Content
Porady ekspertów
Informacje, Gleba, Z kraju
Wapń i magnez w kompleksie sorpcyjnym gleby


do ulubionych
z ulubionych

Kompleks sorpcyjny gleby to magazyn składników pokarmowych dla roślin. Zawartość kationów zasadowych w kompleksie, przede wszystkim kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), jest jednym z parametrów charakteryzujących warunki wzrostu roślin. Kationy związane w kompleksie sorpcyjnym regulują również strukturę i odczyn gleby.
W kompleksie sorpcyjnym najwięcej powinno być jonów wapnia. Jak widać na wykresie, średnia zawartość jonów wapnia (żółte pole) w glebach ornych Polski jest zdecydowanie większa od zawartości magnezu, potasu i sodu (pola: zielone, czerwone i niebieskie). Proporcje pomiędzy pierwiastkami zmieniły się jednak w ciągu ostatnich lat.
Rośliny w trakcie wzrostu pobierają jony wapnia i magnezu z gleby. Część jonów jest też wymywana w głąb gleby wraz z opadami. W rezultacie jonów wapnia i magnezu w glebie ubywa.
Jak widać na wykresie, w glebach ornych Polski w ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie ubyło wapnia i magnezu. Ten ubytek powinien być uzupełniony nawożeniem – źródłem wapnia i magnezu są przede wszystkim nawozy wapniowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Spadek cen rzepaku o 3,4%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Wzrost cen jęczmienia browarnianego o 8%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły kukurydzę, a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica.

Nieznaczny eksport polskiego zboża
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 4,83 tys. ton i stanowił 25% wysyłki unijnego zboża.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Globalna nadwyżka produkcyjna cukru
Szacuje się, że światowy rynek cukru w sezonie 2020/2021 będzie miał nadwyżkę produkcyjną w wysokości ponad 7 mln ton. Nadwyżka jest wynikiem 10% wzrostu globalnej produkcji cukru.

min
max