Content
Porady ekspertów
Gleba, Informacje
Znaczenie materii organicznej w glebie


do ulubionych
z ulubionych

Ilość oraz intensywność opadów atmosferycznych w ostatnich latach jest zbyt niska oraz niestabilna w okresie wegetacji. Sytuacja ta niekorzystnie odbija się na plonach roślin uprawnych, szczególnie na glebach lekkich, które dominują w użytkach rolnych w naszym kraju. W związku z powyższym konieczne jest łagodzenie tych niekorzystnych zjawisk poprzez stosowanie odpowiednich praktyk.
Jednym z podstawowych działań, jakie powinniśmy realizować jest zwiększanie zawartości materii organicznej w glebie. Materia organiczna korzystnie oddziałuje na funkcję fizyczną – próchnica poprawia strukturę gleby, a tym samym wpływa na aerację oraz retencję wodną. Szacuje się, że obniżenie zawartości materii organicznej o zaledwie 0,5% zmniejsza pojemność sorpcyjną gleby pylasto-ilastej o 4% a piaszczysto-gliniastej aż o 15%.
W glebach mineralnych do najważniejszych czynników regulujących zapasy materii organicznej należą takie zabiegi jak:
- ograniczenie mechanicznej uprawy roli,
- uprawa wieloletnich roślin motylkowych i traw,
- stosowanie nawozów naturalnych, organicznych, zielonych,
- pozostawianie resztek pożniwnych.
Związki próchniczne ponadto odznaczają się dobrą pojemnością wodną. W stosunku do swojej masy mogą zatrzymać nawet 5 razy więcej wody w formie dostępnej dla roślin. Kolejną funkcją glebowej materii organicznej jest ograniczanie strat związków mineralnych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Tempo unijnego eksportu pszenicy przyspiesza
Pod koniec lutego bieżącego roku poza Unię Europejską wywieziono 652,6 tys. ton pszenicy miękkiej w odniesieniu do 219,93 tys. ton niż tydzień wcześniej.

Ceny rzepaku wyższe o 8,5%
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 155 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2021
Z dniem 1 marca bieżącego roku świadczenia emerytalno-rentowe zwiększą się przynajmniej o 50 zł, a więc wskaźnik waloryzacji wynosi 104,24%.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Prognozy światowej produkcji oleistych na stabilnym poziomie
Globalna produkcja nasion oleistych w sezonie 2020/2021 pozostaje relatywnie niezmieniona, a wyższa produkcja nasion słonecznika jest w większości równoważona mniejszą produkcją soi, bawełny, orzeszków ziemnych, rzepaku i ziaren palmowych.

min
max