Content
Porady ekspertów
Informacje, Nawozy, Gleba
Jak to policzyć?


do ulubionych
z ulubionych

% i g/kg
Zawartość składników pokarmowych w nawozach mineralnych podawana jest najczęściej w wartościach procentowych (np.: mocznik zawiera 46% N). Ale zawartość składnika w materiale (glebie, roślinie, oborniku, kompoście itd.) można podawać także w g/kg lub mg/kg (np.: obornik zawiera 5 g N w kg).
Jak przeliczyć % na g/kg? Jeśli 1 kg (czyli 1000 g) to 100%, to każde 10 g stanowi 1%. A więc 5 g N/kg to 0,5% N:
5 g – x%
x = 5·100/1000 = 0,5%
Co jeszcze jest ważne?
Należy jeszcze zwracać uwagę na to, czy zawartość składnika w materiale podana jest w przeliczeniu na świeżą czy na suchą masę. Obornik zawierający 5 g N w 1 kg świeżej masy, o zawartości 25% suchej masy (czyli 75% wody), zawiera jednocześnie 20 g N w 1 kg suchej masy:
x g – 100%
x = 5·100/25 = 20 g
Z czego wynika uwzględnianie lub nie zawartości wody w materiale? Jeśli chcemy obliczyć dawkę składnika wprowadzanego do gleby z obornikiem czy kompostem, ważna jest dla nas zawartość tego składnika w świeżej masie nawozu.
Ale już zawartość składników pokarmowych w glebie podawana jest zazwyczaj w przeliczeniu na kg suchej masy. W taki sposób przedstawia się często skład chemiczny próbek, których właściwości chcemy porównać, a które różnią się miejscem czy terminem poboru (mogą to być próbki nawozów, roślin czy gleby). Zawartość wody w materiale może ulegać dużym zmianom, a podanie składu chemicznego w przeliczeniu na suchą masę eliminuje te wahania.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2021
Z dniem 1 marca bieżącego roku świadczenia emerytalno-rentowe zwiększą się przynajmniej o 50 zł, a więc wskaźnik waloryzacji wynosi 104,24%.

Ceny rzepaku wyższe o 8,5%
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 155 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Tempo unijnego eksportu pszenicy przyspiesza
Pod koniec lutego bieżącego roku poza Unię Europejską wywieziono 652,6 tys. ton pszenicy miękkiej w odniesieniu do 219,93 tys. ton niż tydzień wcześniej.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zróżnicowana relacja cen zbóż w skupie
W dniach od 15 do 21 lutego bieżącego odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż w skupie.

min
max