Content
Breadcrumbs
Strona główna > Wiedza > Porady Ekspertów >Informacje
Porady ekspertów
najświeższe informacje i wiadomosci z rynku rolnego


do ulubionych
z ulubionych
Czy kwasy humusowe w glebie są ważne?
dr hab. Marzena S. BrodowskaNajważniejszą rolę w kształtowaniu żyzności gleb odgrywa organiczna część gleby, na którą składa się humus glebowy (próchnica – kwasy humusowe i huminy), resztki roślinne i zwierzęce oraz produkty działalności organizmów żywych.


do ulubionych
z ulubionych
Skutki jesiennego i zimowego niedoboru wody
dr inż. Monika TabakW wielu regionach kraju pierwsza i druga dekada października cechowały się małą sumą opadów atmosferycznych, na niektórych obszarach taka sytuacja występowała też we wrześniu, na innych utrzymuje się w listopadzie.


do ulubionych
z ulubionych
Jak działa tytan?
dr inż. Monika TabakTytan zaliczany jest do biostymulatorów, czyli substancji, których rola polega na wzmacnianiu naturalnych procesów zachodzących w roślinach.


do ulubionych
z ulubionych
Jak działa wapno nawozowe w glebie?
dr hab. Monika SkowrońskaW praktyce rolniczej do odkwaszania gleb wykorzystuje się wapno nawozowe.


do ulubionych
z ulubionych
Szkodniki w uprawie ziemniaka – stonka ziemniaczana
dr hab. Marzena S. BrodowskaJednym z najgroźniejszych szkodników ziemniaka w Polsce jest stonka ziemniaczana.
do ulubionych
z ulubionych
Burak cukrowy – co decyduje o jego plonie?
dr hab. Marzena S. BrodowskaDo czynników warunkujących duży plon korzeni buraka cukrowego o dobrych parametrach jakościowych należą między innymi dostępność wody i światła oraz optymalne temperatury w okresie wegetacji.


do ulubionych
z ulubionych
Straty potasu z gleb w okresie jesienno-zimowym
dr hab. Marzena S. BrodowskaStraty potasu poza system korzeniowy roślin wynikają między innymi z jego wymycia pod wpływem opadów deszczu oraz w wyniku erozji wodnej. Zależą one od właściwości gleby, zawartości w niej potasu oraz od ilości i nasilenia opadów.
do ulubionych
z ulubionych
Dopłata do wapna przy pH gleby ≤ 5,5
dr inż. Monika TabakWnioski w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” można składać od 1 sierpnia br. Program dotyczy dofinansowania zakupu wapna przez rolników.


do ulubionych
z ulubionych
Fosfor i potas pod zboża ozime
dr Piotr OchalFosfor i potas należą do tych składników pokarmowych, które w uprawie roślin ozimych trzeba koniecznie wysiać jesienią pod orkę siewną lub pod korzeń w technologiach uproszczonych.


do ulubionych
z ulubionych
Dofinansowanie do regeneracyjnego wapnowania gleb
dr Piotr OchalPo raz pierwszy od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej uruchomiono dofinansowanie do zakupu wapna nawozowego przeznaczonego na realizację działań skutkujących poprawą jakości środowiska.


do ulubionych
z ulubionych
Zatrzymać wodę w glebie
dr Piotr OchalW ostatnich latach coraz częściej obserwujemy dłuższe okresy bez opadów atmosferycznych, a jak się już pojawią to są zazwyczaj bardzo intensywne.


do ulubionych
z ulubionych
Słoma czy to dobry nawóz ?
dr Piotr OchalZawartość składników pokarmowych zależna jest od gatunku roślin. Słoma kukurydziana, gryczana, roślin strączkowych i rzepaku jest zasobniejsza w składniki pokarmowe w porównaniu do słomy zbóż.


do ulubionych
z ulubionych
Unia Europejska – nowe rozporządzenie dotyczące nawozów
dr inż. Monika TabakW czerwcu 2019 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące nawozów.


do ulubionych
z ulubionych
Zbilansowane nawożenie - pierwszy krok do dobrego plonu
dr inż. Agnieszka KrawczykPrzed nami nowy sezon, nowe wyzwania i możliwości. Warunki panujące na polach w wielu regionach Polski są bardzo trudne. Brak wody ogranicza wzrost i właściwy rozwój roślin, a także przyspiesza ich dojrzewanie.


