Porady ekspertów

Informacje

Przygotowanie opryskiwacza do spoczynku zimowego

Data2016-11-21 Ilość wyświetleń1259 wyświetleń
Opryskiwacz najlepiej przechowywać w zadaszonym pomieszczeniu.
Opryskiwacz najlepiej przechowywać w zadaszonym pomieszczeniu.

Wraz z zakończeniem sezonu wykonywania zabiegów opryskiwaczem polowym, warto poświęcić chwilkę czasu na przegląd i odpowiednio zabezpieczyć sprzęt przed zbliżającą się zimą.

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest dokładne umycie z zewnątrz i wypłukanie wewnątrz, tak aby nie było żadnych pozostałości po stosowanych środkach ochrony roślin. Następnie należy usunąć wodę z pompy opryskiwacza. Jeżeli pompa nie jest wyposażona w korek spustowy, wówczas należy odłączyć króciec ssący pompy a następnie uruchomić wałek odbioru mocy na kilka minut, co pozwoli wypompować pozostałą wodę.

Niektórzy rolnicy praktykują zalewanie pompy płynem chłodniczym stosowanym w chłodnicach, lecz w tym przypadku trzeba zastosować płyn o jak najniższej temperaturze zamarzania. Można również wymontować pompę z opryskiwacza i przechowywać ją w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą. Po umyciu opryskiwacza należy zdemontować wkłady filtra ssącego i ciśnieniowego oraz dokładnie i ostrożnie je wymyć. Następnie myjemy filterki indywidualne rozpylaczy i same rozpylacze. Rozpylacze są elementami bardzo delikatnymi i precyzyjnymi. Do ich czyszczenia najlepiej używać specjalnych szczoteczek lub silnego strumienia powietrza.

Korzystając z okazji warto przeprowadzić ocenę stanu technicznego i dokonać wymiany zużytych podzespołów. Przygotowany do zimy opryskiwacz należy wprowadzić w zadaszone miejsce. Jeżeli mimo wszystko mamy wątpliwości co do procedury zabezpieczenia opryskiwacza przed zimą wtedy skontaktujmy się z producentem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Informacje

Niskie ceny zbóż na południu kraju

Na początku maja 2016 r. średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w skupie nieznacznie wzrosła. Zwyżka wynikała jednak przede wszystkim ze zwiększenia się cen w makroregionie centralno-wschodnim, podczas gdy w pozostałych częściach kraju ceny uległy spadkowi.

Informacje

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego może wzrosnąć do 1,08 zł/l

Jak wskazują informacje płynące z resortu rolnictwa istnieje szansa, iż stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w oleju napędowym wzrośnie o 0,12 zł/l do 1,08 zł/t. Warto wspomnieć, iż Izby Rolnicze już wielokrotnie wnioskowały o jej podniesienie do poziomu około 1,20 zł/l.

Informacje

Ruszyła wypłata dopłat ONW i płatności rolnośrodowiskowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę dopłat ONW oraz płatności rolnośrodowiskowych za 2014 r. Łączna pula środków na realizację dopłat ONW Agencja wynosi 1,37 mld zł, a na wypłatę płatności rolnośrodowiskowych 1,54 mld zł. ARiMR planuje zakończyć wypłatę pieniędzy do końca czerwca 2015 r.

Informacje

Rosyjska pszenica wraca na rynek. Od lipca jednak nowe cła eksportowe

W dniu 28 maja 2015 r. odbyły się przetarg na dostawy pszenicy do Egiptu, który jest największym światowym importerem tego zboża. W ramach przetargu GASC zdecydował się na zakup 240 tys. ton pszenicy, z których 180 tys. ton pochodziło z Rosji.

Informacje

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Turośl Kościelna
niedziela, 26 Luty 2017
niewielki śnieg/deszcz
1°C
-1°C
min
4°C
max
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® TYTAN
NPK(S) 6-25-25-(5) z żelazem (Fe) 0,5 i cynkiem (Zn) 0,05