Content
Porady ekspertów
Informacje, Nawożenie, Gleba
Jak rolnik może zadbać o pojemność sorpcyjną gleby?


do ulubionych
z ulubionych

Co to jest pojemność sorpcyjna?
Pojemność kompleksu sorpcyjnego mówi o tym, ile jonów zatrzymywanych jest w glebie. Im więcej koloidów mineralnych (w tym minerałów ilastych) i próchnicy w glebie, tym większe możliwości sorpcji, a więc tym lepszym magazynem składników pokarmowych jest gleba i tym mniej składników ulega wymyciu [1]. Duża pojemność sorpcyjna to także duża buforowość gleby, a to oznacza stabilny odczyn.
Pojemność kompleksu sorpcyjnego gleb lekkich może wynosić tylko około 30 mmoli, a gleb ciężkich nawet powyżej 400 mmoli(+)/kg [5]. W Polsce pojemność sorpcyjna gleb ornych wynosi średnio 102 mmole(+)/kg, przy zakresie od 38 mmoli do 400 mmoli(+)/kg [6]. Jak widać, jednostką pojemności sorpcyjnej jest liczba moli (milimoli) ładunków dodatnich przypadających na daną masę gleby (1 kg). Im większa wartość pojemności, tym większe możliwości sorpcji jonów.
Nie tylko ilość, ale również rodzaj (jakość) jonów ma znaczenie. Gleba powinna być w ok. 65% wysycona jonami Ca2+, w 10% jonami Mg2+, a w 5% jonami K+ [2]. Wysycenie kationami kwaśnymi powinno być mniejsze niż zasadowymi i powinno osiągać ok. 20%. Jak pokazują dane monitoringowe, wysycenie kompleksu sorpcyjnego gleb ornych zasadami w Polsce wynosi średnio 64%, przy bardzo szerokim zakresie od 7% do 97% [6].
Jak zadbać o pojemność sorpcyjną?
Aby poprawić właściwości sorpcyjne gleby, ważne jest wzbogacanie jej w materię organiczną. Źródłem związków organicznych są na przykład:
- obornik,
- kompost i materiały organiczne pochodzenia odpadowego,
- węgiel brunatny,
- biowęgiel.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Dalszy wzrost ceny zbóż w skupie
W dniach od 8 do 14 lutego bieżącego odnotowano dalszy wzrost cen zbóż w skupie.

Norweska produkcja pomidorów wzrosła
Norweska produkcja pomidorów wzrosła w zeszłym roku o 660 ton, co oznacza wzrost o nieco ponad 5 procent.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wysoki popyt na imbir odpowiada niskim światowym dostawom
W nadchodzących tygodniach dostawy jednego z najgorętszych surowców 2020 roku - imbiru - będą niewielkie.

min
max