do ulubionych
z ulubionych
Molibden – dlaczego niezbędny w uprawie roślin?
dr hab. Marzena S. BrodowskaMolibden należy do grupy pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Szczególnie wrażliwe na niedobór tego pierwiastka są rośliny bobowate, kalafior, kapusta, pomidor, sałata, szpinak, czy rzepak.


do ulubionych
z ulubionych
Oznaczanie właściwości gleb – co oznaczać, kiedy i gdzie?
dr inż. Monika TabakJedną z podstawowych analiz gleb jest oznaczenie wartości pH, wykonywane w celu ustalenia stopnia zakwaszenia gleb, a następnie – jeśli konieczne jest wapnowanie – dawki nawozu wapniowego.


do ulubionych
z ulubionych
Jak zwiększyć efektywność wykorzystania azotu z nawozów?
dr Piotr OchalW wyniku stosowania nawozów azotowych, zarówno naturalnych jak i sztucznych, mamy do czynienia ze stratami gazowymi amoniaku NH3 do atmosfery.


do ulubionych
z ulubionych
Wpływ odczynu gleby na przyswajalność składników pokarmowych
dr Piotr OchalRośliny do wzrostu, rozwoju i wydania odpowiedniego plonu potrzebują składników pokarmowych pobranych, w zależności od gatunku, w odpowiednich ilościach i proporcjach.


do ulubionych
z ulubionych
Dopłaty do wapnowania gleb – nabór wniosków już w czerwcu
dr hab. Marzena S. BrodowskaDofinansowanie do wapnowania skierowane będzie przede wszystkim do małych gospodarstw, w których gleba jest najbardziej zdegradowana.


do ulubionych
z ulubionych
Azotany w wodach – o co tyle hałasu?
dr hab. Monika SkowrońskaW większości państw członkowskich Unii Europejskiej azotany są głównymi zanieczyszczeniami odpowiedzialnymi za słaby stan chemiczny wód podziemnych, a ich źródłem jest przede wszystkim rolnictwo.


do ulubionych
z ulubionych
Efektywne wykorzystanie azotu zależy od odczynu gleby
dr Piotr OchalAzot stosowany w postaci nawozów mineralnych i organicznych jest bardzo ważnym składnikiem plonotwórczym.


do ulubionych
z ulubionych
Stosowanie nawozów zawierających azot w pobliżu wód powierzchniowych
dr Piotr OchalNadmiar związków biogenicznych azotu i fosforu może przyczyniać się do eutrofizacji wód, dlatego stosowanie nawozów w ich pobliżu powinno być wykonane z należytą starannością.


do ulubionych
z ulubionych
Regeneracja roślin na wiosnę. Nadszedł czas na uzupełnienie niedoborów składników pokarmowych w oziminach
dr hab. Marzena S. BrodowskaPierwsze oznaki wiosny już za nami. Warto przygotować się do wiosennego nawożenia ozimin, które są osłabione i potrzebują szybkiej regeneracji po zimie.


do ulubionych
z ulubionych
Przyczyny zubożenia gleb w siarkę
dr hab. Marzena S. BrodowskaDo postępującego deficytu siarki w glebach, poza wyraźną redukcją emisji związków siarki do atmosfery, przyczyniło się również zmniejszenie zużycia nawozów naturalnych.


do ulubionych
z ulubionych
Terminy stosowania nawozów zawierających azot na gruntach rolnych
dr Piotr OchalProgram azotanowy, który obowiązuje aktualnie na terenie całego kraju definiuje okresy kiedy wolno stosować nawozy zawierające azot.


do ulubionych
z ulubionych
Zbliża się czas wiosennego zwalczania chwastów w rzepaku
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaPodstawowe zabiegi zwalczania chwastów w rzepaku ozimym powinny być wykonane jesienią. W przypadku ich niewykonania lub popełnionych błędów w ochronie jesienią, wiosną na plantacjach mogą wystąpić zaawansowane w rozwoju i trudne do zwalczenia gatunki chwastów.


do ulubionych
z ulubionych
Pomoc dla pszczelarzy – bezpłatne alerty o opryskach środkami ochrony roślin
dr hab. Marzena S. Brodowska

do ulubionych
z ulubionych
Nawet 500 tys. zł na małe przetwórstwo – nabór wniosków do 1 marca 2019 r.
dr hab. Marzena S. BrodowskaNawet pół miliona złotych mogą dostać rolnicy, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych.


