Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Chelaty w nawożeniu roślin

Data2019-12-09 Ilość wyświetleń1172 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Chelat to z języka greckiego chele – oznaczający kleszcze, szczypce kraba. Chelaty są to związki kompleksowe, w których cząsteczka organiczna łączy się z kationem metalu. W nawozach wykorzystuje się różne substancje chelatujące mikroelementy, między innymi EDTA, DTPA, IDHA czy HBED. Chelaty stanowią połączenie mikroskładnika będącego metalem (Cu, Zn, Mn, Fe) z nośnikiem chelatora. Zastosowane w nawozach formy chelatowe pierwiastków charakteryzują się bardzo dobrą rozpuszczalnością i bardzo dużą dostępnością dla roślin, dzięki łatwemu przenikaniu przez błony komórkowe roślin. Rośliny zarówno przez liście, jak i korzenie, mogą pobierać mikroskładniki nie tylko w postaci uwolnionego jonu, ale również w formie całej cząsteczki chelatu. Dzięki dużej stabilności mikroelementy w formie chelatów mogą być dostępne dla roślin przez długi czas od ich zastosowania. Pierwiastki z tych połączeń są stopniowo uwalniane do formy jonowej, dlatego też przy doglebowym zastosowaniu nie podlegają zbytniemu wiązaniu przez koloidy glebowe, a także nie są wymywane w głębsze warstwy gleby.

Rola chelatów polega na ochronie mikroskładnika przed uwstecznieniem, przejściem w trudno rozpuszczalne kompleksy oraz przed niekorzystnym działaniem innych czynników, np. fosforanów. Chelaty utrzymują mikroskładniki w formie dostępnej dla roślin. Cząsteczki chelatów są obojętne chemicznie, dlatego nie ulegają uwstecznieniu w tkankach przewodzących liścia. Działanie nawozów chelatowych jest szybkie, ponieważ składniki są efektywnie pobierane przez liście, przez co zastosowane interwencyjnie skutecznie likwidują objawy niedoboru mikroskładników. Jednak w przypadku form chelatowych mikroelementów czynnikiem determinującym ich efektywne stosowanie jest temperatura, która powinna mieścić się w przedziale od 15 do 25ºC.

Należy również pamiętać, że nośniki pozostające po pobraniu mikroskładników z nawozów chelatowych powinny ulegać rozkładowi do form bezpiecznych dla środowiska przyrodniczego. Ze związków chelatujących stosowanych w rolnictwie chelatem biodegradowalnym jest IDAH, zaś największą odpornością na rozkład charakteryzuje się bardzo popularny i często stosowany EDTA.
 
W porównaniu do chelatów nieorganiczne sole mikroskładników, jak miedzy innymi azotany, siarczany czy chlorki, mimo dobrej rozpuszczalności w wodzie, charakteryzują się niższą dostępnością dla roślin. Stąd też przy aplikacji takiej formy mikroskładnika niezbędne jest zastosowanie wyższej dawki, w porównaniu do dawki stosowanej w formie chelatu.
 
Warto również pamiętać, że w przypadku ich doglebowego zastosowania mogą ulec uwstecznieniu bądź wymyciu. Jednak nieorganiczne sole mikroskładników, w przeciwieństwie do form chelatowych, z powodzeniem możemy zastosować przy niższych temperaturach, a więc wczesną wiosną i jesienią.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie
Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4303/euro-banknotes-3212757-1280_nmedium.jpg

Większe świadczenia emerytalno-rentowe

Z dniem 1 marca bieżącego roku świadczenia emerytalno-rentowe zwiększą się przynajmniej o 70 zł, czyli wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,56%.

Z kraju
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Lubin
czwartek, 2 Kwiecień 2020
5°C
0°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.