Content
Porady ekspertów
MRiRW, Rośliny
Warunki stosowania środków ochrony roślin – nowe Rozporządzenie MRiRW


do ulubionych
z ulubionych
Każdy, kto stosuje środki ochrony roślin, powinien uwzględniać warunki w jakich dopuszcza się ich stosowanie. Zapisy te reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 roku, które zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej dnia 23 kwietnia 2014 roku. Rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia, czyli po 7 maja.
Jakie są minimalne odległości?
Minimalne odległości od określonych miejsc lub obiektów, po uwzględnieniu których na terenie otwartym, można stosować środki ochrony roślin:
- co najmniej 20 m od pasiek (przy korzystaniu ze sprzętu naziemnego),
- co najmniej 3 m od krawędzi jezdni dróg publicznych, z wyłączeniem dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg gminnych oraz powiatowych (przy korzystaniu z opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych lub sadowniczych),
- co najmniej 3 m od zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin (przy korzystaniu z opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych sadowniczych),
- co najmniej 1 m od zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin (przy korzystaniu z opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych).
Odległości od zbiorników i cieków wodnych, zgodnie z Rozporządzeniem, powinny być mierzone w linii prostej od krawędzi koryta naturalnego cieku wodnego, kanału lub rowu lub górnej krawędzi misy zbiornika wodnego.
Jednocześnie Rozporządzenie określa, że środki ochrony roślin na terenie otwartym można stosować, gdy prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s. Rozporządzenie określa również warunki jakie powinny być spełnione przy użyciu sprzętu agrolotniczego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
MRiRW

Jęczmień konsumpcyjny tańszy aż o 7%
W dniach od 17 do 24 listopada 2019 roku odnotowano zróżnicowaną relację cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a spadki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

Spory wzrost cen jęczmienia
W dniach od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku odnotowano zróżnicowaną relację cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany i konsumpcyjny, a spadki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza, a za to tańsza była pszenica konsumpcyjna.

Rzepak zyskuje na wartości 0,3%
W dniach od 17 do 24 listopada 2019 roku cena rzepaku zwiększyła się o 5 zł/t. Odnotowano za to spadek cen śruty rzepakowej, a także wzrost cen makuchu rzepakowego i oleju rzepakowego rafinowanego.

Obniżka cen rzepaku o 0,9%
W dniach od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 14 zł/t. Odnotowano za to wzrost cen śruty rzepakowej, a także makuchu rzepakowego i oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica i jęczmień drożeje w skupie
W dniach od 30 września do 6 października 2019 roku zaobserwowano spadek cen większości zbóż w skupie. Jedynie cena pszenicy konsumpcyjnej o jęczmienia paszowego wzrosła.

min
max