do ulubionych
z ulubionych
60 tys. zł bezzwrotnej premii na restrukturyzację małych gospodarstw – nabór wniosków już w lutym
dr hab. Marzena S. BrodowskaW dniach od 28 lutego do 29 marca 2019 roku można będzie składać wnioski o przyznanie bezzwrotnej pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.


do ulubionych
z ulubionych
Polska giełda spożywcza szansą dla współczesnego rolnictwa
dr hab. Marzena S. BrodowskaW odpowiedzi na sytuację na rynku rolnym oraz postulaty branży rolno-spożywczej dnia 29 stycznia 2019 r. podpisano umowę dotyczącą realizacji zadań w ramach projektu Platforma Żywnościowa pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa


do ulubionych
z ulubionych
Azot właściwie dobrany. Zwróć uwagę na formę azotu zawartą w nawozie
dr inż. Agnieszka KrawczykChoć za oknami zima, warto już teraz zastanowić się, jak nawozić rośliny w trakcie tegorocznej wiosny.


do ulubionych
z ulubionych
Siarka potrzebna już we wczesno-wiosennym nawożeniu
dr inż. Agnieszka KrawczykSiarka to podstawowy makroskładnik, który bierze udział w najważniejszych procesach życiowych rośliny, przez co decyduje o wielkości i jakości plonu.


do ulubionych
z ulubionych
Kukurydza - o czym pamiętać przy nawożeniu
doradca nawozy.euKukurydza bardzo dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe zawarte w nawozach naturalnych. Często jest to niewystarczające i konieczne jest uzupełnienie podstawowych pierwiastków poprzez dostarczenie ich w postaci nawozów mineralnych.


do ulubionych
z ulubionych
Nawożenie zbóż jarych i trwałych użytków zielonych azotem
doradca nawozy.euZwiększający się ciągle poziom intensywności uprawy zbóż prowadzi do stabilizacji lub przyrostów uzyskiwanych plonów, a także polepszenia ich wskaźników jakościowych.


do ulubionych
z ulubionych
Analizy chemiczne roślin ważnym elementem korekty nawożenia pogłównego
dr inż. Monika TabakWyniki analizy chemicznej roślin pomagają ocenić stan odżywienia roślin i dokonać ewentualnych korekt dawek nawozów, w tym nawozów dolistnych.


do ulubionych
z ulubionych
Korzyści z obecności pokrywy śnieżnej na polach
dr hab. Monika SkowrońskaPokrywa śnieżna kształtuje termiczne i wodne stosunki w glebie.


do ulubionych
z ulubionych
Ponad 20 lat badań polskich gleb – co się zmieniło?
dr inż. Monika TabakMonitoring chemizmu gleb ornych prowadzony jest w Polsce od 1995 roku.


do ulubionych
z ulubionych
Jak obliczyć ilość azotu mineralnego w glebie?
dr hab. Monika SkowrońskaPróbki gleby do oznaczeń Nmin pobiera się wczesną wiosną przed aplikacją nawozów azotowych.


do ulubionych
z ulubionych
Erozja wodna – zagrożenie dla jakości polskich gleb
dr hab. Monika SkowrońskaWystępowanie erozji wodnej wiąże się ze zmywaniem przez wodę cząstek gleby z terenów nachylonych, co prowadzi między innymi do zmniejszenia miąższości warstwy uprawnej i pogorszenia właściwości gleb, w tym zubożenia w składniki pokarmowe.


do ulubionych
z ulubionych
Mniej znaczy więcej – Słonecznik
doradca nawozy.euSłonecznik nie jest rośliną rodzimą. Ojczyzną słonecznika jest Ameryka Północna, z czasem zaczęto ją uprawiać w Europie, w tym również w Polsce.


do ulubionych
z ulubionych
Zasady stosowania nawozów
dr hab. Monika SkowrońskaNawożenie stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na plony roślin, żyzność gleb oraz jakość środowiska naturalnego. Zasady stosowania nawozów są zawarte w aktach prawnych i w kodeksie dobrej praktyki rolniczej.


