Content
Porady ekspertów
Informacje, Rośliny, Zboża
Jeszcze raz o mikotoksynach – dlaczego są groźne?


do ulubionych
z ulubionych

Mikotoksyny – czym są?
Mikotoksyny to wytarzane przez grzyby strzępkowe (często nazywane pleśniami) substancje, które znajdujemy m.in. w produktach spożywczych i paszach (w tym w ziarnie kukurydzy, kiszonkach, śrucie zbożowej i sojowej).
Niektóre mikotoksyny mogą być przenoszone z mlekiem matki, znajdowane są także w produktach mlecznych i innych produktach pochodzenia zwierzęcego. Mikotoksyny produkowane są m.in. przez grzyby z rodzajów Aspergillus i Penicillium (aflatoksyny, ochratoksyny, patulina) oraz Fusarium (deoksyniwalenol, zearalenon, moniliformina, T-2, HT-2, fumonizyny).
Zwalczanie grzybów produkujących mikotoksyny opisano we wcześniejszych tekstach zamieszczonych w tym serwisie, np.: „Fuzarioza groźna dla kukurydzy” czy „Mikotoksyny zagrożeniem dla zdrowia”. Poniżej przedstawiamy, dlaczego mikotoksyny są groźne.
Mikotoksyny – co powodują?
Najogólniej można powiedzieć, że mikotoksyny to substancje pochodzenia grzybowego, które oddziałują szkodliwie na organizmy zwierząt i człowieka. Mikotoksyny wnikają do tych organizmów za pośrednictwem układu pokarmowego i oddechowego, kontakt następuje także przez skórę.
Choroby wywoływane przez mikotoksyny to tzw. mikotoksykozy. Toksyny mogą wywoływać zatrucia ostre i przewlekłe. Szkodliwy wpływ mikotoksyn obejmuje m.in.:
- spadek apetytu, wymioty, uszkodzenia przewodu pokarmowego (krwawienia),
- uszkodzenia wątroby,
- choroby nerek,
- uszkodzenia śledziony, osłabienie działania układu odpornościowego,
- uszkodzenia płuc,
- uszkodzenia układu nerwowego,
- zapalenie skóry,
- zahamowanie wzrostu, zmniejszenie masy ciała,
- obniżenie płodności,
- działanie genotoksyczne, kancerogenne, embriotoksyczne – oznacza to, że mikotoksyny mogą powodować mutacje genów, działać rakotwórczo, a także mogą wywoływać uszkodzenia zarodków (skutek działania toksyn może być widoczny dopiero w kolejnych pokoleniach).
Skutki działania toksyn zależą od gatunku zwierząt, ich wieku i diety, a także od rodzaju, dawki i czasu oddziaływania szkodliwych substancji. W skrajnych przypadkach wynikiem działania mikotoksyn może być śmierć organizmu.
[1] Selwet M. 2010. Negatywne aspekty występowania wybranych mikotoksyn w paszach. Wiadomości Zootechniczne, XLVIII, 1, 9-13.
[2] Wróbel B. 2014. Zagrożenia zwierząt i ludzi toksynami grzybów pleśniowych zawartych w paszach i żywności. Woda-Środowisko-Obszary Wiejskie, 14, 3(47), 159-176.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Dalszy wzrost ceny zbóż w skupie
W dniach od 8 do 14 lutego bieżącego odnotowano dalszy wzrost cen zbóż w skupie.

Norweska produkcja pomidorów wzrosła
Norweska produkcja pomidorów wzrosła w zeszłym roku o 660 ton, co oznacza wzrost o nieco ponad 5 procent.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Polska wśród liderów w unijnym eksporcie
W połowie lutego 2021 roku udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 105,6 tys. ton i stanowił ponad połowę wysyłki unijnego zboża.

min
max