Content
Porady ekspertów
Informacje
Stosowanie glifosatu w zbożach w okresie przedżniwnym


do ulubionych
z ulubionych

Stosowanie glifosatu w produkcji rolniczej w ostatnich latach budzi wiele kontrowersji, aczkolwiek jest on dalej zalecany do zwalczania chwastów w zbożach w okresie przedżniwnym oraz desykacji.
W ubiegłym roku pojawiły się ograniczenia dotyczące zastosowania preparatów zawierających tę substancję aktywną, a wynikają one z rozporządzenia Komisji (UE) 2016/1313 z dnia 1 sierpnia 2016 r. Przedżniwnie w zbożach glifosat możemy zastosować wyłącznie w przypadku i w miejscach wystąpienia dużego nasilenia chwastów uniemożliwiających zbiór. Dopuszcza się również użycie na plantacji lub jej części wyłącznie w sytuacji, gdy stan uprawy lub warunki pogodowe uniemożliwiają osiągnięcie w sposób naturalny jednoczesnej fazy dojrzałości do zbioru.
Zalecenia do stosowania przed zbiorem roślin uprawnych w celu zwalczania chwastów i desykacji w zbożach
Zalecana dawka do jednorazowego stosowania wynosi od 1,875 do 4,0 l/ha. W momencie wykonywania zabiegu chwasty powinny być zielone i znajdować się w fazie intensywnego rozwoju. W celu osiągnięcia właściwego efektu zwalczania chwastów zabieg w zbożach należy wykonać na 10-14 dni przed przewidywanym zbiorem. W okresie występowania wysokich temperatur w ciągu dnia zabieg należy przeprowadzić rano lub późnym popołudniem. W celu przyspieszenia zbioru roślin uprawnych (desykacji) środek trzeba stosować w zbożach w fazie dojrzałości woskowej, gdy wilgotność ziarna wynosi 20-30%. Zbiór kombajnowy należy wykonywać pod kątem prostym lub w kierunku przeciwnym do przejazdu opryskiwacza. Słomy pszenicy ozimej nie wolno używać jako podłoża ani podściółki ogrodniczej, można ją wykorzystać jako paszę lub podściółkę dla zwierząt.
Środka nie wolno stosować:
- w zbożach z wsiewkami roślin motylkowych,
- w zbożach przeznaczonej na materiał siewny,
- na plantacjach nasiennych rzepaku ozimego.
Przeprowadzenie tego zabiegu w wyżej wymienionych sytuacjach umożliwia zbiór nierówno dojrzewającej plantacji, a także prowadzi do zamierania chwastów, dzięki czemu ułatwiamy zbiór. Przeprowadzając ten zabieg należy przestrzegać powyższych zaleceń a także dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Wzrosła wartość hiszpańskiego importu owoców i warzyw
Według danych FEPEX w 2020 roku Hiszpania zaimportowała 3,4 mln ton owoców i warzyw za 3118 mln euro, czyli odpowiednio o 3,5% i 6% więcej wolumenowo i wartościowo niż w 2019 roku.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Styczniowe trendy cen zbóż
Według GUS, w styczniu 2021 r. ograniczenie podaży zboża, a szczególnie kukurydzy, stymulował ceny zbóż podstawowych do zwyżki.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zwyżka zbiorów owoców z drzew
Tegoroczne zbiory owoców są aktualnie oceniane przez GUS na 3,8 mln ton, a zatem to więcej o 9% od produkcji roku minionego.

min
max