do ulubionych
z ulubionych
Podatność gleb na zagęszczenie
dr hab. Monika SkowrońskaZagęszczenie gleby występuje, gdy cząsteczki glebowe zostają ściśnięte pod wpływem przyłożonej siły, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia masy fazy stałej gleby w odniesieniu do zajmowanej przez nią objętości.


do ulubionych
z ulubionych
Co dzieje się z fosforem przyswajalnym w glebach?
dr inż. Monika TabakPrawie połowa gleb ornych w kraju cechuje się bardzo niską lub niską zawartością przyswajalnych form fosforu.


do ulubionych
z ulubionych
Kiedy i w jakich dawkach stosować wapno z magnezem?
dr Piotr OchalWiększość gleb Polski charakteryzuje się niską lub bardzo niską zasobnością przyswajalnego magnezu (Mg), dlatego w sytuacji gdy łącznie występuje kwaśny odczyn i niska zasobność Mg, warto rozważyć wysiew wapna magnezowego.


do ulubionych
z ulubionych
Poferment z biogazowni rolniczej jako nawóz
dr Piotr OchalPoferment jest to pozostałość po produkcji biogazu z różnych surowców lub odpadów organicznych.


do ulubionych
z ulubionych
Pierwiastki korzystne
dr inż. Monika TabakPierwiastki korzystne to te, które stymulują wzrost roślin a nie są jednak zaliczane do podstawowych makro- i mikroelementów. Czasami dokładny mechanizm działania pierwiastków korzystnych nie jest jeszcze poznany.


do ulubionych
z ulubionych
Bilans materii organicznej w glebie – co uwzględnić po stronie przychodów i rozchodów?
dr inż. Monika TabakDo gromadzenia substancji organicznej dochodzi zwłaszcza w glebach pod wieloletnimi uprawami polowymi, na trwałych użytkach zielonych.


do ulubionych
z ulubionych
Ustalanie potrzeb pokarmowych roślin w zależności od jakości gleby
dr Piotr OchalSystematyczna, intensywna uprawa roślin prowadzi w okresie wegetacji do wyczerpywania z gleby podstawowych składników pokarmowych niezbędnych roślinie do wydania plonu końcowego.


do ulubionych
z ulubionych
Wapnowanie roślin sadowniczych
dr Piotr OchalZakładając plantację roślin wieloletnich (np. jabłoni, wiśni, porzeczek, agrestu, truskawek itp.) należy uregulować kwasowość gleby znacznie wcześniej, tak aby w chwili ich sadzenia odczyn był już optymalny dla wymagań konkretnej rośliny.


do ulubionych
z ulubionych
Skąd się bierze próchnica w glebach?
dr hab. Monika SkowrońskaPróchnica stanowi naturalną mieszaninę względnie odpornych na mineralizację, ciemno zabarwionych, bezpostaciowych produktów tzw. humifikacji.
Kategorie
- Wszystkie
- Z kraju
- Informacje
- Ze świata
- Nawożenie
- Zboża
- Rośliny oleiste
- Warzywa
- Owoce
- Rośliny
- Nawozy
- Pasze
- UE
- MRiRW
- Dotacje i dopłaty
- Gleba
Wyszukiwarka porad
Najchętniej czytane
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady? Chcesz poznać opinię specjalisty?

doradca nawozy.eu
Zapytaj eksperta
NEWSY

Krajowy skup zbóż większy o 4%
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez KOWR, w pierwszych czerech miesiącach sezonu 2019/2020 do skupu zostało skierowane 3,6 mln ton zbóż podstawowych z mieszankami, a więc to więcej o 4% niż rok wcześniej.

Produkcja owoców w Rumuni wzrosła o 40% w ciągu ostatniej dekady
Produkcja owoców wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu o 40% z 1,3 mln ton w 2009 r. do 1,8 mln ton w 2018 r.

Orzechy, mrożone jagody i jabłka najważniejszymi produktami eksportowymi Ukrainy
Orzechy, mrożone jagody i jabłka stały się najbardziej poszukiwanymi produktami eksportowymi z ukraińskiego rynku owoców i jagód w pierwszych 10 miesiącach 2019 r. o wartości 191,9 miliona dolarów.

Wzrost światowych dostaw ryżu
Globalne dostawy ryżu w sezonie2019/2020 wzrosły o 1,4 mln ton, głównie ze względu na zwiększone zapasy początkowe, co odzwierciedla niższe zużycie w sezonie 2018/2019.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania




