Content

Porady ekspertów

Gleba

Znaczenie ryzosfery w prawidłowym odżywianiu roślin

Data2021-11-02 Ilość wyświetleń156 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Ryzosfera to warstwa gleby o grubości 1 – 3 mm, która przylega do powierzchni najmłodszych części korzeni. Warstwa ta zawiera kilkakrotnie więcej mikroorganizmów glebowych niż pozostała część gleby. Występująca w ryzosferze wysoka aktywność mikrobiologiczna wynika głównie z wydzielania przez korzenie roślin substancji organicznych, między innymi aminokwasów, kwasów organicznych i witamin. Obecne w ryzosferze mikroorganizmy korzystnie wpływają na odżywianie roślin. Dodatkowo w warstwie tej występuje duża liczba bakterii wolno żyjących, które mają zdolność wiązania azotu cząsteczkowego. Po mineralizacji związków organicznych pochodzących z obumarłych bakterii rośliny mogą korzystać z azotu mineralnego. Mikroorganizmy występujące w ryzosferze korzeni wpływają na przyspieszenie procesów mineralizacji substancji organicznych, zwiększając w glebie ilość dostępnych dla roślin form azotu i fosforu, co jest szczególnie widoczne na glebach charakteryzujących się niską zasobnością w te makroskładniki.

Mikroorganizmy ryzosfery korzeniowej biorą również udział w reakcjach utleniania i redukcji, wpływając tym samym na dostępność dla roślin wielu makro- i mikroskładników. Dla przykładu poprzez lokalne zakwaszenie gleby o odczynie zasadowym mikroorganizmy zwiększają przyswajalność żelaza i manganu dla roślin. Z kolei na glebach kwaśnych w efekcie zwiększenia odczynu ograniczają dostępność dla roślin szkodliwych form glinu. Korzystny wpływ mikroorganizmów obecnych w ryzosferze korzeniowej objawia się również w wyniku ich oddziaływania na stymulację wzrostu korzeni poprzez wydzielanie substancji o dużej aktywności fizjologicznej. Dodatkowo zdolność mikroorganizmów ryzosfery do pobierania metali ciężkich chroni korzenie roślin przed ich fitotoksycznym oddziaływaniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Zboża

Owoce cytrusowe stanowią 47% powierzchni nawadnianych w regionie Walencji

Według najnowszego badania obszarów i rocznej produkcji roślinnej we Wspólnocie Walenckiej owoce cytrusowe stanowią 47% nawadnianego obszaru autonomicznego regionu o powierzchni 159,015 tys. ha.

Owoce

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

MRiRW

Ekwadorski eksport bananów spadł o 1,74%

Według danych Banana Marketing and Export Association (Acorbanec), eksport bananów z Ekwadoru od stycznia do października 2021 r. spadł o 1,74% w tym samym okresie poprzedniego roku.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5596/oats-field-2717504-1280_nmedium.jpg

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Łuków
środa, 1 Grudzień 2021
0°C
-3°C
min
4°C
max
0