Content

Porady ekspertów

Informacje

Aplikacja wspomagająca wyznaczanie dawek nawozów mineralnych

Data2017-02-27 Ilość wyświetleń19468 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Arkusz z zaleceniami nawozowymi.
Arkusz z zaleceniami nawozowymi.

Dawki nawozów ustalamy m. in. na podstawie zaleceń agrotechnicznych lub planów nawozowych opracowanych z uwzględnieniem aktualnej zasobności gleby i potrzeb pokarmowych roślin. Do ustalenia dawki nawozów mineralnych możemy wykorzystać także „Kalkulator potrzeb pokarmowych roślin uprawnych” dostępny na stronie IUNG-PIB w Puławach pod tym linkiem . 


Aplikacja służy do sporządzania planu nawożenia w gospodarstwie dla podstawowych roślin uprawnych. Program oblicza dawki nawozów mineralnych jakie należy zastosować, by osiągnąć zakładany plon dla wybranej rośliny. Wyliczone dawki są uzupełnieniem potrzeb pokarmowych danej rośliny po wcześniejszym uwzględnieniu warunków środowiskowych (gleba, przedplon, nawożenie nawozami naturalnymi) w konkretnym zmianowaniu.

Obsługa programu jest bardzo prosta, po uruchomieniu aplikacji należy podać dane identyfikujące pole, na którym będzie uprawiana roślina. Po zapisaniu tych informacji program przedstawia arkusz do wprowadzenia danych o uprawianej roślinie, przedplonie i warunkach glebowych. Następnie z listy wybieramy roślinę i wpisujemy oczekiwany plon.

Plon oczywiście musi odpowiadać realnym warunkom siedliska a najlepiej oszacować go jako średnia z gospodarstwa w ostatnich kilku latach. Jeżeli w gospodarstwie stosujemy nawozy naturalne bądź pozostawiamy resztki roślinne, jest możliwość wprowadzenie tych informacji. Aplikacja uwzględnia również stan zasobności gleby w P, K, Mg, kategorie agronomiczną gleby oraz odczyn (pH).

Po wypełnieniu arkusza klikamy ikonę oblicz i uzyskujemy informację o zapotrzebowaniu rośliny na azot (N) z podziałem na dawki, potas (K2O),fosfor (P2O5), magnez (MgO) w zależności od odczynu dawkę wapna (CaO). Wprowadzenie większej ilości informacji pozwoli na lepsze zbilansowanie składników pokarmowych i uściślenie zaleceń nawozowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Zboża

Owoce cytrusowe stanowią 47% powierzchni nawadnianych w regionie Walencji

Według najnowszego badania obszarów i rocznej produkcji roślinnej we Wspólnocie Walenckiej owoce cytrusowe stanowią 47% nawadnianego obszaru autonomicznego regionu o powierzchni 159,015 tys. ha.

Owoce

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

MRiRW

Ekwadorski eksport bananów spadł o 1,74%

Według danych Banana Marketing and Export Association (Acorbanec), eksport bananów z Ekwadoru od stycznia do października 2021 r. spadł o 1,74% w tym samym okresie poprzedniego roku.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5489/cabbage-3722498-1280_nmedium.jpg

Mimo spadających plonów ceny kapusty dalej niskie

Według najnowszych szacunków GUS zbiory kapusty białej w Polsce wyniosą w tym roku 0,7 mln ton, a więc o 100 tys. ton mniej niż rok temu.

Warzywa
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Szudziałowo
czwartek, 2 Grudzień 2021
2°C
-1°C
min
6°C
max
0