Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Gleba

Badania gleby – mały koszt, a duży zysk

Data2021-06-25 Ilość wyświetleń315 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Gleba do badań najczęściej pobierana jest przy pomocy laski Egnera.
Gleba do badań najczęściej pobierana jest przy pomocy laski Egnera.

Zainteresowanie badaniami gleby stale rośnie (szczególnie kiedy rosną ceny nawozów) jednak nadal można powiedzieć, że tylko niewielka grupa rolników regularnie bada glebę w celu planowania nawożenia. Bardzo często rolnicy wychodzą z założenia, że wiedzą wszystko lub prawie wszystko o swojej ziemi i ewentualnie korekty wymaga tylko pH. Oczywiście odczyn jest bardzo ważny jeśli nie najważniejszy, ale również bardzo ważną informacją jest zasobność gleb w podstawowe składniki mineralne takie jak fosfor, potas, magnez czy mikroelementy.

Ważna interpretacja wyników

Analizując wyniki badań gleby należy zwrócić uwagę nie tylko na zasobność poszczególnych składników, ale też na ich właściwy stosunek względem siebie, aby na polu nie doszło do antagonizmu jonów czyli wzajemnego „przeszkadzania” w pobieraniu pierwiastków przez roślinę, przykładem jest antagonizm magnezu i potasu. Najważniejszą zaletę badań jest jednak to, że znając zasobność gleby w poszczególne składniki możemy wybrać odpowiedni nawóz, nie przepłacając za składnik, który mamy już w glebie w odpowiedniej ilości. Grupa Azoty produkuje kilkadziesiąt różnych rodzajów nawozów wieloskładnikowych, o różnych zawartościach poszczególnych składników właśnie po to, aby można było wybrać konkretny nawóz pod konkretne stanowisko i uprawę.

Kiedy najlepiej zbadać glebę?

Analizy najlepiej dokonać w okresie pożniwnym tzn. próby należy pobrać po zbiorach plonów, ale jeszcze przed zastosowaniem nawozów czy wapna pod przyszłe uprawy. Jednak już dziś warto lustrować plantację tak aby znaleźć problematyczne miejsca. Jeśli widać, że coś się dzieje od lat w tym samym miejscu niezależnie od uprawy to jest to oznaka, że problem najprawdopodobniej tkwi w glebie. 

Uregulowany odczyn i odpowiednia zasobność gleby w składniki pokarmowe, to niezbędne warunki dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.
Uregulowany odczyn i odpowiednia zasobność gleby w składniki pokarmowe, to niezbędne warunki dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.

Mały koszt cennej wiedzy

Koszt badań gleby wykonywanych w OSCHR-ach jest stały niezależnie od regionu i obecnie wynosi 13,12 zł/próba brutto przy samodzielnym pobraniu. Zakres analizy obejmuje takie parametry jak: pH, potrzeby wapnowania, fosfor, potas i magnez. Można dodatkowo wykonać analizę na zawartość np. siarki, mikroelementów, materii organicznej, ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 
    Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że próby należy wykonywać co 4 lata, a pojedyncza próba jest z powierzchni do 4 ha to koszt przebadania 1 ha/1 rok wynosi 82 gr!!!
 
Należy też pamiętać, że analiza trwa około 4 tygodnie od pobrania, a przy dużej ilości zleceń ten czas może się znacznie wydłużyć i może się okazać, że wyniki badań otrzymamy już po wykonanych zabiegach nawożenia czy nawet siewu. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak wykorzystać te wyniki za rok. 
Szybkie badanie gleby skanerem AgroCares pozwala na uzyskanie wyniku w  ciągu kilkunastu minut.
Szybkie badanie gleby skanerem AgroCares pozwala na uzyskanie wyniku w ciągu kilkunastu minut.

Szybkie badania gleby

Jeśli nie chcemy czekać lub nie potrzebujemy wyników wykonanych w Stacji Chemiczno-Rolniczej np. na tzw. „dopłaty do wapnowania” to możemy skontaktować się z Przedstawicielem Terenowym Grupy Azoty w celu wykonania szybkiego badania gleby przy pomocy specjalnego skanera i w ciągu kilkunastu minut możemy uzyskać informację na temat pH, zawartości azotu, fosforu i potasu. Biorąc pod uwagę, że zysk z aktualnych badań to nie tylko mniej wydanych pieniędzy na „zbędne” składniki, ale i lepsze i większe plony warto się zastanowić, czy badań gleby nie wprowadzić na stałe do kalendarza gospodarstwa. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zmniejszeniu powierzchni reprezentacyjnej dla jednej próby przez co wyniki będą dokładniejsze i lepiej spełnią swoją rolę.

Autor: Mariusz Motolko – Przedstawiciel Terenowy GA – Wschodnie Pomorskie, Warmińskomazurskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5359/rye-839463-1280_nmedium.jpg

Żyto paszowe tańsze aż o 15,3%

W dniach od 18 do 25 lipca bieżącego roku zaobserwowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły żyto paszowe, a zwyżki jęczmień konsumpcyjny. Również tańsza była w tym czasie pszenica i kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Jabłonka
niedziela, 19 Wrzesień 2021
7°C
6°C
min
8°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.