Porady ekspertów

Informacje, Nawożenie

Czym jest biowęgiel?

Data2016-12-17 Ilość wyświetleń2055 wyświetleń

Biowęgiel – materiał wytworzony z biomasy w wysokiej temperaturze i przy ograniczonym dostępie powietrza.
Biowęgiel – materiał wytworzony z biomasy w wysokiej temperaturze i przy ograniczonym dostępie powietrza.

Przyrodnicze wykorzystanie biowęgla to ostatnio modny temat. Czy biowęgiel rzeczywiście działa? Z czego powstaje? Jakie ma właściwości?
Sposób wytwarzania biowęgla można porównać do sposobu produkcji węgla drzewnego; właściwości obu materiałów też są zbliżone. Warunki niezbędne do wytworzenia biowęgla to wysoka temperatura i ograniczony dostęp tlenu, substratem musi być materiał organiczny. Inne nazwy biowęgla to: biokarbon, agrokarbon, agrokarbonat, karbonizat czy biokarbonizat.

Piroliza

Proces produkcji biowęgla to piroliza. Przekształcanie materiału organicznego odbywa się w wysokiej temperaturze (350-700oC), przy ograniczonym dostępie powietrza.
Pirolizie można poddawać różnego rodzaju materiały organiczne, zarówno „produkowane” specjalnie w celu przekształcania ich w biowegiel, jak i materiały odpadowe. Substratami w procesie pirolizy mogą być: biomasa rolnicza, rośliny energetyczne (wierzba, miskant), odpady drzewne (trociny, kora), odpady z przemysłu rolno-spożywczego.

Warunki prowadzenia procesu umożliwiają wykorzystanie również takich surowców, jak osady ściekowe czy organiczna frakcja odpadów komunalnych. Substratami mogą być także nawozy naturalne (obornik, pomiot kurzy).W wyniku pirolizy materiałów organicznych uzyskujemy produkty stałe, ciekłe i gazowe (wszystkie o wartości energetycznej), czyli odpowiednio biowęgiel, olej i gaz syntetyczny. Proporcje pomiędzy tymi produktami oraz ich właściwości zależą od warunków procesu (temperatury – jej wysokości, tempa przyrostu i czasu oddziaływania; ciśnienia) i parametrów substratów.

Właściwości biowęgla

Parametry charakteryzujące biowęgiel to:

  • wielkość cząstek,
  • zawartość węgla organicznego oraz stabilność połączeń węgla,
  • zawartość substancji mineralnych,
  • zawartość wody,
  • wartość pH,
  • porowatość i powierzchnia właściwa,
  • zdolność do retencji wody i właściwości sorpcyjne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Monika Tabak


Zapytaj eksperta

NEWSY

Informacje

Eksport zbóż z UE na poziomie ubiegłorocznym

Po pierwszych dwóch miesiącach sezonu 2015/2016 eksport zbóż z Unii Europejskiej kształtuje się na niemal identycznym poziomie jak w ubiegłym roku. Kilkunasto procentowa przewaga została zniwelowana do zaledwie 1% przede wszystkim za sprawą niższego wywozu pszenicy w bieżącym sezonie.

Informacje

Zmiana przepisów dotyczących biogazowni rolniczych

Do szerokich konsultacji skierowano projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu. Zmiany mają przede wszystkim na celu wprowadzenie przejrzystych zasad dotyczących wytwarzania, obrotu i wykorzystywania w rolnictwie produktów biogazowych.

Informacje

Strategie Grains obniża prognozy zbiorów pszenicy, kukurydzy i jęczmienia w UE

W najnowszym raporcie Strategie Grains zawierającym dane dotyczące szacunków produkcji zbóż w Unii Europejskiej redukcji uległy prognozy zbiorów pszenicy, kukurydzy i jęczmienia w sezonie 2016/2017.

Informacje

Sytuacja na rynku warzyw i owoców w UE

Według najnowszego raportu Freshfel, dotyczącego wielkości produkcji owoców i warzyw w Unii Europejskiej w roku 2012 zbiory owoców sięgnęły 32,5 mln ton, podczas gdy produkcję warzyw oszacowano na 50,3 mln ton.

Informacje

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Szydłowo
wtorek, 28 Marzec 2017
pogodnie
10°C
1°C
min
19°C
max
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Nawozy azotowe z siarką

Saletrosan® 26
N(S) 26-(13)