajmniej o 70 zł, czyli wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,56%.

Z kraju

Rynek importowanych do Polski arbuzów

W ciągu ostatnich kilku lat rynek importowanych arbuzów w Polsce znacznie się zmienił.

Owoce

W skupie maleje cena jęczmienia paszowego

W dniach od 10 do 16 lutego 2020 roku zaobserwowano wzrost cen większości zbóż w skupie. Jedynie cena jęczmienia paszowego.

Zboża

Nowe kwoty miesięcznego przychodu mające wpływ na zmniejszenie czy zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

Z dniem 1 marca bieżącego roku zaczną obowiązywać nowe kwoty przychodów decydujące o zawieszeniu czy zmniejszeniu emerytury lub renty.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4291/fall-3306105-1280_nmedium.jpg

Spadek światowych zapasów oleju palmowego

W sezonie 2019/2020 globalne zapasy oleju palmowego na koniec sezonu mogą spaść o 25 procent, osiągając najniższy poziom od 10 lat wynoszący 7,9 mln ton.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Limanowa
sobota, 29 Luty 2020
2°C
-2°C
min
7°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.