Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Zboża, Rośliny

Azot w oziminach jesienią - stosować czy nie?

Data2018-09-24 Ilość wyświetleń7637 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jesienią roślinom nie może zabraknąć składników pokarmowych. Warunkuje to ich prawidłowy wzrost i rozwój oraz właściwe przygotowanie do zimy.
Jesienią roślinom nie może zabraknąć składników pokarmowych. Warunkuje to ich prawidłowy wzrost i rozwój oraz właściwe przygotowanie do zimy.

Często stajemy przed dylematem, czy jesienią powinniśmy stosować azot pod zboża ozime, czy też raczej należy z niego zrezygnować … Zdania w tym zakresie są bardzo podzielone, a jesienne stosowanie azotu budzi wśród wielu producentów pewne kontrowersje.

Czy rośliny potrzebują azot jesienią?

Oczywiście, że tak… i tu odpowiedź jest jednoznaczna. Zboża podobnie jak rzepak „budują” elementy struktury plonu, tj. liczbę źdźbeł (kłosów), jesienią, w stadium pojawiania się pierwszego źdźbła (BBCH 21). Z tego względu rośliny już na starcie powinny mieć dostęp do azotu, a także innych niezbędnych składników żywieniowych. Pozwala to na dobry jesienny rozwój roślin, a co za tym idzie odpowiednie przygotowanie roślin do spoczynku zimowego.

Inaczej sprawa wygląda gdy spytamy

Czy jesienne nawożenie zbóż ozimych azotem jest konieczne?
Tu oczywiście odpowiedź jest złożona…, zależna od szczegółowej analizy potrzeb roślin oraz czynników które będą wpływały na podaż azotu z gleby. Zboża w okresie jesieni pobierają azot w stosunkowo niewielkich ilościach. Uzależnione jest to od gatunku uprawianej rośliny i stopnia jej rozwoju, średnio od 5 do 25, max 40 kg N/ha (40 kg N/ha dot. bardzo dobrze rozkrzewionych łanów żyta, jęczmienia). Jesienią azot potrzebny jest bardziej na rozkład słomy i resztek pożniwnych zwłaszcza, gdy zboże uprawiamy po zbożu, a słoma pozostaje na polu. W takich przypadkach na wielu polach, zwłaszcza na stanowiskach słabszych, zawartość azotu jest niewystarczająca. Warto wówczas zastosować w nawożeniu przedsiewnym niewielką ilość azotu tak, aby delikatnie wspomóc rośliny, by lepiej przygotowały się do zimy, dotyczy to również zasiewów z późnych terminów.

 

Kiedy należy rozważyć stosowanie azotu jesienią w zbożach:

  • uprawa na glebach lekkich, ubogich w próchnicę,
  • przedplon – zboże (stanowisko wyczerpane z azotu),
  • słomę pozostawiono na polu, lecz nie zastosowano azotu na jej mineralizację;
  • zła struktura gleby;
  • późny siew;
  • jesień zimna i mokra – niska dostępność azotu glebowego.
 

Jaki nawóz?

Do jesiennego stosowania wybieramy nawozy wolnodziałające, czyli te które zawierają amonową, bądź amidową formę azotu. Formę amonową zawierają wszystkie nawozy wieloskładnikowe typu Polifoska®, czy Amofoska®, a także powszechnie stosowany fosforan amonu czyli Polidap®. Nawożenie azotem możemy również wykonać w oparciu o Mocznik.pl®, Pulgran®, Pulrea®, które zawierają azot amidowy, który w glebie przekształca się w formę amonową. Na stanowiskach o uregulowanym odczynie z powodzeniem można wykorzystać Siarczan Amonu AS21 lub Pulsar®, które obok azotu zawierają łatwo dostępną dla roślin siarkę siarczanową.

Jeśli zboże uprawiamy po zbożach, słoma pozostaje na polu i nie stosowaliśmy przedsiewnego nawożenia, jesienią może brakować roślinom azotu, siarki oraz fosforu. Warto wówczas rozważyć nawożenie pogłówne azotem w ilości 20 – 30 kg N/ha w fazie 3-4 liści, stosując nawozy PK, jak np. Polidap®, lub NPK np. nawozy wieloskładnikowe typu Polifoska®, Amofoska®. W jesiennym nawożeniu zbóż azotem należy unikać stosowania nawozów zawierających azot azotanowy (saletrzany), który nadmiernie pobudza rośliny do rozwoju i zmniejsza ich mrozotrwałość. Brak odpowiedniego zabezpieczenia roślin w składniki żywieniowe prowadzi do gorszego rozwoju systemu korzeniowego i wpływa niekorzystnie na stabilność tworzenia plonu.

Zbyt duża podaż azotu

Nie można doprowadzić również do takiej sytuacji, aby we wczesnych fazach rozwojowych roślina miała nadmiar azotu. W takich warunkach pojedyncza roślina wytwarza nawet do kilkunastu pędów wegetatywnych, co nie jest korzystne… Rośliny wyczerpują wówczas glebę ze składników pokarmowych w tym azotu, produkują liczne, ale słabe źdźbła, z których tylko część przekształca się w kłosy… natomiast reszta ulega redukcji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Z kraju
upload/newsy/5522/rice-4309167-1280_nmedium.jpg

Konsumpcja ryżu na rekordowym poziomie

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 0,24 mln ton więcej niż w poprzedniej prognozie i o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Brójce
poniedziałek, 29 Listopad 2021
0°C
0°C
min
1°C
max
0