Content
Porady ekspertów
Informacje, UE, Z kraju
Azotany w wodach – o co tyle hałasu?


do ulubionych
z ulubionych

Zgodnie z ostatnim raportem Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) „Wody w Europie – ocena stanu i źródeł presji” w latach 1992–2015 średnie stężenie azotanów w europejskich rzekach zmniejszyło się o 20%, podczas gdy ich poziom w wodach podziemnych niemal wrócił do stanu z 1992 roku. Jednocześnie stwierdzono, że w większości państw członkowskich Unii Europejskiej azotany są głównymi zanieczyszczeniami odpowiedzialnymi za słaby stan chemiczny wód podziemnych, a ich źródłem jest tam przede wszystkim rolnictwo.
Szkodliwość azotanów(V) dla naszego zdrowia wiąże się głównie z ich redukcją do azotanów(III) i endogennymi reakcjami nitrozowania prowadzącymi do powstawania kancerogennych, teratogennych i mutagennych nitrozoamin. Azotany wywołują także methemoglobinemię, skutkującą zakłóceniem zdolności przenoszenia tlenu przez krew, której ryzyko wystąpienia jest szczególnie duże u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia i znacznie wzrasta, gdy zawartość NO3- w wodach przekroczy 50 mg/l. Azot azotanowy powoduje zmiany w funkcjonowaniu tarczycy i układu nerwowego oraz niedokrwistość. Niekorzystnie wpływa na wykorzystanie witaminy A i β-karotenu oraz na metabolizm tłuszczów i białek. Warto przy tym pamiętać, że azotany dostarczamy do naszych organizmów nie tylko z wodą, ale także z warzywami i owocami oraz przetworami mięsnymi, które jedocześnie stanowią źródło substancji chroniących nas przed negatywnym oddziaływaniem N-NO3, takich jak na przykład witaminy C i E, β-karoten oraz polifenole.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Dalszy wzrost ceny zbóż w skupie
W dniach od 8 do 14 lutego bieżącego odnotowano dalszy wzrost cen zbóż w skupie.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Norweska produkcja pomidorów wzrosła
Norweska produkcja pomidorów wzrosła w zeszłym roku o 660 ton, co oznacza wzrost o nieco ponad 5 procent.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Europejskie zbiory cytrusów wzrosną o 7,5%
Oczekuje się, że w sezonie 2020/2021 zbiory cytrusów w Unii Europejskiej wzrosną o 7,5% do 11,4 mln ton.

min
max