Content

Porady ekspertów

Gleba

Zawartość potasu przyswajalnego w glebie

Data2015-12-27 Ilość wyświetleń3412 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Niedobór potasu przyswajalnego w glebie jest szczególnie widoczny w latach o niedoborze opadów (fot. A. Artyszak)
Niedobór potasu przyswajalnego w glebie jest szczególnie widoczny w latach o niedoborze opadów (fot. A. Artyszak)

Zasobność naszych gleb w potas przyswajalny jest dramatycznie niska i gorsza niż w przypadku fosforu i magnezu. Aż 41% próbek gleby przebadanych przez Stacje Chemiczno-Rolnicze w latach 2011–2014 charakteryzowało się bardzo niską lub niską zawartością potasu przyswajalnego w glebie (tabela).

Największy, bo przekraczający 60% udział próbek z zawartością bardzo niską i niską wystąpił w województwie podlaskim (63%) i mazowieckim (62%).

Niewiele mniejszy był w województwie łódzkim (57%) i małopolskim (55%). Zaledwie w trzech województwach próbek o takiej zasobności było mniej niż 30%. Były to województwa: warmińsko-mazurskie (28%), dolnośląskie (26%) i opolskie (25%). Tylko w województwie opolskim udział próbek ze średnią zawartością przekroczył 40%.

Tabela. Zasobność gleb w potas przyswajalny w latach 2011–2014, % próbek.

WojewództwaBardzo niskaNiskaŚredniaWysokaBardzo wysoka
Polska1526321413
Dolnośląskie917371720
Kujawsko-pomorskie1428301414
Lubelskie1729301113
Lubuskie1026321715
Łódzkie233425108
Małopolskie312426811
Mazowieckie29332387
Opolskie718451614
Podkarpackie2227291012
Podlaskie27362485
Pomorskie1427341312
Śląskie2325321010
Świętokrzyskie1629281215
Warmińsko-mazurskie820351918
Wielkopolskie1426301614
Zachodniopomorskie1226331613

Źródło: KSChR za GUS 2015

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Wzrósł eksport płodów rolnych z Gruzji

Udział owoców i orzechów w całkowitej wielkości gruzińskiego eksportu w tym okresie wynosi 3,2%, czyli 1884,70 mln USD.

Ze świata

W Indiach spada produkcja i eksport mango

Indyjscy eksperci zauważają, że ze względu na zmiany klimatyczne, ograniczenia importowe na niektórych obszarach i ogólne problemy logistyczne związane z pandemią, produkcja mango w kraju, a także eksport tego rodzaju owoców spada.

Owoce

Rzepak po 2497 zł/t

W dniach od 11 do 18 lipca bieżącego roku cena rzepaku wyniosła 2497 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW

Większe zużycie bawełny na świecie

Światowe zużycie bawełny w sezonie 2021/22 prognozowane jest na 123,2 mln bel, czyli około 4 procent powyżej skorygowanych szacunków w sezonie 2020/21, które wynoszą 118,6 mln bel, czyli o 15 procent powyżej 2019/20.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5228/field-5335308-1280_nmedium.jpg

Maleją ceny większości polskich zbóż

W dniach od 16 do 23 maja bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły owies paszowy, a zwyżki żyto paszowe. Również tańsza była w tym czasie pszenica i droższa kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Lutocin
sobota, 24 Lipiec 2021
21°C
17°C
min
25°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.