Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny
Czas na pogłówne nawożenie kukurydzy


do ulubionych
z ulubionych

W bieżącym roku termin siewu kukurydzy był znacznie zróżnicowany w zależności od regionu. Początkowo na opóźnienie siewu mogły mieć wpływ długo utrzymujące się chłody i susza, natomiast na początku maja problematyczne mogło być znaczne uwilgotnienie gleby, które nie pozwoliło na wykonanie zabiegów agrotechnicznych. Dlatego też w zależności od plantacji, na chwilę obecną można spotkać kukurydze w rożnych fazach rozwojowych.
Niezależnie od terminu siewu, przy technologii zakładającej dzielenie dawek azotu zbliża się termin jej aplikacji (która książkowo przypada na fazę 4-6 liścia). Zaopatrzenie roślin w N w tym okresie jest niezwykle istotne dla dalszego rozwoju roślin, gdyż od fazy szóstego liścia kukurydza intensywnie pobiera składniki pokarmowe aż do okresu końca kwitnienia.
W uprawie kukurydzy można stosować nawozy azotowe z grupy:
- saletrzano-amonowej NH4NO3 np.: Saletra amonowa 32, Pulan ®, Salmag oraz Saletrzak
- amidowej np. Mocznik.pl 46®, Pulrea ®,Pulgran ®
- RSM® roztwór saletrzano-mocznikowy o zawartości azotu od 28 do 32 %.
W przypadku stwierdzonych deficytów siarki warto wykorzystać ten moment i zastosować nawozy azotowe wzbogacone w ten pierwiastek np. Saletrosan ®26, RSM®S. Kukurydza może być podatna na poparzenia spowodowane aplikacją saletry amonowej czy RSM. Dlatego w celu uniknięcia uszkodzenia roślin nawozy te należy stosować w bezdeszczowe dni, na suche rośliny.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Dalszy wzrost ceny zbóż w skupie
W dniach od 8 do 14 lutego bieżącego odnotowano dalszy wzrost cen zbóż w skupie.

min
max