Content

Porady ekspertów

Informacje

Przemarzanie roślin

Data2022-11-29 Ilość wyświetleń194 wyświetleń

Temperatura zamarzania wody (tzw. termiczny punkt zamarzania) w tkankach roślinnych zależy zarówno od warunków środowiskowych, jak i właściwości samej rośliny. Dla niektórych roślin uprawnych temperatura, w której rozpoczyna się proces przemarzania wynosi 0ºC, a dla innych proces ten rozpoczyna się dopiero przy spadku temperatury poniżej -25 (-30ºC). Przemarzanie roślin odbywa się od organów najbardziej wrażliwych do najbardziej odpornych. Dodatkowo przemarzanie roślin zależy od fazy, w której się aktualnie znajdują, przy czym w fazie wzrostu wegetatywnego są one mniej wrażliwe niż w fazie generatywnej. Sytuacja taka dotyczy występujących w okresie kwitnienia przymrozków, na przykład w uprawie rzepaku czy drzew owocowych.

Proces przemarzania roślin wiąże się z tworzeniem kryształków lodu, głównie w przestrzeniach międzykomórkowych liści. Tworzące się kryształki chłonąc wodę rozrastają się, co prowadzi do odwodnienia komórek roślinnych. W początkowej fazie odwodnienie komórek jest zjawiskiem korzystnym, ponieważ obniża punkt zamarzania wody o 1–2ºC, jednakże postępujące obniżanie temperatury skutkuje pogłębiającym się odwodnieniem komórek, prowadząc między innymi do zaburzeń w funkcjonowaniu błon biologicznych.
 
Wrażliwość roślin na przemarzanie jest warunkowana wytworzeniem mechanizmów aklimatyzacji do niskich temperatur.
 
Rośliny strefy umiarkowanej w okresie jesiennego spadku temperatury akumulują wielocukry (np. skrobię), co wynika między innymi z ograniczonego pobierania fosforu i wolniejszego wzrostu organów asymilacyjnych, a tym samym zmniejszonego zapotrzebowania nowych organów na cukry. Aklimatyzacja roślin ozimych do niskich temperatur panujących w okresie zimowym jest możliwa dzięki ograniczonemu jesiennemu zaopatrzeniu w azot, co znacznie przyhamowuje wzrost roślin. Gromadzące się w roślinach wielocukry, między innymi skrobia obniżają punkt zamarzania wody.

Rośliny przygotowują się do spoczynku zimowego również poprzez zmiany morfologiczne, w tym głównie poprzez ograniczenie wzrostu blaszki liściowej i zwiększenie grubości okrywającej tkanki roślinnej. Zmiany morfologiczne w roślinach możliwe są dzięki optymalnemu ich zaopatrzeniu w potas i magnez, które to wpływają na gospodarkę węglowodanową oraz w siarkę i miedź, które odpowiadają miedzy innymi za tworzenie substancji wzmacniających obecnych w ścianie komórkowej roślin – celulozy i ligniny.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Cena rzepaku zmalała o 3,4%

W dniach od 15 do 22 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 97 zł/t. Odnotowano wzrost cen śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW

Uzbekistan ogłosił tymczasowe ograniczenie eksportu cebuli

Zaledwie kilka dni po tym, jak Kazachstan wprowadził zakaz eksportu cebuli, Uzbekistan również ogłosił ustanowienie tymczasowego ograniczenia wywozu tego produktu.

Warzywa

Ceny cukru w grudniu 2022

Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier paczkowany rośnie, co przełożyło się to na wzrost jego cen.

Z kraju

Produkcja owoców w Azerbejdżanie wzrosła

Wielkość produkcji rolnej w Azerbejdżanie w 2022 r. wyniosła 6,461 mld USD, czyli o 3,4% więcej niż w 2021 r.

Ze świata
>>>