Porady ekspertów

Informacje, Nawożenie, Gleba

Plan nawożenia

Data2016-10-24 Ilość wyświetleń1873 wyświetleń

Przygotowując plan nawożenia, w dużych gospodarstwach dawki nawozów wyznacza się oddzielnie dla każdej uprawy o maksymalnej powierzchni 4 ha.
Przygotowując plan nawożenia, w dużych gospodarstwach dawki nawozów wyznacza się oddzielnie dla każdej uprawy o maksymalnej powierzchni 4 ha.


Czym jest plan nawożenia?

Plan nawożenia dla gospodarstwa zawiera informacje o dawkach planowanych do zastosowania składników pokarmowych (N, P2O5, K2O) i wapna (CaO). Dawki te muszą być dostosowane do potrzeb roślin i właściwości gleby. Plan uwzględnia też dawki planowanych do zastosowania nawozów naturalnych (zgodnie z prawem, dawka wprowadzonego w ten sposób azotu nie może przekroczyć 170 kg/ha).

Obligatoryjnie plany nawożenia przygotowują nabywcy nawozu naturalnego oraz podmioty prowadzące chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior (Ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu. Tekst jednolity Dz.U. 2015 poz. 625, z późn. zm.)


Opiniowaniem sporządzanych planów zajmują się Stacje Chemiczno-Rolnicze (które mogą także opracowywać plany). Celem przygotowywania planów nawożenia jest prowadzenie nawożenia w sposób efektywny i zgodny z zasadami ochrony środowiska (zwłaszcza przeciwdziałanie zanieczyszczaniu środowiska azotem ze źródeł rolniczych).

Co należy oznaczyć?

Aby przygotować plan nawożenia, należy znać następujące właściwości gleby:

  • kategorię agronomiczną,
  • wartość pH,
  • zawartość azotu mineralnego,
  • zasobność w przyswajalne formy fosforu, potasu i magnezu.

Jeśli planujemy wykonać nawożenie nawozem naturalnym (ewentualnie nawozem organicznym czy materiałem odpadowym), jego skład chemiczny także musimy oznaczyć.

Jak przygotować plan?

Plan nawożenia dla gospodarstwa będzie tym obszerniejszy, im więcej gatunków roślin jest w nim uprawianych i im większa jest powierzchnia upraw. Dawki nawozów wyznacza się oddzielnie dla każdej uprawy o maksymalnej powierzchni 4 ha.

Aby obliczyć dawki składników pokarmowych, należy:

  1. oszacować (np.: w oparciu o dane literaturowe) plon i wymagania pokarmowe poszczególnych roślin;
  2. obliczyć dawki nawozów mineralnych (z uwzględnieniem zasobności gleby oraz dawek składników wprowadzonych z nawozami naturalnymi, resztkami pożniwnymi).

Wzory dokumentów potrzebnych do przygotowania planu nawożenia można znaleźć na stronach internetowych Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Monika Tabak


Zapytaj eksperta

NEWSY

Informacje

Unijny eksport jabłek zmniejszył się o 11%. Polska największym eksporterem na rynki trzecie

W sezonie 2015/2016 eksport jabłek z krajów Unii Europejskiej był o 11% mniejszy niż w sezonie poprzednim i wyniósł 1,59 mln ton. Wśród krajów UE najwięcej owoców na rynki trzecie wysyłali polscy producenci, których sprzedaż przekroczyła poziom 600 tys. ton.

Informacje

Zbiory soi mogą przekroczyć 330 mln ton

Jak wynika z najnowszych prognoz, w bieżącym sezonie światowa produkcja soi będzie rekordowa i przekroczy poziom 330 mln ton. Szczególnie wysokie zbiory przewiduje się dla Stanów Zjednoczonych i Brazylii, które w sumie wytworzą ponad 65% nasion ogółem.

Informacje

Jeszcze lepsze prognozy dla soi. Będzie kolejny rekord?

Wiele wskazuje na to, że w sezonie 2015/2016 globalne zbiory soi były największe w historii. Najnowsze prognozy wskazują jednak, że bieżącym sezonie czeka nas kolejna zwyżka produkcji soi i roślin oleistych ogółem.

Informacje

Niewielkie różnice cen zbóż w makroregionach

Jak wskazuje analiza cen zbóż w Polsce, w dniach 11-17 stycznia 2016 r. w skali kraju stawki proponowane za pszenicę, żyto, jęczmień i kukurydze były relatywnie nieznacznie zróżnicowane. Największa rozpiętość cen w regionie dotyczyła kukurydzy i wyniosła 23 zł/t. Warto podkreślić, iż wcześniej zdarzało się, że ceny w poszczególnych makroregionach różniły się nawet o kilkadziesiąt złotych.

Informacje

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kamieniec
wtorek, 28 Marzec 2017
przeważnie bezchmurnie
10°C
2°C
min
19°C
max
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Nawozy wieloskładnikowe

POLIMAG® S
NPK(MgS) 10-8-15-(5-35) + B,Cu,Mn,Zn