Content
Porady ekspertów
Informacje, Z kraju, Gleba
Zatrzymać wodę w glebie


do ulubionych
z ulubionych

W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy dłuższe okresy bez opadów atmosferycznych, a jak się już pojawią to są zazwyczaj bardzo intensywne. Jak wynika z 8 komunikatu Monitoringu Suszy Rolniczej średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna i wynosiła -173 mm. Brak wody powoduje obniżenie plonów roślin uprawnych oraz utrudnia wykonywanie zabiegów agrotechnicznych i wschody roślin.
Jednym z najprostszych działań ograniczających to niekorzystne zjawisko jest zerwanie wierzchniej warstwy gleby kultywatorem, broną talerzową czy innym agregatem do uprawy ścierniska. Ten zabieg powinien być wykonany w miarę szybko po sprzęcie roślin niezależnie od stanu wilgotności gleby. Uprawa roli z jednej strony pozwoli na przerwanie podsiąkania i parowania wody a z drugiej zwiększy zdolności retencji wody opadowej.
Retencję glebową możemy również zwiększyć poprzez wzrost zawartości próchnicy glebowej (regularne stosowanie nawozów naturalnych, organicznych, nawozów zielonych, słomy), poprawę struktury gleby, likwidację zagęszczenia podglebia a także regulację odczynu. Wodę można także zatrzymać zakładając śródpolne oczka wodne, mokradła itp. i wykorzystać ją do późniejszych nawodnień. Tzw. mała retencja podnosi poziom wód gruntowych na terenach przyległych do różnego rodzaju zbiorników wodnych, zwiększa uwilgotnienie a w konsekwencji łagodzi skutki niedoboru opadów. Proponowane rozwiązania oczywiście w pewnym stopniu mogą łagodzić skutki suszy, a jedynym skutecznym sposobem jej ograniczania jest nawadnianie upraw.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY

Ceny rzepaku wyższe o 8,5%
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 155 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rekordowy eksport pszenicy
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 213,20 tys. ton i stanowił 33,3% wysyłki unijnego zboża.

Tempo unijnego eksportu pszenicy przyspiesza
Pod koniec lutego bieżącego roku poza Unię Europejską wywieziono 652,6 tys. ton pszenicy miękkiej w odniesieniu do 219,93 tys. ton niż tydzień wcześniej.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2021
Z dniem 1 marca bieżącego roku świadczenia emerytalno-rentowe zwiększą się przynajmniej o 50 zł, a więc wskaźnik waloryzacji wynosi 104,24%.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Ceny ogórków szklarniowych gwałtownie spadają
Na polskim rynku ceny ogórków szklarniowych gwałtownie spadają. Producenci są zmuszeni obniżać ceny z kilku powodów. Przede wszystkim negatywny trend cenowy wynika z niskiej sprzedaży tych produktów, a także dość ostrej konkurencji tańszych ogórków z Hiszpanii.

min
max