Content

Porady ekspertów

Informacje, Rośliny

Poprawki herbicydowe z zbożach

Data2020-02-26 Ilość wyświetleń529 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Przed zabiegiem wczesnowiosennego odchwaszczania plantacji zbóż ozimych koniecznie zlustruj plantację w celu identyfikacji chwastów.
Przed zabiegiem wczesnowiosennego odchwaszczania plantacji zbóż ozimych koniecznie zlustruj plantację w celu identyfikacji chwastów.

W tym sezonie zboża ozime nie do końca weszły w stan spoczynku zimowego. Często określa się, że podczas tegorocznej zimy mieliśmy do czynienia z „pełzającą wegetacją”. Niestety dotyczy to nie tylko roślin ozimych, ale i chwastów. O ile nie zostały skutecznie zwalczone jesienią, ich rozwojowi sprzyjały wysokie temperatury występujące podczas tegorocznej zimy. Z tego powodu być może wiosną czekają nas poprawki herbicydowe, które należy wykonać jak najwcześniej.

Wiosną ciężej jest walczyć z chwastami ze względu na…

… warunki wilgotnościowe gleby (brak możliwości wjazdu w pole) oraz temperaturę, w której możemy jak najwcześniej zastosować odpowiedni środek ochrony roślin. Biorąc pod uwagę warunki panujące podczas tegorocznej zimy poprawki lub wiosenny zabieg herbicydowy należy wykonać jak najwcześniej stosując maksymalne dawki herbicydów oraz pilnując minimalnej temperatury stosowania środka zawartej w etykiecie preparatu. Jest to bardzo cenna informacja decydująca o skuteczności zabiegu. Ponadto, nie zaleca się stosować środków herbicydowych w okresie występowania ostatnich przygruntowych przymrozków, ponieważ możemy wyrządzić szkody w roślinie uprawnej.

 
Zanim wyjedziesz w pole z opryskiwaczem zrób lustrację pola i dowiedź się jakie chwasty są obecne na plantacji. Pozwoli to na celny dobór preparatu herbicydowego do zabiegu.
 

Z adiuwantem większa skuteczność preparatu

Skuteczność zabiegu odchwaszczającego można polepszyć stosując łącznie herbicydy z adiuwantami. Preparaty te wspomagają działanie herbicydu poprzez lepsze pokrycie chwastów cieczą roboczą oraz wnikanie substancji do komórek. Czasem producent środka ochrony roślin dołącza adiuwant do preparatu w zestawie lub zamieszcza na etykiecie herbicydu informację z jaką substancją wspomagającą można go łączyć w celu najlepszej skuteczności. Przy występowaniu na plantacji młodych chwastów zaleca się jednoczesne obniżenie dawki herbicydu, jednak nie dotyczy to sytuacji gdy na polu znajdują się również chwasty zimujące osiągające wiosną zaawansowany rozwój lub chwasty średnio wrażliwe na dany preparat. Wówczas obniżenie dawki nie przyniesie oczekiwanej skuteczności.

Głównym źródłem informacji o danym preparacie jest jego etykieta. Pomocna może okazać się również wyszukiwarka dająca możliwość łatwego uzyskania informacji o zalecanych środkach ochrony roślin w danych uprawach, na danego agrofaga: Ministerstwo Rolnictwo  lub Baza środków ochrony roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Niższe zbiory zbóż w UE i w Wielkiej Brytanii

W swojej piątej prognozie dotyczącej zbiorów na 2020 rok COCERAL przewiduje, że łączne plony zbóż w UE-27 + Wielka Brytania wyniosą 293,6 mln ton. To mniej niż 295,5 mln t z czwartej prognozy z sierpnia i 18,8 mln t wobec poziomu 312,4 mln t z 2019 r.

Ze świata

Ceny rzepaku mniejsze o 0,8%

W dniach od 4 do 11 października 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 14 zł/t. Odnotowano wzrost cen śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w III kwartale 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w III kwartale 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w moczniku.

Nawozy

Sezon mandarynkowy nabiera tempa

Mandarynki na polskim rynku są zazwyczaj dostępne przez cały rok.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4716/cotton-5401745-1280_nmedium.jpg

Globalny wzrost zapasów bawełny pod kierunkiem Indii

Najnowsze szacunki Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wskazują, że globalne zapasy bawełny w sezonie 2020/2021 mają wynieść 103,8 mln bel, a więc o 4,5 procent powyżej 2019/2020.

Rośliny
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Gorlice
wtorek, 20 Październik 2020
7°C
3°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.