Content

Porady ekspertów

Gleba, Nawozy

Zasobność gleb w potas

Data2014-12-22 Ilość wyświetleń1369 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Sytuacja z zawartością potasu przyswajalnego w naszych glebach jest gorsza niż fosforu (Fot. A. Artyszak).
Sytuacja z zawartością potasu przyswajalnego w naszych glebach jest gorsza niż fosforu (Fot. A. Artyszak).

Zawartość potasu przyswajalnego w glebach w naszym kraju jest dramatycznie zła. Aż 42% próbek gleby zbadanych przez stacje chemiczno-rolnicze w latach 2010-2013 charakteryzowało się bardzo niską albo niską zawartością potasu (tabela). Tylko w co trzeciej próbce gleby zawartość była średnia.

Największy udział próbek z bardzo niską zawartością potasu był w województwach: małopolskim (30%), mazowieckim (29%), podlaskim (25%), łódzkim (23%) oraz podkarpackim i śląskim (22%). Natomiast mniej niż 20% próbek z niską zawartością tego makroelementu było tylko w województwach: dolnośląskim, opolskim i  warmińsko-mazurskim. 



WojewództwaKlasa zawartości
Bardzo niskaNiskaŚredniaWysokaBardzo wysoka
Polska1626321313
Dolnośląskie917361721
Kujawsko-pomorskie1428311314
Lubelskie1729301113
Lubuskie1026341812
Łódzkie233525107
Małopolskie302425813
Mazowieckie29332387
Opolskie718451614
Podkarpackie2228291011
Podlaskie25352596
Pomorskie1427341411
Śląskie2224321111
Świętokrzyskie1628281216
Warmińsko-mazurskie819351919
Wielkopolskie1628291512
Zachodniopomorskie1027361611
Wg GUS 2014

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Światowe zużycie ryżu

Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Wzrost cen jęczmienia browarnianego o 8%

W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły kukurydzę, a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.

MRiRW

Na Ukrainie średni plon ziemniaków znacznie się zmniejszył

W 2020 roku, według regionalnych administracji państwowych, następuje znaczny spadek średniego plonu ziemniaków.

Warzywa

Na krajowych giełdach cena żyta konsumpcyjnego bez zmian

W dniach od 8 do 14 lutego br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta konsumpcyjnego pozostała niezmienna.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4950/raspberries-917664-1280_nmedium.jpg

Polska jest największym dostawcą malin w UE

Wprawdzie Polska jest stosunkowo nowa w komercyjnej uprawie malin, stała się największym producentem malin w Unii Europejskiej.

Owoce
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Końskowola
poniedziałek, 1 Marzec 2021
3°C
1°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.