Content
Porady ekspertów
Z kraju, MRiRW, Rośliny
Wymogi dot. środków ochrony roślin


do ulubionych
z ulubionych
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. poz. 455 z późn. zm.) osoby wykonujące zabiegi ochrony roślin w rolnictwie lub w leśnictwie powinny mieć ukończone szkolenie w tym zakresie.
Od dnia 26 listopada 2016 roku wymóg ten dotyczy również osoby sprzedające środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych. Ponadto użytkownicy profesjonalni, którzy stosują środki ochrony roślin na obszarach pozarolniczych, również zobowiązani są do ukończenia specjalistycznego szkolenia.
Sprzedaż środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.
Zgodnie z art. 28 w/w Ustawy nabyć środki ochrony roślin może osoba, która:
- ukończyła szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
- ukończyła szkolenie w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
- ukończyła szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub nie wcześniej niż przed upływem 5 lat, przed nabyciem tych środków, ukończyły szkolenie wymagane od użytkowników profesjonalnych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzone dokumentem o ukończeniu tego szkolenia, lub przedstawiły inny dokument wydany na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzający uzyskanie uprawnień do nabywania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.
Obowiązek szkolenia dla użytkowników środków ochrony roślin spoza obszarów rolnictwa i leśnictwa, np.:
- w kolejnictwie, obowiązek ukończenia szkolenia „w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym montowanym na pojazdach szynowych lub innym sprzętem stosowanym w kolejnictwie”,
- na terenach zieleni, obowiązek ukończenia szkolenia „w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie”.
Jednostka prowadząca szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin, zobowiązana jest do wydania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Lista jednostek upoważnionych do organizowania szkoleń dostępną jest na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa www.piorin.gov.pl.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
MRiRW

Owies tańszy o 5%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

Rzepak drożeje o 1,2%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rzepak drożeje o 1,4%
W dniach od 10 do 17 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 26 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

Żyto konsumpcyjne droższe o 4,2%
W dniach od 10 do 17 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto konsumpcyjne. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica zyskuje na wartości
W dniach od 20 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę konsumpcyjną, a zniżki owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

min
max