Porady ekspertów

Informacje

Przygotowanie opryskiwacza do spoczynku zimowego

Data2016-11-21 Ilość wyświetleń1322 wyświetleń
Opryskiwacz najlepiej przechowywać w zadaszonym pomieszczeniu.
Opryskiwacz najlepiej przechowywać w zadaszonym pomieszczeniu.

Wraz z zakończeniem sezonu wykonywania zabiegów opryskiwaczem polowym, warto poświęcić chwilkę czasu na przegląd i odpowiednio zabezpieczyć sprzęt przed zbliżającą się zimą.

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest dokładne umycie z zewnątrz i wypłukanie wewnątrz, tak aby nie było żadnych pozostałości po stosowanych środkach ochrony roślin. Następnie należy usunąć wodę z pompy opryskiwacza. Jeżeli pompa nie jest wyposażona w korek spustowy, wówczas należy odłączyć króciec ssący pompy a następnie uruchomić wałek odbioru mocy na kilka minut, co pozwoli wypompować pozostałą wodę.

Niektórzy rolnicy praktykują zalewanie pompy płynem chłodniczym stosowanym w chłodnicach, lecz w tym przypadku trzeba zastosować płyn o jak najniższej temperaturze zamarzania. Można również wymontować pompę z opryskiwacza i przechowywać ją w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą. Po umyciu opryskiwacza należy zdemontować wkłady filtra ssącego i ciśnieniowego oraz dokładnie i ostrożnie je wymyć. Następnie myjemy filterki indywidualne rozpylaczy i same rozpylacze. Rozpylacze są elementami bardzo delikatnymi i precyzyjnymi. Do ich czyszczenia najlepiej używać specjalnych szczoteczek lub silnego strumienia powietrza.

Korzystając z okazji warto przeprowadzić ocenę stanu technicznego i dokonać wymiany zużytych podzespołów. Przygotowany do zimy opryskiwacz należy wprowadzić w zadaszone miejsce. Jeżeli mimo wszystko mamy wątpliwości co do procedury zabezpieczenia opryskiwacza przed zimą wtedy skontaktujmy się z producentem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Informacje

Dobiega końca nabór wniosków na „Modernizację” i „Młodego rolnika”

Niewiele czasu pozostało rolnikom, chcącym skorzystać ze wsparcia na modernizację gospodarstw rolnych oraz z premii dla młodych rolników. Wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" oraz „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie bowiem przyjmowała jedynie do 29 kwietnia 2016 r.

Informacje

Niższe zasiewy pszenicy w USA

Jak wskazują analizy przeprowadzone przez Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA), w 2015 r. areał upraw pszenicy ozimej w Stanach Zjednoczonych będzie o 5% mniejszy w porównaniu do poprzedniego roku i wyniesie 40,4 mln akrów.

Informacje

Potaniała większość zbóż, najbardziej jęczmień konsumpcyjny

Końcówka stycznia 2016 r. przyniosła spadki cen zbóż w skupie. Potaniało dziewięć z jedenastu gatunków monitorowanych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, a najbardziej jęczmień konsumpcyjny.

Informacje

Notowania: Kukurydza droższa od pszenicy

W ostatnim tygodniu na terminowym rynku zbóż w Paryżu obserwowano dalszą obniżkę notowań pszenicy. Nieco odbiła natomiast kukurydza, której giełdowa wycena przewyższyła pszenicę.

Informacje

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Szydłowo
wtorek, 28 Marzec 2017
pogodnie
10°C
1°C
min
19°C
max
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® Petroplon
NPK(MgS) 5-10-30-(3-9) z borem (B) 0,1