Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Nawozy

Aplikacja SatAgro – satelitarny monitoring pól uprawnych i wsparcie rolnictwa precyzyjnego

Data2019-02-20 Ilość wyświetleń6341 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Raport z tworzenia mapy aplikacyjnej w serwisie SatAgro.
Raport z tworzenia mapy aplikacyjnej w serwisie SatAgro.

Aplikacja SatAgro umożliwia wykorzystanie automatycznie przetwarzanych danych satelitarnych w monitoringu pól uprawnych. Jej celem jest dostarczanie aktualnej informacji o kondycji uprawy i jej zróżnicowaniu w przestrzeni i czasie, tak aby klienci – gospodarstwa rolne, mogli wdrażać techniki rolnictwa precyzyjnego. Ten typ rolnictwa zakłada, że zabiegi agronomiczne, w tym dawkowanie agrochemikaliów, powinno się lepiej dostosowywać do lokalnych właściwości roślin i ich siedliska. Pozwala to na lepsze wyniki produkcji przy jednoczesnej optymalizacji stosowanych środków.

Aplikacja SatAgro opiera się o szereg nowoczesnych technologii: obserwacje satelitarne (z NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz prywatnych operatorów, w tym amerykańskiej firmy Planet, która rewolucjonizuje sektor monitoringu satelitarnego), internetowe technologie dostarczające dane geograficzne czy komputerowe algorytmy służące do obróbki danych.

Aplikacja została doceniony zarówno przez ekspertów, m.in. dwoma złotymi medalami Polagra Premiery (2016 r. i 2018 r.), jak i przez rosnącą grupę gospodarstw.

Moduł map aplikacyjnych

Kluczową funkcjonalnością w SatAgro jest zautomatyzowane tworzenie map aplikacyjnych – elektronicznych instrukcji do maszyn rolniczych. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne zastosowanie nawozów i środków ochrony roślin oraz wykonanie precyzyjnego wysiewu. Przy ich wykorzystaniu ilość środków produkcji może zostać lokalnie dostosowana do charakterystyki i wymagań danego siedliska. Dzięki temu rolnik może osiągnąć znaczne oszczędności finansowe, a także optymalizować plony przy założonych nakładach. Moduł pozwala stworzyć instrukcje dla grupy pól (nawet kilka tys. ha), co umożliwia globalne podejście do uprawianej powierzchni i najbardziej efektywną implementację wybranej strategii nawożenia. Stworzone mapy mogą być pobrane i wczytane bezpośrednio do komputera pokładowego ciągnika.

Wizualizacja wyników prób glebowych widoczna w Eksploratorze SatAgro.
Wizualizacja wyników prób glebowych widoczna w Eksploratorze SatAgro.


Porównanie satelitarnego zobrazowani pola oraz wizualizacji wyników prób glebowych.
Porównanie satelitarnego zobrazowani pola oraz wizualizacji wyników prób glebowych.

Wsparcie procesu badania gleb

Kolejnym istotnym komponentem aplikacji SatAgro jest moduł wspierający analizę gleb. Za jego pomocą, na podstawie zdjęć satelitarnych, możliwe jest bardziej optymalne wyznaczenie punktów poboru prób glebowych. W tradycyjnym podejściu próby pobiera się według regularnej siatki. Nie zawsze jednak odzwierciedla to faktyczne zróżnicowanie siedliska. Lepiej jest pobierać próby glebowe bliżej środka jednorodnych obszarów, a nie na ich krawędzi i jednocześnie zadbać o to, żeby najsłabsze i najbogatsze fragmenty siedliska zostały objęte badaniem. W ten sposób pobrane próby oddają faktyczne zróżnicowanie, a mapa, która powstaje na podstawie wyników jest dobrym uzupełnieniem umożliwiającym racjonalne podejmowanie decyzji agronomicznych. Moduł ten pozwala na eksport danych o strefach, tak aby informacja o ich położeniu mogła zostać użyta przez firmę wykonującą badanie. Następnie wyniki badania mogą zostać w łatwy sposób zintegrowane z aplikacją SatAgro.

Grupa Azoty wzmacnia ofertę innowacyjnych usług dla rolnictwa

W 2017 roku Grupa Azoty nawiązała współpracę z firmą SatAgro. Za decyzją o współpracy programu stoją pozytywne efekty przeprowadzonego w ubiegłym roku pilotażu tej innowacyjnej usługi, która stanowi nieocenione źródło wiedzy o zmianach w kondycji upraw.

- Zainteresowanie z jakim spotkała się usługa świadczona przez SatAgro wśród klientów Grupy Azoty pokazuje jak wielki potencjał drzemie wśród polskich gospodarstw rolnych w zakresie wykorzystania innowacyjnych technologii do efektywnego nawożenia upraw. To również potwierdzenie słuszności przyjętej przez Grupę Azoty strategii rozwoju oferty Agro w kierunku tzw. smart farmingu i optymalizacji produkcji rolnej, o której coraz częściej mówi się w kontekście podnoszenia produktywności tego sektora na świecie – podkreśla dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

Warto podkreślić, że technologia, którą Grupa Azoty i SatAgro udostępnia polskim rolnikom, zapewnia bezpośredni dostęp do obserwacji satelitami NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także prywatnych operatorów. W efekcie, klienci największej polskiej grupy chemicznej mogą korzystać z narzędzi przetwarzających oryginalne dane dotyczące poszczególnych pól uprawnych i pozwalających efektywnie zarządzać gospodarstwem.

 
Grupa Azoty zaprasza do współpracy Gospodarstwa Rolne, które korzystają z oferty nawozowej firmy.
W tym celu należy kontaktować się z Przedstawicielem Terenowym Grupy Azoty – Marcin Matejuk 519 501 211
 
Materiał filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=onux8soJmhE

Materiał: Marcin Matejuk

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5502/sweetcorn-3996864-1280_nmedium.jpg

Spadek globalnej produkcji kukurydzy do 1 494 mln ton

Przewiduje się, że światowa produkcja zbóż gruboziarnistych na 2021/22 r. spadnie o 2,9 mln ton do 1 494 mln ton.

Zboża
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Sierakowice
środa, 1 Grudzień 2021
-1°C
-6°C
min
4°C
max
0