Content

Porady ekspertów

Informacje, Gleba, Z kraju

Wapń i magnez w kompleksie sorpcyjnym gleby

Data2020-11-13 Ilość wyświetleń922 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Kompleks sorpcyjny gleby to magazyn składników pokarmowych dla roślin. Zawartość kationów zasadowych w kompleksie, przede wszystkim kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), jest jednym z parametrów charakteryzujących warunki wzrostu roślin. Kationy związane w kompleksie sorpcyjnym regulują również strukturę i odczyn gleby.

W kompleksie sorpcyjnym najwięcej powinno być jonów wapnia. Jak widać na wykresie, średnia zawartość jonów wapnia (żółte pole) w glebach ornych Polski jest zdecydowanie większa od zawartości magnezu, potasu i sodu (pola: zielone, czerwone i niebieskie). Proporcje pomiędzy pierwiastkami zmieniły się jednak w ciągu ostatnich lat.

Rośliny w trakcie wzrostu pobierają jony wapnia i magnezu z gleby. Część jonów jest też wymywana w głąb gleby wraz z opadami. W rezultacie jonów wapnia i magnezu w glebie ubywa.

Jak widać na wykresie, w glebach ornych Polski w ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie ubyło wapnia i magnezu. Ten ubytek powinien być uzupełniony nawożeniem – źródłem wapnia i magnezu są przede wszystkim nawozy wapniowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Ekwadorski eksport bananów spadł o 1,74%

Według danych Banana Marketing and Export Association (Acorbanec), eksport bananów z Ekwadoru od stycznia do października 2021 r. spadł o 1,74% w tym samym okresie poprzedniego roku.

Owoce

Owies paszowy droższy o 8,8%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki jęczmień paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

MRiRW

Owoce cytrusowe stanowią 47% powierzchni nawadnianych w regionie Walencji

Według najnowszego badania obszarów i rocznej produkcji roślinnej we Wspólnocie Walenckiej owoce cytrusowe stanowią 47% nawadnianego obszaru autonomicznego regionu o powierzchni 159,015 tys. ha.

Owoce

Październikowe ceny zbóż

Według GUS, w październiku 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki, ale prócz kukurydzy. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5549/oats-5265757-1280_nmedium.jpg

Ceny owsa rosną o 12,2%

W dniach od 24 do 31 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies konsumpcyjny, a obniżki pszenicę paszową. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Huszlew
czwartek, 2 Grudzień 2021
3°C
0°C
min
6°C
max
0