Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Z kraju

Azot dla rzepaku tylko zgodnie z potrzebami

Data2016-06-13 Ilość wyświetleń3360 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Fot. U. Sienkiewicz-Cholewa
Fot. U. Sienkiewicz-Cholewa

Rzepak należy do roślin o najsilniejszej reakcji na nawożenie azotem i wymaga dużych dawek nawozów azotowych. Badania wykazały, że nawet dawki do 300 kg N na ha nie powodują załamania plonu rzepaku. Efektywność rolnicza i fizjologiczna tak dużych dawek nawozów jest jednak niezadawalająca, a azot jest wykorzystywany zaledwie w kilkunastu procentach. Ponadto nadmierne dawki azotu pogarszają jakość nasion rzepaku. W intensywnej uprawie rzepaku nie zaleca się więc przekraczania dawki 240 kg N/ha.

Przy obliczaniu potrzeb należy uwzględnić zawartość azotu mineralnego tzw. N min w glebie na przedwiośniu, i wielkość zakładanego plonu nasion.

Dawkę oblicza się według wzoru: dawka N kg/ha = zakładany plon (t z ha) x pobranie (kg N /t nasion) – N min. 

Zawartość azotu mineralnego w glebie jest zmienna i zależy od przedplonu, przebiegu pogody oraz rodzaju gleby. Po dobrych przedplonach na glebach żyznych wynosi ona 40–80 kg N/ha, a po zbożach na glebach lekkich piaszczystych 10–40 kg N/ha. Warto wiec oznaczy N min w stacji chemiczno-rolniczej. Ponieważ azot nie pobrany przez rośliny jest „tracony” na skutek wymywania, nawożenie należy stosować w tak podzielonych i dawkach w takich terminach, aby rośliny mogły pobrać optymalną ilość azotu w okresie największego ich zapotrzebowania. 


Tab. 1. Terminy i dawki nawożenia rzepaku azotem (zalecenia IUNG, 2008)

NawożeniePrzedplonDawka N
przedsiewnezbożowe20-40 kg
motylkowe, mieszanki motylkowo-zbożowenawożenie zbędne
pogłównezbożowe180 kgDawka dzielona w dwóch terminach:
1/. 50-75% dawki przed ruszeniem wegetacji
2/. 25-50% dawki trzy tygodnie przed kwitnieniem
motylkowe, po oborniku100-140 kg

Grupy AZOTY oferuje szereg efektywnych nawozów azotowych również zawierających niezbędną dla rzepaku siarkę: Saletrzk 27 Standard, ZAKsan, Saletra amonowa 32, Pulgran, Pulan, Pulrea, Pulsar®, Pulaska, Polifoska 21, Saletrosan®26 i 30, Salmag, Siarczan amonu AS2 czy płynny RSM i RSMS (Roztwór saletrzano-mocznikowy.

Dawkę wiosenną azotu należy dzielić tylko w przypadku gdy przekracza 120 kg N/ha. Dawki niższe można stosować jednorazowo tuż po ruszeniu wegetacji aby wykorzystać wodę z opadów zimowych. Dawki wyższe należy podzielić na dwie części dla zabezpieczenia plantacji przed wyleganiem i stratami azotu. Konieczność dzielenia dawki wynika z dynamiki akumulacji azotu. W prawidłowo prowadzonym łanie zasadnicza faza akumulacji azotu kończy się na początku kwitnienia. Do tego terminu rośliny pobierają około 85% całkowitej ilości azotu niezależnie od wytworzonego plonu nasion. Niedobór azotu w fazie kwitnienia, o ile występuje, ma niewielkie znaczenie dla przyszłego plonu nasion.

Bardzo wysoką efektywność wykazuje dokarmianie dolistne roślin mocznikiem w trakcie wegetacji. Rzepak nie jest wrażliwy na oparzenia Mocznikiem, dlatego zaleca się do oprysku jego 12% roztwór wodny. We wspólnym oprysku można w razie potrzeby zastosować dokarmianie magnezem i mikroelementami (tab. 2).

Tab. 2. Dokarmianie dolistne rzepaku (wg Czuby)

Terminy opryskówstężenie Mocznika
w cieczy
siedmiowodny
siarczan magnezu
Nawóz mikroelementowy
rozpoczęcie wegetacji wiosennej12%5%-
wysokość roślin 10-15 cm12%5%-
faza zielonego zwartego pąka12%-np. boraks 0,3 %

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4995/lemon-5931095-1280_nmedium.jpg

Wielka Brytania otwiera się na eksporterów cytrusów

Po zawieszeniu eksportu do UE argentyńskich owoców cytrusowych, ze względu na wykrycie szkodnika czarnego plamistego w niektórych wysyłkach, część dostaw cytryn, mogłaby zostać skierowana na inne rynki. Stany Zjednoczone w tym czasie zaimportowały 34 tys. ton.

Owoce
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Maków Mazowiecki
środa, 24 Luty 2021
5°C
2°C
min
9°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.