Content

Porady ekspertów

Informacje, Nawozy, Rośliny

Kukurydza - o czym pamiętać przy nawożeniu

Data2018-05-08 Ilość wyświetleń10732 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W Polsce zainteresowanie uprawą kukurydzy jest dosyć duże. Powierzchnia jej zasiewów w 2017 roku według raportu Strategie Grains wyniosła 650 tyś hektarów. Niestety rok 2017 nie był sprzyjający dla rolników uprawiających tą roślinę. Chłodna i deszczowa pogoda w kwietniu uniemożliwiła wysiew kukurydzy w niektórych rejonach Polski nawet do pierwszej dekady maja. Okresy krytyczne dla kukurydzy, czyli kwitnienie i zawiązywanie kolb były sprzyjające dla kukurydzy i w wielu przypadkach pozwoliło to na wytworzenie dużych i dobrze zapylonych kolb oraz dorodnych roślin. Niestety zbyt obfite opady utrudniały zbiór kukurydzy z przeznaczeniem zarówno na kiszonkę jak i na ziarno.

Sezon 2018 rozpoczął się zupełnie inaczej. Od początku kwietnia były znakomite warunki na przeprowadzenie zabiegów uprawowych. Optymalne temperatury już w połowie kwietnia spowodowały, że rolnicy bardzo chętnie rozpoczęli siew. Przed przystąpieniem do nich należało bardzo dokładnie zaplanować nawożenie. Jest to ważne nie tylko w tych gospodarstwach, które stosują nawozy naturalne jak obornik czy gnojowica, ale również w gospodarstwach stosujących tylko nawozy mineralne.

Kukurydza bardzo dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe zawarte w nawozach naturalnych. Często jest to niewystarczające i konieczne jest uzupełnienie podstawowych pierwiastków poprzez dostarczenie ich w postaci nawozów mineralnych. Ustalenie potrzeb nawożenia P i K powinno odbywać się na podstawie aktualnych wyników badań gleby, które są prowadzone przez Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze. Gospodarstwa mają możliwość również skorzystać z ogólnopolskiego bezpłatnego badania gleby prowadzonego przez Grupę Azoty – Grunt to Wiedza. Rolnicy mogą dokonać oceny zasobności swoich gleb w składniki pokarmowe, na podstawie których można wybrać najbardziej odpowiednie nawozy.
Kukurydza pobiera około 3 razy więcej potasu niż fosforu. Dlatego zaleca się stosować nawozy kompleksowe o szerokim stosunku P:K. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym wypadku są POLIFOSKI® czy Amofoski® takie jak: POLIFOSKA® KRZEM, POLIFOSKA® PETROPLON, POLIFOSKA® PLUS, POLIFOSKA® 5, Amofoska® CORN, Amofoska® 5-10-25. Uprawiając kukurydzę na oborniku możemy zastosować nawozy wieloskładnikowe o węższym stosunku P:K, czyli POLIFOSKA® 6. Aplikując rzutowo nawozy wieloskładnikowe dostarczamy jednocześnie trzech podstawowych składników pokarmowych azotu, fosforu oraz potasu.

Drugim systemem dostarczenia najważniejszych składników jest współrzędne nawożenie startowe. Polega ono na podaniu POLIDAPU® czyli fosforanu amonu jednocześnie podczas wysiewu nasion. Dodatkowe redlice wysiewają nawóz w pobliżu ziarniaka kukurydzy, dostarczając składników pokarmowych tak, aby były szybko i łatwo dostępne dla roślin. Jest bardzo ważne, aby przy nawożeniu rzędowym stosować przede wszystkim POLIDAP®, ponieważ zawiera on azot w formie amonowej, który wspomaga przyswajanie fosforu, a także nawóz, który nie zawiera potasu. Z reguły potas występuje w nawozach w postaci chlorków, stosując go rzędowo w wysokich dawkach wpływa na lokalne zasolenie gleby. Składnik ten najlepiej dostarczyć tradycyjną metodą,późną jesienią lub wiosną przed siewem. Pamiętając, aby wymieszać ten składnik z glebą.
 
Kukurydza charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem plonowania. Przy odpowiedniej agrotechnice realne jest uzyskanie plonu 15 ton ziarna czy 25 ton suchej masy z ha. Czynników decydujących o wielkości plonu w przypadku kukurydzy jest bardzo dużo. Zabiegi uprawowe, gospodarka wodna, obsada roślin, wczesność odmian to jedne z najważniejszych, na które rolnicy mają wpływ. Jednym z najważniejszych składników pokarmowych, na którego podaż również mają wpływ przedsiębiorcy rolni, jest azot. To on decyduje o wielkości i jakości ziarna kukurydzy oraz zielonki. Racjonalna gospodarka tym składnikiem pozwoli na uzyskanie odpowiedniego plonu.

Azot w nawozach mineralnych możemy podać w jednej dawce (przedsiewnie) na glebach ciężkich, gdzie może on być zatrzymany w strefie korzeniowej. Na glebach lżejszych, gdzie część azotu może być zagrożona wymywaniem, najlepiej zastosować azot w dwóch dawkach. Pierwsza przedsiewnie, druga w okresie zwarcia międzyrzędzi, kiedy wysokość roślin umożliwia techniczne wykonanie zabiegu.

Ze względu na początkowy bardzo wolny wzrost kukurydzy można przedsiewnie stosować połowę planowanej dawki w formie: Saletra Amonowa 32, Zaksan®, PULAN®, Salmag®, Saletrzak 27 Standard lub RSM®, RSM®S. Drugą dawkę zaleca się stosować w formie mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN® lub w formie RSM®, RSM®S aplikując nawóz za pomocą węży rozlewowych. W tym czasie kukurydza tworzy z liści lejki, które napełniają się wodą. Jeśli wpadną tam granule saletry, zawierającą formę azotanową, mogą powstać poparzenia.
Do nawożenia kukurydzy bardzo dobra jest forma amidowa zawarta w takich nawozach jak: mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®. Powolne pobieranie azotu, powoduje, że azot z tych nawozów jest dłużej dostępny.

Kukurydza ma średnie potrzeby względem siarki, która wspomaga pobieranie azotu. Celowe jest stosowanie wiosną nawozów z dużą zawartością siarki takich jak: Saletrosan®26 lub POLIFOSKA® 21. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku POLIFOSKI® 21 wprowadzamy również łatwo przyswajany magnez.

Autor: Marcin Matejuk

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Produkcja awokado w Meksyku spadnie o 8%

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), produkcja awokado w Meksyku w sezonie 2021/2022 zmniejszy się o 8% do 2,33 mln ton.

Owoce

Ceny rzepaku większe o 0,2%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 6 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW

Eksport chilijskich owoców wzrósł o 1,2%

Według Stowarzyszenia Chilijskich Eksporterów Owoców (ASOEX) eksport chilijskich owoców w sezonie 2020/21 zwiększył się o 1,2% do 2,6 mln ton.

Owoce

Kukurydza traci na wartości 10,7%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

MRiRW

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5503/rice-field-6530227-1280_nmedium.jpg

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Winnica
sobota, 23 Październik 2021
6°C
3°C
min
9°C
max
0